مصاحبه "ساوالان سسی" با خانم فاخته زمانی مسئول انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان در ایران ( آداپ)

سه شنبه بیست و نهم آبان 1386

فاخته زمانی : مجامع بین المللی پیگیر نقض حقوق فعالین آذربایجانی هستند


روز دوشنبه ۱۹نوامبر ۲۰۰۷ کمپینی با شعار “Protect One, Empower a Thousand” از یک نفر دفاع کن به هزاران نفر نیرو بده" در دوبلین پایتخت ایرلند با همکاری فرانت لاین، مرکز بین المللی دفاع از مدافعان حقوق بشر و فروشگاههای بین المللی بادی شاپ (Body Shop) آغاز به کار کرده است که نام دو فعال حقوق بشر آذربایجانی نیز در صدر مدافعات سازمان فرانت لاین قرار گرفته است.

اینها بی شک در سایه تلاش های شبانه روزی فعالان حقوق بشر آذربایجانی درخارج و داخل بوده است .فعالیت های مدافعان حقوق زندانیان سیاسی آذربایجان در خور تمجید است.این فعالیتها نوید از سازمانی قوی و شناخته شده با هدف دفاع از حقوق آذربایجان جنوبی در آینده ای نزدیک در نهادهای بین المللی حقوق بشری می دهد.

در همين حال مصاحبه ای با خانم فاخته زمانی مسئول انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان( آداپ) ترتیب داده ایم.

و‎ی، یکی از چهره های فعال در زمینه دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان است. او پیوسته آخرین اخبار از اوضاع حقوق بشر در آذربایجان جنوبی و ایران را منعکس می کند.

ساوالان سسی: خانم زمانی، امروز کمپینی در ایرلند آغاز به کار کرد که تقاضای اصلی ‏‏آن پایان دادن به آزار و اذیت فعالان حقوق بشری در‏‎جهان است. لطفا بفرمایید که آغازگر این حرکت چه کسانی بوده‌اند و چه کسانی تا‎ ‎کنون از این درخواست ‏حمایت کرده اند؟

فاخته زمانی: مرکز بین المللی دفاع از فعالان حقوق بشری (فرانت لاین) ،با همکاری فروشگاه بین المللی بادی شاپ به این کمپین‎ دست زده است.

‎ است. تاکنون تعداد قابل توجهی از‏‎فعالان حقوق بشر در سراسر جهان از این کمپین اعلام حمایت کرده‎ اند‎.

ساوالان سسی: شما به عنوان یک مدافع حقوق بشر، تاثیر این حرکت ها را تا چه اندازه مهم می دانید؟

فاخته زمانی: اخبار این کمپین بی شک در رسانه ها جهان انعکاس یافته و در نتیجه به مطرح شدن خواستهای مدنی ملت آذربایجان در سطح جهانی سبب خواهد شد.

ساوالان سسی:‎آیا فکر می‎ ‎کنید قوه قضائیه ایران تا چه حد نسبت به افکار عمومی ‏جهان در این‎ ‎زمینه خود را پاسخگو می‌داند؟

فاخته زمانی: به نظرم در دنیایی زندگی نمی‌کنیم که هیچ دولتی و‎ ‎حکومتی بتواند نسبت به افکار عمومی بین المللی بی توجه باشد. منتها ‏ممکن است نحوه‎ ‎پاسخگویی دولتها فرق کند. در ایران ما عادت نداریم که حکومتگران شفاف و رودررو به‎ ‎خصوص در موضوعاتی که ‏مربوط به نقد عملکرد آنهاست سخن بگویند. دولتمردان ایران هم نمی‌توانند نسبت به این موضوع بی ‏تفاوت و‎ ‎غیرپاسخگو باشند.‎

اين فعال حقوق بشر در ادامه اضافه می کند:سازمان ملل متحد, سازمان های حقوق بشر، عفو بین الملل و سازمان های مربوطه نسبت به نقض گسترده حقوق فعالین آذربایجانی حساس بوده و با جدیت تمامی موارد و بازداشت فعالین آذربایجانی را پیگیری می کنند.از اینرو ما از تمام فعالان حقوق بشر، خبرنگاران و همچنین از خانواده ها و دوستان و آشنایان محبوسین می خواهیم در ارسال سریع و دقیق اخبار کوشش کنند.می توانید با تماس با آدرسهای زیر اطلاعات خود را در اختیار انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان( آداپ) بگذارید.

fakhteh.zamani@adapp.ca
zfakhteh@hotmail.com
http://www.adapp.ca/

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed