هفت روزنامه نگار و نویسنده در استان های آذربایجان بازداشت شدند: مصاحبه با یک روزنامه نگار محلی

۱۳۸۵/۰۳/۱۷

از استان های آذربایجان غربی و شرقی خبر می رسد که موج بازداشت، احضار هفت روزنامه نگار و نویسنده در روزهای اخیر، خانواده بازداشت شدگان را نگران کرده است.

پیمان پاکمهر روزنامه نگار در تبریز در مصاحبه با رادیو فردا می گوید: هفت تن از روزنامه نگاران و نویسندگان در شمال غرب ایران بازداشت شده اند، همچنین حکم جلب یک نویسنده و روزنامه نگار در مشکین شهر هم صادر شده.

پیمان پاکمهر می گوید: از این که این افراد را چه کسانی بازداشت کردند یا در کجا بازداشت هستند، اکثر خانواده هایشان اطلاع ندارند و فقط آقای امیری مطلع هستیم که در 35 کیلومتری شهرستان مرند در یک زندان که اردوگاهی است برای ترک معتادین نگهداری می شود.

وی می گوید: مطبوعات محلی و کلا رسانه های خبری اخبار مربوط به بازداشت شدگان و قربانیان در شمال غرب ایران را کلا بایکوت کردند. از استان های آذربایجان غربی و شرقی خبر می رسد که موج بازداشت، احضار هفت روزنامه نگار و نویسنده در روزهای اخیر، خانواده بازداشت شدگان را نگران کرده است.

پیمان پاکمهر روزنامه نگار در تبریز می گوید علت نگرانی خانواده بازداشت شدگان این است که هویت نهاد بازداشت کننده و محل انتقال بازداشت شدگان مشخص نیست. پیمان پاکمهر: هفت تن از روزنامه نگاران و نویسندگان در شمال غرب ایران بازداشت شده اند. همچنین حکم جلب یک نویسنده و یک روزنامه نگار در مشکین شهر هم صادر شده و احضاریه برای ایشان آمده از دادگاه انقلاب مشکین شهر. علی حامد ایمان مدیرمسئول هفته نامه توقیف شده شمس تبریز، عروج امیری خبرنگار در مرند، امین موحدی روزنامه نگار در مشکین شهر، وحید درگاهی مدیرمسئول آوای اردبیل، عیسی علی نظری مدیرمسئول هفته نامه آراز، جلیل مقدسی نویسنده و خبرنگار نشریات شمال غرب به ویژه یارپا، منصور مظلومی نویسنده که حکم جلبش صادرشده، اسد یعقوبی روزنامه نگار و مسئول فرهنگی دنیز. همچنین حکم احضار آقای امیرحسین موحدی به دادگاه انقلاب مشکین شهر صادر شده که از او خواسته شده در روز 22 خردادماه به اتهام «تبلیغ علیه نظام» در این دادگاه باید حاضر شوند.

ا . م . ک: آیا مشخص است که کدام نهاد اینها را بازداشت کرده و به کجا منتقل شدند؟

پیمان پاکمهر: در صحبت هایی که با خانواده ها یا بستگان این افراد داشتم، به علت تعدد مراکز امنیتی در شمال غرب ایران و در کل در ایران، از این که این افراد را چه کسانی بازداشت کردند و یا در کجا بازداشت هستند، اکثر خانواده ها اطلاع ندارند. فقط آقای عروج امیری مطلع هستیم که در شهرستان مرند در یک زندانی که اردوگاهی است برای ترک معتادین در 35 کیلومتری شهر مرند نگهداری می شود. از محل نگهداری سایر افراد برابر اظهارنظر خانواده و آشنایانشان هنوز اطلاعی در دست نیست.

ا . م . ک: مطبوعات محلی تا چه حد درباره این بازداشت ها اطلاع رسانی کردند؟ پیمان پاکمهر: مطبوعات محلی و کلا رسانه های خبری و خبرگزاری ها اخبار مربوط به بازداشت شدگان روزنامه نگار و خبرنگار یا نویسنده در شمال غرب ایران را کلا بایکوت کردند و هیچ رسانه ای نپرداخته به بازداشت این هفت روزنامه نگار و احضار دو نویسنده و روزنامه نگار دیگر.

ا . م . ک: بستگان بازداشت شدگان در تماس با شما چه گفتند؟

پیمان پاکمهر: با توجه به اینکه برخی بازداشت شدگان در زمان دستگیری مورد ضرب و شتم شدید هم قرار گرفته اند، اخبار نگران کننده ای از سوی خانواده ها و آشنایانشان به گوش می رسد که برخی در وضعیت ناگوار و نگران کننده ای قرار دارند.

ا . م . ک: آیا بالاخره تعداد رسمی بازداشت شدگان، مضروبین، مجروحین و قربانیان ناآرامی های دو هفته پیش آذربایجان غربی و شرقی اعلام شده یا می شود؟

پیمان پاکمهر: فقط دادستان تبریز گفت: 153 تن در بازداشت هستند و گفت: تعدادی آزادی می شوند و افزود احتمال دارد افراد دیگری هم که شناسایی شدند، دستگیر شوند. از وضعیت و محل نگهداری بازداشت شدگان تاکنون اطلاع خاصی در دست نیست و مقامات محلی، قضایی یا سیاسی امنیتی در شمال غرب ایران از ارائه هرگونه اطلاعاتی در خصوص محل نگهداری و محلی که تحت بازداشت هستند، خودداری می کنند و اطلاع رسانی در این خصوص صورت نگرفته. رئیس دادگستری آذربایجان شرقی، دادستان و همچنین استاندار آذربایجان شرقی در پاسخ به سئوالات مکرر خبرنگاران گفتند در حوادث تبریز هیچ کشته ای وجود نداشته. به گفته یک نماینده مردم در مجلس چهار نفر در شهرستان نقده کشته شدند. در مشکین شهر هم یک تن با اصابت گلوله که به پیشانیش خورده کشته شده.

ولی به خاطر این که اطلاع رسانی شفافی صورت نمی گیرد توسط مقامات محلی، این شایعات دامن زده می شود و ما تعداد دقیق این آمار را نداریم.

رادیو فردا

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed