گزارشی از آخرین دستگیریها و نقض حقوق بشر در آذربایجان

سه شنبه بیست و چهارم بهمن 1385

وبلاگ ساوالان سسی

شرایط عباس لسانی شاعر و روزنامه نگار که به دلیل ابراز دیدگاه‌‏های انتقادی‌‏اش و در اعتراض به شرایط غیر انسانی نگهداری در زندان و نقض حقوق خود بیش از یک ماه اقدام به اعتصاب غذای نامحدود کرده‌‏، بود نگران کننده است و هم اکنون در وضعیت نامساعد جسمانی به سر میبرد.

به گفته خانواده عباس لسانی وی در اثر اعتصاب غذا به شدت ضعیف شده است نیاز فوری به بستری دارد

سازمان عفو بين الملل روز ۱ فوریه ۲۰۰۷با انتشار اطلاعيه اي لسانی را زندانی اندیشه دانسته که در راه احقاق حقوق و آزادی بیان
واندیشه و انجام فعالیتهای صلح جویانه بازداشت شده است.

عفو بین الملل اعتقاد د دارد که اتهاماتی نظیر تبلیغ علیه نظام واقدام علیه امنیت ملی که بخاطر شرکت عباس لسانی در مراسم قلعه بابک طی سالهای 2004-2005 به وی نسبت داده شده است. از نظر قانونی فاقد ارزش است. علاوه بر این بنابر حکم دادگاه اساس و پایه چنین اتهاماتی منحصرا انجام فعالیتهای مسالمت آمیزفرهنگی و سیاسی از طرف آذربایجانیهای ایران می باشد.
عفو بین الملل متعقد است وی باید هر چه سریعتر آزاد شده و به آغوش خانواده اش باز گردد

عفو بین الملل نسبت به وضعیت کنونی لسانی ابراز نگرانی کرده و می آورد : لسانی از روز اول ژانویه 2007 دست به اعتصاب غذا زده چراکه به وی اجازه مرخصی کوتاه مدت جهت بازدید از خانواده اش داده نشده است او روز 31 ژانویه لسانی در پاسخ به درخواست خانواده و دوستان اعتصاب غذایش را شکست. ولی هنوز هم نگرانی ها درمورد سلامتی وی وجود دارد. لسانی باید هر چه سریعتر مورد مداوا قرار گیرد .

بازداشت و زندان

بهروز علیزاده که هنوز در بازداشت به سر می برد روز سوم بهمن 85 از طرف دادگاه انقلاب اردبیل برای دومین مرتبه در چند ماه گذشته باز در یک جلسه غیر علنی و بدون حضور وکیل محاکمه و به تحمل یک سال حبس محکوم شد.

علیزاده 19 ساله که پدرش از قربانیان جنگ هشت ساله ایران و عراق است پیش از از این در جریان حوادث خرداد ماه دستگیر و به ده ماه حبس محکوم شده بود.وی در مهرماه جاری در شب عروسی خواهرش در حالی که همراه خانواده مشغول تدارکات این مراسم بود دستگیر و زندانی شد.

همچنین عفو بین الملل اخیرا" (2 فوریه)با دادن دومین بیانیه خود نسبت به وضعیت عسگر اکبرزاده فعال دانشجویی آذربایجانی در اردبیل ابراز نگرانی کرده و از اعمال فشارها نسبت به این دانشجوی آذربایجانی و خانواده اش توسط دولت ایران خبر داده است.

موج بازداشت ها به مناسبت روز جهانی زبان مادری

حامد لطفی فعال حرکت ملی آذربایجان در اردبیل روزچهارشنبه ۱۱/۱۱/۸۵ توسط مامورین اداره اطلاعات اردبیل ضرب وشتم وسپس بازداشت می شود و روز چهارشنبه ۱۸/۱۱/۸۵ پس از یک هفته بازداشت موقت وبازجویی در این اداره ٬به قیدضمانت آزاد
می گردد.

لطفی در هنگام بازداشت تحت ضرب وشتم شدید ماموران امنیتی قرار گرفته بود وسپس مامورین وسایل شخصی وکیس کامپیوتر وی را توقیف کرده بودند.

بنا گزارشات رسیده بهزاد خورشید زاده ٬ پرویز سلطانی و قهرمان سلطانی سه تن از فعالین جنبش دانشجویی آذربایجان در شبستر روز شنبه ۱۵/۱۱/۸۵ به هنگام پخش اعلامیه به مناسبت ۲۱ فوریه(روزجهانی زبان مادری)توسط اداره اطلاعات شبستر دستگیر شدند.بنا به گزارشی دیگر از شبستر روز 23 بهمن مامورین اطلاعات شبستر به منزل پدری بهنام نورمحمدی ریخته و وی را بدون هیچ توضیحی دستگیر کرده و با خود برده اند بهنام نورمحمدی یکی از فعالین حرکت ملی آذربایجان بوده که در آموزشکده فنی ارمو مشغول تحصیل میباشد.بر اساس اخبار رسیده از شبستر هنوز از محل نگهداری این افراد خبری در دست نیست

دستگیری سه نفر در مقابل زندان اردبیل

به گزارش وبلاگ "دوستاق" داوود محمدی ٬ حسین محمدی و پیمان بهرامی سه تن از فعالین حرکت ملی آذربایجان در تبریز که جهت شرکت در تجمع اعتراضی روز پنجشنبه ۱۹/۱۱/۸۵ به اردبیل رفته بودند هنگام تجمع اعتراضی به حکم زندان عباس لسانی و شرایط غیر انسانی نگهداری وی و عدم رعایت حقوق قانونی وی در مقابل زندان اردبیل بازداشت شدند و اکنون هیچ اطلاعی از محل نگهداری این افراد در دست نیست.

خدایار تیموری یکی از بازداشت شدگان روز 21 آذر امسال، بعد از تحمل 2 ماه بازداشت و زندان عصر روز پنجشنبه مورخه 19 / 11 / 85 با حکم 6 ماه حبس تعلیقی از زندان اورمیه آزاد شد. این دانشجوی فعال حرکت ملی آذربایجان یک باز نیز در اعتراضات خردادماه دستگیر شده بود که بعد از تحمل 15 روز بازداشت و اخراج از دانشگاه آزاد شد.

بنا به گفته منابع موثق هادی سرخوش و ائلیاز یئکنلی دوتن دیگر از بازداشت شدگان 21 آذر هنوز در زندان به سر می برند و به گفته همین منبع ائلیاز یئکنلی که در بند 12 بازداشت است از شرایط روحی و جسمی خوبی برخوردار نیست

همچنین اخبار رسیده از تبریز حاکیست که قربان زارعی و فرهاد محسنی که در جریان تظاهرات خردادماه ۸۵ در تبریز بازداشت شده بودند و در جریان محاکمه های غیر علنی و بدون حق داشتن وکیل به حبس های طولانی محکوم شده بودند همچنان در زندان تبریز به سر می برند.

بر اساس اخبار رسيده از اردبیل ودود سعادتي از دانشجويان فعال آذربايجاني که به بهانه شرکت در تظاهرات مردم اردبيل، متعاقب سلسله اعتراضات مردم آذربايجان، دستگير و زنداني شده بود و در يك دادگاه غير علني به تحمل 6 ماه زندان، 50ضربه شلاق و سيصد هزار تومان جريمه نقدي محكوم شده بودند اخیرا" پس از سپری نمودن دوران محکومیت اشان از زندان اردبیل آزاد شدند.
سعادتی یک ماه قبل از آزادیش به حفاظت زندان اردبیل احضار شده بود که از او خواسته بودند تا از اعمال گذشته خود به صورت کتبی ندامت کند و یک ماه زودتر آزاد شود.سعادتی که باید نسبت به دوستی با فعالان اردبیلی نیز اظهار پشیمانی می کرد از امضای متن مورد نظر مسئولان زندان خودداری کرده بود.

احضار

ابراهیم جعفر زاده فعال حرکت ملی آذربایجان در خوی و دبیر سابق سازمان غیر دولتی اروین خوی به اتهام شرکت در مراسم جشن روز تولد بابک خرمدین در قلعه بابک در سال ۸۴ به شعبه ششم دادگاه انقلاب تبریز احضار شد.

جعفرزاده در جریان مراسم قلعه بابک در سال ۸۴ توسط ماموران اداره اطلاعات دستگیر و چندین روز در بازداشت موقت به سر برد ودادگاه انقلاب کلیبر ٬وی را طی حکمی به ۵ ماه حبس تعزیری محکوم کرد و اکنون نیز قاضی شکوه تازه رئیس شعبه ششم دادگاه انقلاب تبریز وی را در روز ۲ اسفند جهت رسیدگی به درخواست تجدیدنظرش فراخوانده است.لازم به ذکر است که تاریخ احضاریه جعفرزاده(۲ اسفند)با روز جهانی زبان مادری منطبق است و فعالین هویت طلب ترک قصد اجرای مراسماتی در شهرهای مختلف آذربایجان دارند.

جعفرزاده علاوه از مراسم قلعه بابک در سال ۸۴ در جریان تظاهرات مدنی خرداد ماه۸۵ در آذربایجان نیز بازداشت شده بود و پس از چندی آزاد گردید.وی دبیر سازمان غیر دولتی اروین خوی که زیر نظر سازمان ملی جوانان فعالیت دارد بود و چهار ماه پیش تحت فشار اداره اطلاعات خوی و با پشتیبانی سازمان ملی جوانان خوی مجبور به استعفا گردید.

علاوه بر این یونس زارعیون دوشنبه 23 بهمن ماه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خبر از احضار خود به کمیته انظباطی می دهد. وی دلیل احضارش به کمیته‌ی انضباطی را اخلال در نظم دانشگاه عنوان و ابراز عقیده کرد:« فردی غیرمسوول در دانشگاه با حضور در جلسه‌ی امتحان به دانشجویان تذکر می‌داد که من به اقدام وی اعتراض کردم. از این رو آنها با نوشتن طوماری مبنی بر اینکه اعضای تشکل «آرمان» جو دانشگاه را بهم می‌زنند از من شکایت کرده و به کمیته‌ی انضباطی احضار شدم.»

این فعال دانشجویی با بیان اینکه این فرد به دادگاه نیز شکایت کرده است، گفت: «سال گذشته نیز حکمی برایم صادر شده بود که بعد از تحصن انجام شده این حکم لغو شد".

همچنین بنا به گزارشات رسیده از زنجان مدیرمسوول نشریه دانشجویی «تخته سیاه» در دانشگاه زنجان به کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی احضار شد.به گزارش خبرنگار "ایلنا", مسعود هاشمی، مدیرمسوول دوروزنامه "تخته سیاه" برای توضیح درباره چاپ عکس رضا عباسی، فارغ‌‏التحصیل بازداشت‌‏شده دانشگاه زنجان و روزشمار زندان وی و همچنین چاپ مطلبی در ستون حقوق زنان این نشریه، به کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی احضار شده است. "تخته سیاه" ارگان رسمی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه زنجان است. جلسه کمیته ناظر بر نشریات هنوز برای بررسی این موضوع تشکیل نشده است.

توقیف یک هفته نامه

همچنین "هفته نامه وراوی" در مشکین شهر که یکی از هفته نامه های فعال در زمینه مساله ملی آذربایجان بود و نقش بسزایی درانعکاس نظرات نخبگان ترک داشت توسط شورای نظارت بر نشریات استان اردبیل توقیف شد.

این شورا دلیل توقیف این هفته نامه را عدم انتشار مداوم و تغییر لوگوی این روزنامه ذکر می نمایند اما در افکار عمومی اردبیل دلیل توقیف این نشریه فعالیتهای هویت طلبانه ترکی این نشریه ذکر می شود. هفته نامه وراوی از آغاز انتشار و از هفت سال به اینسو با فشارهای زیادی روبرو بوده و پس از خرداد ۸۵ در مشکین شهر که با بازداشت اعضای هیات تحریریه و مدیر مسئول این نشریه"سلیم زحمت دوست" همراه بود این فشارها تا حد زیادی افزایش یافت و در نهایت به توقیف این نشریه انجامید.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed