اطلاعیه کمیته حقوق بشر سازمان دانش آموختگان ایران در باره وضعیت دو فعال سیاسی

جمعه سیزدهم بهمن 1385

ایلنا - کمیته حقوق بشر سازمان دانش آموختگان ایران(ادوار تحکیم وحدت) با انتشار بیانیه‌‏ای نسبت به وضعیت عباس لسانی و رضا عباسی دو فعال سیاسی که در زندان به سر می‌‏برند ، ابراز نگرانی کرد.

به گزارش ایلنا، در این بیانیه آمده است: رضا عباسی‏‏، عضو شعبه زنجان سازمان دانش آموختگان ایران، اکنون بیش از هفت ماه است که در زندان به سر می‌‏برد و عباس لسانی نیز که در اعتراض به حقوق نقض شده خود به اعتصاب غذا اقدام کرده است در شرایط نامناسبی به سر می‌‏برد. عباسی از فعالان سیاسی شناخته شده و خوشنام در دوران دانشجویی خود در انجمن اسلامی دانشگاه زنجان بوده است و پس از فراغت از تحصیل نیز در مجموعه سازمان دانش آموختگان ایران و به‌‏ویژه شعبه زنجان از جمله اعضای فعال و پرکار بوده است.وی عباسی همواره به عنوان یک فعال حقوق بشر در استان زنجان فعالیت کرده است.

با این حال‏، عباسی در تابستان گذشته با اتهامات وارده از سوی نهادهای امنیتی در استان زنجان بازداشت و پس از تحمل 45 روز بازداشت موقت‏، سرانجام به یکسال حبس تعزیری محکوم شد.

اقدام اولیه برای جلب رضا عباسی بدون ارسال هرگونه احضاریه‌‏ای مطابق با ماده112 آیین دادرسی کیفری در حالی که وی نه مرتکب جرم مشهودی شده بود و نه دلیل قانونی و عقلایی برای بازداشت بی مقدمه‌‏اش در دست بوده است‏‌، آغاز روند رسیدگی ‏را توام با نقض حقوق نامبرده ساخته است.

در چنین شرایطی مدت 45 روز بازداشت موقت، با مجازاتی که در نهایت دادگاه بدان حکم داد هیچ گونه تناسبی ندارد و این باور را تقویت می‌‏کند که چنین بازداشت موقتی تنها به دلیل اخذ اعترافات در شرایط غیرمتعارف به متهم صورت می‌‏گیرد. نگهداری عباسی در قرنطینه زندان در شرایط نامناسب و برخلاف آیین‌‏نامه زندان‌‏ها ؛ عدم امکان ملاقات با خانواده و عدم بهره‌‏مندی از معاضدت قضایی وکیل و حضور وی در جریان بازجویی‌‏ها مطابق با حقوق شناخته شده جهانی بشر‏ از جمله مهمترین موارد نقض حقوق انسانی نامبرده در مدت بازداشت موقت بوده است. در این پرونده با گذشت 45 روز از زمان جلب عباسی‏، صدور حکم یک‌‏سال حبس تعزیری با توجه به عدم هرگونه سابقه کیفری منتسب به وی با انتقاد جدی مواجه است چه آنکه دادگاه رسیدگی کننده می‌‏توانست با تکیه بر اصل تفسیر به نفع متهم و با استناد به ماده 25 قانون مجازات اسلامی محکومیت وی را تعلیق کند که متاسفانه چنین اقدامی صورت نگرفت.

ماده 38 قانون مجازات اسلامی اشعار می دارد که « هر کس برای بار اول به علت ارتکاب جرمی به مجازات حبس محکوم شده باشد و نصف مجازات را گذرانده باشد دادگاه صادرکننده دادنامه محکومیت قطعی می‌‏تواند در صورت وجود شرایط زیر حکم به آزادی مشروط صادر نماید … » در حالی که در مورد جرم انتسابی به عباسی هیچ‌‏گونه مدعی خصوصی وجود ندارد و سابقه مثبت اجتماعی وی نیز در دست است‏، با گذشت بیش از یک ماه از طی شدن نصف مدت زمان محکومیت (یعنی شش ماه) لازم و ضروری بود تا مراجع قضایی ذیربط در زنجان‏، با عنایت به اینکه در مورد آزادی مشروط،‌صدور حکم مبتنی بر اقدام مقامات قضایی و مسئولان زندان است و تقاضای زندانی مدخلیتی ندارد،‌با صدور حکم آزادی مشروط لااقل در این مرحله از پرونده عباسی از نقض حقوق بشری و قانونی وی جلوگیری به عمل می‌‏آوردند. مع الوصف‏، کمیته حقوق بشر سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) ضمن یادآوری مجدد تعهدات حاکمیت نسبت به اجرا و تضمین حقوق بشر و به‌‏ویژه حقوق مرتبط با دادرسی عادلانه مطابق با قانون اساسی، قوانین عادی و اسناد الزام آور حقوق جهانی بشر که به آنها ملحق شده است‏،‌از دستگاه قضایی به‌‏خصوص مراجع قضایی در زنجان می‌‏خواهد تا هر چه سریع‌‏تر شرایط آزادی مشروط رضا عباسی را فراهم کنند .

از سوی دیگر همچنین کمیته حقوق بشر اعلام می کند که شرایط عباس لسانی شاعر و روزنامه نگار که به دلیل ابراز دیدگاه‌‏های انتقادی‌‏اش و در اعتراض به شرایط غیر انسانی نگهداری در زندان و نقض حقوق خود بیش از یک ماه است که اقدام به اعتصاب غذای نامحدود کرده‌‏، نگران کننده است و به گفته آگاهان با از دست دادن نزدیک به 30 کیلوگرم از وزن بدن خود، سلامتی وی در شرایط وخیم و خطرناکی قرار دارد.

کمیته حقوق بشر سازمان دانش آموختگان ایران لازم می‌‏داند تا با یادآوری وضعیت نامناسب رسیدگی به زندانیان در ایران به ویژه در مورد زندانیان سیاسی، اعلام کند که با حساسیت بیش از پیش نسبت به پیگیری وضعیت عباس لسانی اقدام خواهد کرد و ضمن هشدار به مسئولان قوه قضاییه و خصوصاً مراجع قضایی در استان اردبیل، نسبت به جلوگیری از عواقب سوء این گونه اقدامات، از کلیه نهادها و اشخاص مستقل فعال در زمینه حقوق بشر می‌‏خواهد برای رسیدگی به وضعیت لسانی هرچه سریع‌‏تر از حداکثر توان خود استفاده کنند تا ضمن بهره‌‏مندی این زندانی سیاسی از کلیه حقوق خود، زمینه مرخصی فوری برای رسیدگی به وضعیت جسمی وی فراهم آید.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed