پرونده های قضایی عباس لسانی در یک نگاه

جمعه یکم دی 1385

عباس لسانی شاعر حماسه سرای تورک ، نویسنده, روزنامه نگار و یکی از برجسته ترین فعالان هویت طلب و مدافع حقوق آذربایجانیها در ایران می باشند.

او در گذشته به دلیل انتشار تقویم تورکی(1380)، اجرای سخنرانی و برگزاری تئاتر ملی درقورولتای عظیم قلعه بابک(تیرماه 1381)، رهبری تحصن خونین ضد داشناک در مسجد سرچشمه اردبیل(دوم تیر ماه 1382)، سفر مجدد به قلعه بابک(تیرماه 1384)، شرکت در مراسم سالگرد شهادت باقرخان سالار ملی در تبریز(مرداد ماه 1384)...بازداشت شده و مورد انواع اذیتهای جسمی و روحی قرار گرفته بود. در حال حاضر لسانی بیش از 3 پرونده در حال جریان در دادگاه انقلاب دارد و قبلا به مجازاتهای مختلفی از جمله کیفر نقدی و شلاق و زندان و تبعید محکوم شده است.

چندي پيش حکم قطعی و صادر شده به وي از طرف شعبه اول دادگاه تجدید نظراستان اردبیل در خصوص اعتراضات ۶ خرداد اردبیل به اتهام اخلال در نظم، آسایش و آرامش عمومی صادر شده بود که اين فعال حركت ملي آذربايجان را به تحمل ۱۸ ماه حبس تعزیری، ۵۰ ضربه شلاق و ۳ سال تبعد به شهر طبس محکوم کرده بود که در حال حاضر لسانی دوران محکومیتش را در زندان اردبیل می گذراند.

قبل از اين حكم دادگاه انقلاب اردبيل عباس لسانی “را در خصوص اتهام داير بر فعاليت تبليغي عليه نظام با عنايت به جميع اوراق پرونده و گزارش اداره كل اطلاعات و شركت فعالانه در مراسمهاي خاص از جمله در قلعه بابك و تشويق مردم به حضور در قلعه بابك و تهيه انواع پلاكاردها به زبان تركي و لاتين با اشعار قومگرايي و تهيه تقويم پان توركيستي و تشكيل جلسات متعدد جهت ترويج پان توركيستي و قومگرايي و تجزيه طلبي و ارتباط تلفني با همفكران خود در خارج از كشور و ارسال پيامهاي اينترنتي بر اساس ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامي به يكسال حبس تعزيري در زندان شهرستان مسجد سليمان محكوم” كرده بود.به دنبال ابلاغ حكم وکیل مدافع وي صالح کامرانی نسبت به صدور این حکم به شعبه سوم دادگاه تجدید نظر استان اردبیل اعتراض کرد.

دادگاه تجدید نظر نيز بدون اخذ تصمیم و صدور رای در ماهیت قضیه و با لحاظ ایرادات مطروحه از طرف وکیل لسانی به صلاحیت دادگاه، از خود سلب صلاحیت و پرونده را جهت رسیدگی به دادگاه انقلاب کلیبر ارجاع داده بود.که دادگاه انقلاب کلیبر نیزدرآذر ماه ۸۵ با دادن رای قطعی عباس لسانی را به تحمل ۱ سال حبس دیگر محکوم کرده است.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed