بیانیه اعتراض به بازداشتهای دانشجویی از سوی صدهاتن از فعالان سیاسی و دانشگاهی

چهارشنبه سی ام آبان 1386

ادوارنیوز: در روزهای اخیر تعدادی زیادی از دانشجویان بازداشت شده‌اند. بازداشت بیش از ۶۰ دانشجو در کمتر از ۶ ماه رکورد بی‌سابقه در تاریخ دانشگاه است. سیل بازداشت‌های دانشجویی آنچنان است که گویی بسیاری از مسولین تفاوتی بین بازداشتگاه و دانشگاه قائل نیستند. این کار تباه کردن ارزشمندترین سرمایه مملکتی است که بالاترین جمعیت جوان دنیا را دارد. زنهار که آستانه صبر تصمیم گیرندگان چه در دانشگاه و چه در خارج از آن در برابر انتقادات دانشجویان چنان کاهش یافته است که ممکن است هر دانشجویی بلافاصله پس از بیان نقدی از کلاس درس به کمیته انضباطی و یا سلول انفرادی منتقل می‌شود.

آقای هادی حمیدی شفیق دانشجوی دانشگاه آزاد ارومیه به ۱۷ ماه حبس محکوم شده اند و مهدی نوری از دانشگاه آزاد نقده نیز ۷ سال حبس تعزیری را در پرونده‌اش دارد. و همچنین جواد علیخانی دانشجوی دانشگاه اهواز ۱ ماه است که همچنان در بازداشت به‌سر می‌برد.

آقایان علی عزیزی و علی نیکونسبتی اعضای شورای مرکزی اتحادیه سراسری انجمن‌های اسلامی، دفتر تحکیم وحدت و آقای پدرام رفعتی عضو شورای عمومی این تشکل به‌دستور دادستانی تهران بازداشت می‌شوند و همچنان پس از گذشت قریب ۲۰ روز از بازداشت این دانشجویان دلیل بازداشت آنها با توجه به سابقه فعالیت علنی و شفافشان اعلام نشده است.

آن‌چه که مسلم است این است که بازداشت‌های پی‌درپی هیچ‌گاه در عزم راسخ دانشجویان در جهت بیان حقوق ملت و میهن خللی وارد ننموده حتی در کوتاه مدت نیز نمی‌تواند نیات اقتدار طلبان را برآورده کند.

ما امضا کنندگان این بیانیه ضمن آنکه خواستار آزادی آقایان علی نیکونسبتی، علی عزیزی، پدرام رفعتی، هادی حمیدی‌شفیق، مهدی نوری، جواد علیخانی و سایر دانشجویان زندانی هستیم و از حقوق قانونی و انسانی آنان دفاع می‌کنیم به مسؤولین توصیه می‌کنیم که از برخورد احساسی و غیر عقلانی با دانشجویان اجتناب کنند و به روند بازداشت‌ها و حکم‌های غیر قانونی و غیر عادلانه پایان داده و با به‌رسمیت شناختن حقوق دانشجویان زمینه مناسب برای شکوفا شدن استعداد جوانان این مرز و بوم را مهیا کنند.

(امضاءها)

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed