بیانیه امنستی اینترنشنال در مورد بازداشت صالح کامرانی وکیل آذربایجانی

جمعه دوم شهریور 1386

سازمان عفو بين الملل، روز پنج شنبه ۲۳ ماه اوت، نسبت به «بازداشت» صالح کامرانی وکیل و فعال حقوق فرهنگی آذربايجان، ابراز نگرانی کرد. که متن آن در ادامه مطلب آمده است...
شماره اندیکس : MDE 13/105/2007

زندانی عقیده ؛ ترس از شکنجه و رفتار خشونت آمیز؛ نیاز به مراقبت های پزشکی

صالح کامرانی ,35 ساله ؛ وکیل دعاوی و مدافع حقوق بشر

صالح کامرانی مدافع حقوق بشر روز 18 آگوست توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده و در بند 209 زندان اوین تهران در بازداشت به سر می برد وی در معرض شکنجه و رفتار خشونت آمیز قرار دارد و بخاطر ناراحتی قلبی نیاز به مراقبتهای پزشکی نیز دارد.

سازمان عفو بین المل معتقد است که وی زندانی عقیده می باشد چرا که وی در ارتباط با فعالیتهای حقوق به عنوان وکیل مدافع و هم چنین تلاشهای بشر دوستانه در جهت احقاق حقوق جامعه آذربایجانی در ایران بر اساس قوانین بین المللی دستگیر شده است.

وی پس از شرکت در مراسم عروسی و در راه بازگشت به خانه در شهر کرج در نزدیکی تهران بازداشت شده است کامپیوتر شخصی, عکس های خانوادگی , دروبین عکاسی همسر وی, کلیه اسناد و مدارک وی از سوی نیروهای امنیتی توقیف شده است.

خانواده صالح تا روز 21 آگوست از دستگیری وی مطلع نشده بودند تا اینکه در یک مکالمه کوتاه تلفنی به همسرش ( خانم مینا اصغری) گفت که در بند 209 زندان اوین زندانی است در ان مکالمه به وی اجازه صحبت کرده بزبان مادری ( ترکی آذربایجانی ) داده نشد و مادر پیر صالح که قادر به تکلم بزبان فارسی نبود نتوانست با صالح صحبت کند.

صالح اظهار داشته است که نمی داند چرا و به چه جرمی دستگیر شده است ولی معتقد است که دستگیری وی در ارتباط با بازداشت وی در سال 2006 باشد در آن سال وی به همراه تعداد زیادی از فعالین
آذربایجانی به اتهام تلاش در حهت احقاق حقوق رسمی و شناخته شده بین المللی آذربایجانیها در ایران دستگیر و 3 ماه زندانی شده بود.

صالح در روز 14 ژوئن سال 2006 در مسیر بازگشت از محل کار بخانه دستگیر شد تا اینکه خانواده اش در روز 18 ژوئن مطلع شدند که صالح در بند 209 زندان اوین زندانی است.وی 97 روزرا در سلول انفرادی و تخت شکنجه فیزیکی سپری کرد در این مدت همسر وی بارها از سوی نیرهای امنیتی احضار وتهدید شد مدارک جمع آوری شده توسط نیروهای امنیتی علیه صالح عبارت بودند از:

سخنرانیها و مصاحبه های وی ؛ مکاتبات 15 سال پیش او؛ مکالمات تلفنی ضبط شده وی ؛ اس ام اس های

ضبط شده وی ؛ اظهارات برادر وی ( محرم کامرانی) که طی دوران بازداشت و تخت شکنجه از وی اخذ شده بود وحتی عکس صالخ که با کروات گرفته شده بود وبه تعبیر مسئولین حکومت ایران نماد نفوذ فرهنگ غربی در صالح می باشد

وی به همکاری با سازمانهای بین االمللی از جمله سازمان عفو بین المل و هم چنین تماس با بیگانگان از جمله اسراییل متهم شده بود در دوران بازداشت به وی اجاز داده نشد تا تحت مراقبتهای پزشکی قرار گیرد چرا که وی بیمار قلبی لست و این بیماری در نتیجه شکنجه های دروان بازادشت بوجود آمده است .
( اندیکس شماره UA 171/06, MDE 13/067/2006 and follow-ups) ملاحظه نماید )

روز 18 سپتامبر وی به" جرم تبلیغات علیه نظام" به تحمل یک سال زندان و محرومیت 5 ساله از کار وکالت مجروم شد و کارت وکالت وی نیز توقیف گردید.

اطلاعات تکمیلی :

آذربایجانیها ؛ در ایران بزگترین اقلیت قومی باشند آنها عمدتا شیعه بوده و در مناطق شمال و شمالغرب ایران ساکن هستند و دست کم 25 الی 30 در صد از جمعیت ایران را شامل می شوند تقاضا برای احقاق حقوق اولیه از جمله حقوق فرهنگی و زبانی و حق تحصیل بزبان مادری در مدارس از سوی آذربایجانیها در حال کسترش می باشد تعدادی از آذربایجانیها طرفدار جدایی از ایران و اتخاد با جمهوری آدربایجان هستند و حکومت ایران در خواست احقاق حقوق آذربایجانیها را با اتهاماتی نظیر " اشاعه و ترویج پان ترکیسم " روبرو می سازد.

در ماه می سال 2006 تظاهرات وسیعی در اکثر شهرهای مناطق مناطق شمال و شمالغرب ایران در اعتراض به درج کاریکاتور اهانت آمیز نسبت به آذربایجانیها در روز نامه دولتی ایران برگزار شد ور در جریان این تظاهرات صدها نفر بازداشت شدند موج ذیگری از بازداشتها رد آستانه بازگشایی مدارس در سپتامبر 2006 و هم چنین روز 21 فوریه سال 2007 و در روز حهانی زبان مادری اتفاق افتاد.


اقداماتی که توصیه می شود: لطفا درخواست های خود را هرجه سریعتر به فارسی، عربی، انگلیسی و یا زبان مورد تکلم خود ارسال نمائید :

اظهار نگرانی در مورد اینکه صالح روز 18 آگوست بخ چخ جرمی دستگیر شده است و در خواست از مسئولین حکومت ایران برای آزادی فوری و بدون قید وشرط وی ؛ چرا که صالح زندانی عقیده بوده و بخاطر انجام فعالیتعای بشر دوستانه به نفع جامعه آذربایحانی در ایران دستگیر شده است.

بپرسید که چرا صالح دستگیر شده و اتهامت علیه وی چیست.

از مسئولین بخواهید که مانع شکنجه و برخورد حشونت آمیز با وی شوند.

شرایط آزادانه حق انتخاب وکیل و ملاقات آزادانه با خانواده و هم چنین مراقبتهای پزشکی لازم را برای وی فراهم نمایید

درخواست به:
رهبر جمهوری اسلامی
آیت الله سید علی خامنه ای، دفتر رهبری
قم ، خیابان شهدا، جمهوری اسلامی ایران

آیمیل: info@leader.ir OR istiftaa@wilayah.org

فکس: +98 251 774 2228

وزیر اطلاعات
غلامحسین محسنی اژه ای
ایران، تهران، وزارت اطلاعات، خیابان نگارستان دوم، خیابان پاسداران
ایمیل: iranprobe@iranprobe.com

رییس قوه قضاییه:
آیت ااه هاشمی شاهرودی

میدان 15 خرداد ؛ ساختمان قوه قضاییه
ایمیل :info@dadgostary-tehran.ir

رونوشت به:
رئیس جمهور، محمود احمدی نژاد
ایران، تهران، ریاست جمهوری، خیابان فلسطین، چهارراه آدربایجان
ایمیل: dr-ahmadinejad@president.ir

غلامعلی حداد عادل
رییس محلس شورای اسلامی
میدان بهارستان
ایمیل : hadadadel@majlis.ir

و برای نمایندگی جمهوری اسلامی در کشورهای محل زندگی تان .

لطفا چنانچه درخواست های خود را بعد از 4 اکتبر 2007 ارسال می کنید، با دبیرخانه سازمان عفو بین الملل یا شعبه عفو بین الملل در کشورتان تماس بگیرید

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed