محکومیت سه فعال هویت آذربایجانی در ماکو

یکشنبه,۲۵ شهریور ۱۳۸۶

آزاد تبریز- «محمد حسين زاده» (دونمز دميرچي)، محمد نصيري و طيب ابراهيم زاده که به بهانه تلاش در جهت برپايي تجمع اعتراض آميز در اول مهر ماه 1385 در شهر ماکو، بازداشت شده بودند، علي رغم وجود هيچگونه دليل و مدرک مستدل از سوي دادگاه انقلاب خوي به 6 ماه زندان با احتساب ايام بازداشت متهم شدند.

طبق نامه اي که از سوي دادگاه انقلاب خوي، خطاب به محسن دميرچي صادر شده است، دوران حبس وي از روز شنبه مورخه 24/6/86 شروع شده است. محسن دميرچي دو بار در سالهاي 81 و 82 در جريان مراسم مردمي آذربايجانيها در قلعه بابک بازداشت شده و در سال 83 براي بار سوم به اتهام برپايي نمايشگاه کتاب در شهرستان ماکو که با مجوز مسئولين امر صورت گرفته بود، بازداشت و سپس آزاد گرديد.

وي در بهار سال 85 و قبل از وقايع خرداد ماه به همراه بهمن نصيرزاده، علي حسين نژاد (ساوالان)، صابر بيت اللهي، ابراهيم عبدالله زاده و علي حلمي به بهانه شرکت در عروسي يکي از فعالان اين شهر که با اجراي شعر و موسيقي ملي آذربايجاني همراه بوده است، دستگير شده به مدت 26 روز تحت بازداشت نيروهاي امنيتي بودند. از جمله اتهامات او عبارت بودند از: پارچه نويسي و طرح مطالبات قانوني آذربايجان، در روزهاي قبل از سفر رئيس جمهور احمدي نژاد به آذربايجان و ماکو (اين سفر به دليل وخامت اوضاع آذربايجان در خرداد 85 لغو گرديد)، توزيع نشريات دانشجويي آذربايجان در سطح ماکو، همکاري با مجمع دانشگاهيان آذربايجان (توپلوم)، شرکت در عروسي مهندس اماني و شرکت در مراسم ستارخان در آبانماه همان سال(که پرونده مربوطه هنوز باز است).

سرانجام وي در شهريور 85 براي بار پنجم به بهانه برگزاري تجمع اعتراض آميز در اول مهر ماه، به همراه 4 نفر ديگر بازداشت شد که از ديگر اتهامات او مي توان به موارد زير اشاره کرد: شرکت در عروسي مهندس محمود فضلي، ارتباط با جواد عباسي-حسين سلطاني-تايماز نظمي و توزيع نشريات دانشجويي آذربايجان در سطح شهر ماکو. در حاليکه اتهام اصلي او يعني تلاش براي برگزاري تجمع اول مهر به دليل نبود اسناد و مدارک لازم نتوانست به اثبات برسد، طي جلسه اي، در دادگاه انقلاب خوي به 6 ماه حبس محکوم شد.
تصویر حکم

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed