گزارشی از آخرین دستگیریها و شکنجه فعالان ترک در قم در آستانه روز جهانی زبان مادری

سه شنبه یکم اسفند 1385

در آستانه روز جهانی زبان مادری(۲ اسفند) اداره اطلاعات قم ٬ اقدام به احضار و بازداشت و شکنجه(نقض حقوق ) چندی از فعالان ترک در این شهر کرده است و هنوز هم نیروهای امنیتی به اعمال فشار توامان بر فعالان و زندانیان در این شهر ادامه می دهند.رضا درجزینی (۲۴/۱۱/۸۵ ) , ابراهیم کاظمی , جعفر عابدینی, مهدی مولایی(23/11/85), يوسف سليماني(85/11/29) فعالین حرکت ملی آذربایجان طی روزهای در قم توسط ماموران اداره اطلاعات قم بازداشت شده بودند. که بر اساس آخریان گزارشات رسیده از از قم همه فعالان دستگیر شده در این شهر به جز رضا درجزینی به قید ضمانت از بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر آزاد شده اند.
نکته قابل توجه این است که مهدی مولایی و جعفر عابدینی دو تن از فعالین ترک که در روزهای اخیر در قم بازداشت شده اند و پس از چند روز با قید ضمانت آزاد شده اند از شکنجه های جدیدی در بازداشتگاههای اداره اطلاعات می دهند. این افراد گفته اند که ماموران اداره اطلاعات آنها را مجبور به نوشیدن نوشابه هایی کرده اند که پس از ۱۰ دقیقه حال آنها را به هم زده و باعث حالت تهوع در آنها گردیده است

پیش از این نیز اخباری از نوشاندن اجباری نوشابه یامایعات شیرین که پس از نوشدن باعث ایجاد حالت تهوع در انسان می شود از سوی تعدادی از بازداشت شدگان حوادث خرداد ماه آذربایجان منتشر شده بود که اخبار قم موارد مذکور را تایید می نماید.

خبر دیگر از قم اینکه فعالاني كه دستگير شده بودند به اضافه تعداد ديگري از فعالان قمي به صورت غير قانوني و بدون ارائه حكم قضايي روزانه به اداره اطلاعات نيروي انتظامي و اداره كل اطلاعات احضار و تحت بازجويي قرار مي گيرند. چند تن دیگر از فعالان ترک این شهر تحت تعقیب هستند، و نیروهای امنیتی با عناوین متعدد دولتی به خانه های آنها رفته و سراغ آنها را می‌گیرند.

تاکنون حدود 6 یا 7 نفر از فعالان به اداره اطلاعات احضار شده‌اند که نام آنها به ترتیب زیر است:

1. ابراهیم کاظمی
2. حمید شفاجو
3. علی عبداللهی
4. مسعود پژمان
5. مهدی مولایی
6. جعفر عابدینی
و...

طبق اخبار رسیده علی عبداللهی شکنجه فیزیکی شده است و ماموران اقدام به ضرب و شتم او کرده‌اند. گفتنی است که اداره اطلاعات قم در صدد است این افراد مسئولیت دیوار نویسی‌‌های اخیر شهر قم را که طی آن بخشهای عظیمی از دیوارهای قم نوشته شده است به عهده بگیرند.

این شعارها عبارتند از:
تورک دیلینده مدرسه
تورک دیلینده رسانهمنیم دیلیم اولن دئییل
تورکون دیلی جهانی / ایراندا حاققی هانی

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed