بیانیه های پی در پی سازمان عفو بین الملل در خصوص وضعیت زندانیان سیاسی آذربایجان

پنجشنبه هفدهم خرداد1386

سازمان عفو بین الملل به عنوان معتبرترین سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر ، طی هفته های اخیر بیانیه های پی در پی ای در خصوص اعلام آخرین وضعیت زندانیان سیاسی آذربایجان منتشر کرده است. به گونه ایکه می توان به جسارت ادعا نمود در حال حاضر موضوع نقض حقوق بشر در آذربایجان جنوبی تبدیل به یکی از مهمترین کیسهای مورد توجه این سازمان گردیده است. این در حالی است که رسانه های فارس گرای داخلی و خارجی،نسبت به انتشار بیانیه های این سازمان در خصوص آذربایجان جنوبی از خود بی توجهی نشان می دهند. اکنون خلاصه ای از سه بیانیه اخیر سازمان عفو بین الملل تقدیم حضور خوانندگان محترم می شود.

بیانیه امنستی اینترنشنال در مورد وضعیت نامعلوم سعید متین پور

07 ژوئن 2007 امنستی اینترنشنال(سازمان عفو بین الملل) بیانیه ای در خصوص وضعیت نامعلوم سعید متین پور فعال فرهنگی و حقوق بشری آذربایجانی منتشر کرده است.ایران : مورد تقاضا : سعید متین پور- فعال فرهنگی و حقوق بشرآذربایجانی سعید متین پورفعال فرهنگی - حقوق بشری و مدافع حقوق آذربایجانیهای ایران می باشد. از 25 مه بازداشت شده است و ممکن است هم اکنون در معرض شکنجه و بدرفتاری باشد.

سعید متین پور همراه با همسر خود در یکی از خیابانهای زنجان بازداشت شده است ماموران متین پور را روانه بازداشتگاه نموده و همراه با همسر ایشان به منزلمسکونی وی مراجعه کرده و پس از چندین ساعت تفتیش و بازرسی خانه کتابها - آلبوم عکس خانوادگی و کامپیوتر شخصی او را با خود برده اند. ماموران هنگام ترک منزل به خانم عطیه طاهری هشدار دادند که از هرگونه انعکاس خبر دستگیری همسرش خودداری نماید.

متین پور توسط نیروهای امنیتی بدون اخطار و برخلاف قانون کشوری دستگیر شده استو هم اکنون در مکان نامعلومی نگهداری میشودهمسر وی با وجود پیگیریهای مکرر و مراجعاتی که به دادسرا وداگستری زنجان داشته است موفق به کسب اطلاع از وضعیت و محل نگهدارای او نشده اند, مسئولین دادگستری اظهار بی اطلاعی کرده اند.

سعید متین پور در دوم اسفند ۸۵ مقارن با روز جهانی زبان مادری نیز در زنجان توسط لباس شخصی ها بازداشت شده و مدت ۱۰ روز در انفرادی به سر برده بود.

عفو بين‌الملل اعتقاد دارد متین پور زندانى سياسى می باشد، که در نتيجه بيان عقايد از روى وجدان بازداشت‌شده است، كه فوراً و به طور بلاشرط بايد آزاد گردد.

لینک اصلی بیانیه :
http://web.amnesty.org/library/index/engMDE130202007?open&of=eng-IRN

سازمان عفو بین الملل در مورد 8 فعال آذربایجانی بیانیه داده است

سازمان عفو بین الملل با دادن بیانیه ای در خصوص 8 فعال قومی و حقوق بشری در آذربایجان نسبت به بازداشت‌‏هاي خودسرانه و وضعيت نگهداري آنها اظهار نگرانی‌‏ کرده است
اسامی:
اسماعيل جواديابولفضل عليلورامين صادقيقهرمان قهرمان پورعادل اللهوردي پورجليل غنيلوصفرعلي خوئينيجعفر حق نظري

لینک بیانیه :
http://web.amnesty.org/library/index/engMDE130202007?open&of=eng-IRN

بیانیه سازمان عفو بین الملل در مورد مهدی محمد پور و حسین نصیری

سازمان عفو بین الملل با دادن بیانیه ای نسبت به بازداشت مهدی محمد پور فعال اردبیلی و حسین نصیری فعال تبریزی و همنچنین وضعيت نگهداري آنها ابراز نگرانی کرده است این دو فعال در آستانه 1 خرداد 86 بازداشت شده اند .

http://www.hr.baybak.com/?p=50

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed