هفت روزنامه نگار و نویسنده در استان های آذربایجان بازداشت شدند: مصاحبه با یک روزنامه نگار محلی

۱۳۸۵/۰۳/۱۷

از استان های آذربایجان غربی و شرقی خبر می رسد که موج بازداشت، احضار هفت روزنامه نگار و نویسنده در روزهای اخیر، خانواده بازداشت شدگان را نگران کرده است.

پیمان پاکمهر روزنامه نگار در تبریز در مصاحبه با رادیو فردا می گوید: هفت تن از روزنامه نگاران و نویسندگان در شمال غرب ایران بازداشت شده اند، همچنین حکم جلب یک نویسنده و روزنامه نگار در مشکین شهر هم صادر شده.

پیمان پاکمهر می گوید: از این که این افراد را چه کسانی بازداشت کردند یا در کجا بازداشت هستند، اکثر خانواده هایشان اطلاع ندارند و فقط آقای امیری مطلع هستیم که در 35 کیلومتری شهرستان مرند در یک زندان که اردوگاهی است برای ترک معتادین نگهداری می شود.

وی می گوید: مطبوعات محلی و کلا رسانه های خبری اخبار مربوط به بازداشت شدگان و قربانیان در شمال غرب ایران را کلا بایکوت کردند. از استان های آذربایجان غربی و شرقی خبر می رسد که موج بازداشت، احضار هفت روزنامه نگار و نویسنده در روزهای اخیر، خانواده بازداشت شدگان را نگران کرده است.

پیمان پاکمهر روزنامه نگار در تبریز می گوید علت نگرانی خانواده بازداشت شدگان این است که هویت نهاد بازداشت کننده و محل انتقال بازداشت شدگان مشخص نیست. پیمان پاکمهر: هفت تن از روزنامه نگاران و نویسندگان در شمال غرب ایران بازداشت شده اند. همچنین حکم جلب یک نویسنده و یک روزنامه نگار در مشکین شهر هم صادر شده و احضاریه برای ایشان آمده از دادگاه انقلاب مشکین شهر. علی حامد ایمان مدیرمسئول هفته نامه توقیف شده شمس تبریز، عروج امیری خبرنگار در مرند، امین موحدی روزنامه نگار در مشکین شهر، وحید درگاهی مدیرمسئول آوای اردبیل، عیسی علی نظری مدیرمسئول هفته نامه آراز، جلیل مقدسی نویسنده و خبرنگار نشریات شمال غرب به ویژه یارپا، منصور مظلومی نویسنده که حکم جلبش صادرشده، اسد یعقوبی روزنامه نگار و مسئول فرهنگی دنیز. همچنین حکم احضار آقای امیرحسین موحدی به دادگاه انقلاب مشکین شهر صادر شده که از او خواسته شده در روز 22 خردادماه به اتهام «تبلیغ علیه نظام» در این دادگاه باید حاضر شوند.

ا . م . ک: آیا مشخص است که کدام نهاد اینها را بازداشت کرده و به کجا منتقل شدند؟

پیمان پاکمهر: در صحبت هایی که با خانواده ها یا بستگان این افراد داشتم، به علت تعدد مراکز امنیتی در شمال غرب ایران و در کل در ایران، از این که این افراد را چه کسانی بازداشت کردند و یا در کجا بازداشت هستند، اکثر خانواده ها اطلاع ندارند. فقط آقای عروج امیری مطلع هستیم که در شهرستان مرند در یک زندانی که اردوگاهی است برای ترک معتادین در 35 کیلومتری شهر مرند نگهداری می شود. از محل نگهداری سایر افراد برابر اظهارنظر خانواده و آشنایانشان هنوز اطلاعی در دست نیست.

ا . م . ک: مطبوعات محلی تا چه حد درباره این بازداشت ها اطلاع رسانی کردند؟ پیمان پاکمهر: مطبوعات محلی و کلا رسانه های خبری و خبرگزاری ها اخبار مربوط به بازداشت شدگان روزنامه نگار و خبرنگار یا نویسنده در شمال غرب ایران را کلا بایکوت کردند و هیچ رسانه ای نپرداخته به بازداشت این هفت روزنامه نگار و احضار دو نویسنده و روزنامه نگار دیگر.

ا . م . ک: بستگان بازداشت شدگان در تماس با شما چه گفتند؟

پیمان پاکمهر: با توجه به اینکه برخی بازداشت شدگان در زمان دستگیری مورد ضرب و شتم شدید هم قرار گرفته اند، اخبار نگران کننده ای از سوی خانواده ها و آشنایانشان به گوش می رسد که برخی در وضعیت ناگوار و نگران کننده ای قرار دارند.

ا . م . ک: آیا بالاخره تعداد رسمی بازداشت شدگان، مضروبین، مجروحین و قربانیان ناآرامی های دو هفته پیش آذربایجان غربی و شرقی اعلام شده یا می شود؟

پیمان پاکمهر: فقط دادستان تبریز گفت: 153 تن در بازداشت هستند و گفت: تعدادی آزادی می شوند و افزود احتمال دارد افراد دیگری هم که شناسایی شدند، دستگیر شوند. از وضعیت و محل نگهداری بازداشت شدگان تاکنون اطلاع خاصی در دست نیست و مقامات محلی، قضایی یا سیاسی امنیتی در شمال غرب ایران از ارائه هرگونه اطلاعاتی در خصوص محل نگهداری و محلی که تحت بازداشت هستند، خودداری می کنند و اطلاع رسانی در این خصوص صورت نگرفته. رئیس دادگستری آذربایجان شرقی، دادستان و همچنین استاندار آذربایجان شرقی در پاسخ به سئوالات مکرر خبرنگاران گفتند در حوادث تبریز هیچ کشته ای وجود نداشته. به گفته یک نماینده مردم در مجلس چهار نفر در شهرستان نقده کشته شدند. در مشکین شهر هم یک تن با اصابت گلوله که به پیشانیش خورده کشته شده.

ولی به خاطر این که اطلاع رسانی شفافی صورت نمی گیرد توسط مقامات محلی، این شایعات دامن زده می شود و ما تعداد دقیق این آمار را نداریم.

رادیو فردا

ادامه مطلب ....

ناآرامی ها در نقده و مشکین شهر چندین کشته برجای گذاشت و شمار زیادی دستگیر و زندانی شدند : مصاحبه با یک فعال حقوق بشر

در پی ادامه ناآرامی ها در شهرهای آذربایجان، استاندار آذربایجان غربی هرنوع تجمع در این استان را غیرقانونی اعلام کرد. شهرهای این استان در هفته گذشته دستخوش تظاهرات و اعتراض های مردمی بود که در برخی موارد با برخوردهای نیروهای انتظامی روبرو شده است. ناآرامی ها در نقده چندین کشته برجای گذاشته است و شمار زیادی دستگیر و زندانی شده اند.

امیر حسین موحدی فعال حقوق بشر ساکن مشکین شهر در استان آذربایجان در مصاحبه با رادیو فردا می گوید: امیر حسین موحدی: در پی کشته شدن جوانی بنام جلیل عابدی که با ندانم کاری یک مامور با شلیک مستقیم در مشکین شهر کشته شد، از غروب روز جمعه شهر دستخوش آشوب و اغتشاش گسترده ای شده به نحوی که الان که با شما صحبت می کنم زدوخورد شدیدی در شهر جریان دارد و تعداد زیادی دستگیر و مجروح شده اند. درمیان دستگیر شدگان روزنامه نگاران هم وجود دارند از جمله برادر من امین موحدی که در نقطه نامعلومی بسر می برند. از شهرهای همجوار هم خبر درگیری و مجروح شدن چندین نفر را دریافت کردیم اما شدت درگیری ها در مشکین شهر زیاد است . برای راه پیمایی روز شنبه برنامه ریزی گسترده ای اعلام شده است. از آذربایجان غربی هم گزارشی دریافت شده که در شهر ماکو درگیری ها تاغروب امروز ادامه داشت. با توجه به اینکه شهرستان نقده و اشنویه یک شهر محسوب می شوند، مناطق کردنشین و آذری نشین دارد. در این شهر با اینکه تلاش شده بین این اقوام جدایی بیاندازند ولی از هر دو قوم قربانی توطئه های افراد خودسر شده اند. متاسفانه تعداد دقیق تلفات را نمی توانیم بگیریم ولی دو شهر نقده و مشکین شهر حجم درگیری ها بسیار زیاد است. ولی با هوشیاری مردم کرد زبان و ترک زبان خوشبختانه بین اقوام تفاهم کامل وجود دارد. اگر متعرضان به مردم از میان ماموران بیش از این بخشونت دامن نزنند ما انتظار داریم وضعیت آرام شود. ولی دستهای ناپیدایی هست که تلاش می کنند به این خشونت ها دامن بزنند.

مسعود ملک (رادیو فردا): در این حرکت های اعتراضی خواست اصلی تظاهرکنندگان چیست؟

امیر حسین موحدی: خواست اصلی تظاهرکنندگان همچون سایر اقوام و ملت ایران احترام به حقوق بشر، رعایت عدالت و احترام به حقوق تمام اقوام است. بزرگترین خواستی که مطرح می شود، مراجعه به آرای عمومی وحق تعیین سرنوشت برای مردم ایران و آزادی و دموکراسی برای تمام مردم ایران از جلمه آذری زبانان است.

رادیو فردا

ادامه مطلب ....

خشونت و شقاوت نیروهای انتظامی و امنیتی در برخورد با تظاهر کنندگان در تبریز: مصاحبه با پیمان عارف

۱۳۸۵/۰۳/۱۲

دادستان تبریز گفت در ناآرامی های اخیر تبریز کسی کشته نشده است و کسانی که زخمی شده اند با تفنگ ساچمه ای مورد هدف قرار گرفته اند. درحالیکه پلیس و نیروی امنیتی تفنگ ساچمه ای ندارد. وی از دستگیری 253 نفر در ناآرامی های شهر خبر داد. پیمان عارف ساکن تبریز و دانشجوی دانشگاه تهران در مصاحبه با رادیو فردا می گوید:

یپمان عارف: من کاملا مخالف گفته آقای دادستان هستم. اتفاقا نه تنها با رافت اسلامی با مردم برخورد نکردند، بلکه به گمان من با توحش و شقاوت مطلق با مردم بی دفاع برخورد شد که اوجش هم آتش گشودن مستقیم به سمت مردم بی دفاع و غیرمسلح بود که برخلاف گفته دادستان که کسی هم کشته نشده، شایعات حاکی از کشته شدن بیش از 50 نفر در شهرهای آذربایجان غربی و شرقی است و با توجه به اینکه کشته شدگان از مردم گمنام عادی محسوب می شوند و با توجه به فشارهای امنیتی که روی خانواده های این کشته شدگان وجود دارد، درآوردن اسامی شان کار دشواری است. ما و دوستانمان توانستیم اسم دو نفر را در بیاوریم. یکی از کشته شدگان دانشجویی است که سه روز پییش در نقده به خاک سپرده شد، در ارومیه کشته شده بود. آقای توفیق زمانزاده. فرد دیگر جوان بیست و چند ساله دیگری بود بنام بهزاد صبوحی نژاد که در تبریز همین چهار روز پیش کشته شد. روز گذشته هم مراسم بخاک سپاری و ختم او در تبریز برگزار شد. فکر می کنم دو نفر کشته که اسامی شان تاکنون درآمده برای نقض سخن جناب دادستان کافی بوده باشد. آنچه من با چشمان خودم دیدم جز توحش مطلق و خشونت مطلق چیزی ندیدم. تیپ امیرالمونین متشکل از نیروهای غیر ترک زبان که از مناطق جنوبی کشور به تبریز آورده شده کاملا حکومت نظامی در تبریز برپا کرده اند. عملا در این شهر حکومت نظامی وجود دارد. نیروهای امنیتی و یکان های ضد شورش به عابرین پیاده متعرض می شوند به نیروهای رسمی نظامی و امنیتی نیروهای شبه نظامی بسیج را هم باید اضافه کرد که با استفاده ازپایگاه های مخصوص مساجد سطح شهر با دسته بیل و دسته کلنگ در این چند هفته به مردم حمله کردند. اکثر فعالان سیاسی اجتماعی و فرهنگی و روزنامه نگاران تبریز در بازداشت بسر می برند. از طیف های مختلف سیاسی نه تنها طیف نیروهای آذربایجان گرا در روزهای اول بازداشت شده بودند. حسن ارج، احمد رضایی، منوچهر عزیزی، پرویز بختاور و روزنامه نگاران دیگری نه تنها بازداشت شدند بلکه فعالان جنبش زنان چون خانم زهره وفایی که اساسا فعال سیاسی نیستند و شاید یک فعال فرهنگی محسوب می شوند که مدیریت انتشارات زینب پاشا را بر عهده داشتند بازداشت شدند. حتی آقای عباس پوراظهری از فعالان ملی مذهبی و عضو شورای مرکزی جنبش مسلمانان مبارز بازداشت شد. شرایط بسیار دشواری را من در این شهر می بینم و امیدوارم که نظام جمهوری اسلامی و بویژه نهادهای امنیتی این نظام سرکوبی بیش از این را بر محنت های مردم ستمدیده آذربایجان تحمیل نکنند.

رادیو فردا

ادامه مطلب ....

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed