پلمپ دفتر موسسه فرهنگي "بيليم يولو" در اورميه

جمعه بیستم مهر 1386

اورمونيوز: در روزهايي كه بخشهاي مختلف خبری سيماي جمهوری اسلامی مملو از خبرسخنان رهبر انقلاب مبنی بر لزوم انتقاد دانشجويان و عدم محدوديت براي آنان بود، دفتر موسسه فرهنگي "بيليم يولو" (راه دانش) در اورميه بنا به دلايل نامشخصي پلمپ گرديد.

اين اقدام در شرايطي صورت گرفته است كه هنوز تعدادی از فعالين حركت ملی آذربايجان در اورميه در بازداشت و يا زندان به سر می برند و همچنین ماهنامه اجتماعی٬ سیاسی٬ اقتصادی و فرهنگی "دیلماج" که به زبانهای تورکی و فارسی در تبریز منتشر می شد مدتی پیش توقیف شده است.

هنوز دلايلی مبنی بر علت پلمپ اين N.G.O که با مجوز استانداری آذربایجان غربی تاسیس شده بود عنوان نشده است. موسسه بيليم يولو كه از سال اقدام ۱۳۸۲ به فعاليت در زمينه فرهنگ و ادب آذربايجان نموده است پيش از اين نيز بارها با تهديد مبني بر توقف فعاليت ها از سوي اداره اماكن نيروي انتظامي استان آذربايجان غربي و اداره اطلاعات اين شهر مواجه شده است. اين موسسه در سالهای فعاليت خود اقدام به برگزاري كلاسهاي آموزش زبان و ادبيات تركي آذربايجاني به مردم شهر اروميه نموده است. در اين كلاس ها گروههاي مختلف جامعه شركت مي جستند و به آموختن زبان مادری خود می پرداختند كه آموزش آن از سوي حكومت در مدارس دولتي ممنوع گشته است.

موسسه بيليم يولو در اين سالها برنامه هاي فرهنگي باشكوهي از جمله برگزاري جلسات بزرگداشت استاد مرحوم محمد علي فرزانه با حضور خود وي، مراسم شب شعر با حضور والي گؤزه تن شاعر آذربايجاني مقيم شهر كلن آلمان،‌ و نيز مراسم هفتگي شب شعر تركي آذربايجاني با حضور شاعران جوان شهر اورميه و شهرهاي مختلف آذربايجان نموده است.

هم چنين مراسماتي چون سمپوزيوم "غرب آذربايجان در جنگ جهاني اول" (مراسم سالگرد قتل عام ترکهاي اورميه و سلماس توسط جيلوهاي مسلح آشوري و ارمني)٬ مراسمهای روز جهاني كودك، مراسم بزرگ شب چله نيز از ديگر اقدامات ماندگار اين موسسه مي باشد.

موسسه بيليم يولو به مديريت مهندس حميد شافعي، فعال سیاسی و فرهنگی با سابقه آذربایجان و از توركهاي سني مذهب اورميه به فعاليت مي پرداخت و پلمپ آن عصر روز سه شنبه اتفاق افتاده است.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed