گزارش آسمک از شهرهای آذربایجان در آستانه سالگرد اعتراضات خرداد۱۳۸۵

دوشنبه دهم اردیبهشت 1386

نقده (سولدوز): بنا به خبرهای دریافتی از شهر نقده بازاریان این شهر که از گرفتن اسکناس های پنج هزار تومانی امتناع می کنند، از طرف ماموران اداره اطلاعات تهدید شده اند. گزارشها حاکی از این است که مامورین در بازار نقده به صورت مشتری به شناسایی بازاریانی که اسکناس را تحریم کرده اند، اقدام می نمایند. این فشارها در حالی صورت می گیرد که کمتر از یک ماه به سالگرد قیام خونین ترکهای آذربایجان در نقده باقی مانده است. بعد از درگیری های خونین چهارم خرداد ماه ۱۳۸۵ در نقده که طی آن بیش از ۱۰ نفر جان خود را از دست دادند وضعیت رعب و وحشت دائمی در این شهر آذربایجان به وجود آمده است.

اورميه: شعبه سوم دادگاه انقلاب اورميه، براي يكي از دستگيرشدگان روز دوم اسفند ماه سال گذشته، حكم يكسال حبس تعزيري صادر كرد. عليرضا قمي يكي از فعالان اورميه اي حركت ملي آذربايجان، كه در جريان تظاهرات روز جهاني زبان مادري در اين شهر، به هنگام فيلمبرداري با تلفن همراه خويش از سوي ماموران امنيتي دستگير و به مدت ۲۰ روز بازداشت گشته بود،‌ پس از آزادي و برگزاري دادگاه خود، از سوي قاضي حسين زاده رييس شعبه سوم دادگاه انقلاب اورميه به تحمل يكسال حبس قطعي محكوم شده است. ۸ اردیبهشت ماه دادگاه پنج نفر از بازداشت شدگان روز جهانی زبان مادری در شعبه یکم دادگاه انقلاب اسلامی اورمیه به ریاست قاضی درویشی برگزار شد. اسماعیل جوادی ( خبرنگار و عضو هئیت شورای نویسندگان هفته نامه فردای ما)، ابوالفضل آلیلو، احمد قریشی، حسین حسینی کیا و جمشید حسینی کیا که با اتهام چاپ و تکثیر اعلامیه های پان تورکیستی، تشکیل هسته پان تورکیستی، فعالیت علیه تمامیت ارضی، افدام علیه امنیت ملی و تشویق مردم به اغتشاش روبرو بودند، به مدت سه ساعت به سئوال های قاضی درویشی پاسخ گفتند. لازم به ذکر است که این پنج نفر چند روز قبل از مراسم روز جهانی زبان مادری در۲ اسفند ماه ۸۵، توسط اداره اطلاعات بازداشت و پس از تحمل ۲۰ روز سلول انفرادی، با وثیقه آزاد شده بودند.خبر دیگری حاکی است خدایار تیموری از بازداشت شدگان ۲۱ آذر ۸۵ که به مدت ۲ ماه در بازداشت اداره اطلاعات بود، به ۶ ماه حبس تعلیقی در عرض سه سال، شلاق و جزای نقدی محكوم گشته است. همچنین حکم شش ماه حبس تعلیقی مهندس رسول جعفری (خبرنگار و عضو شورای نویسندگان هفته نامه فردای ما و یارپاق) از بازداشت شذگان اول مهرماه ۸۵ در دادگاه تجدید نظر مورد تائید قرار گرفته است. اتابک تیموری ومدير مسئول نشريه داخلي موسسه "بيليم يولو" در اورميه به نام "اورمو يولو" که در ۲ اسفند روز جهانی زبان مادری دستگیر شده بود از سوی دادگاه شعبه ۳ انقلاب اورمیه به شش ماه حبس تعلیقی به مدت دوسال محکوم گردیده است.بر اساس خبر دریافتی از ارومیه هادی حمیدی دانشجوی تبریزی ساکن ارومیه از ده ماه پیش در ارومیه زندانی است. حمیدی خرداد ماه سال ۱۳۸۵ توسط ماموران اداره کل اطلاعات آذربایجان غربی دستگیر و از آن تاریخ در بازداشتگاه این اداره یا بند ویژه ای در زندان ارومیه محبوس است.دو تن از بازداشت شدگان ۲۱ آذر در اورميه یعنی هادي سرخوش و صاحبعلي خدابخش (ائلياز يئكنلي) نیز در زندان اورميه به سر مي برند.

زنجان: به دنبال لغو مجوز فعاليت "جمعيت اسلامي دانشجويان دانشگاه زنجان"، ماموران اداره حراست دانشگاه زنجان، با حمله به دفتر اين تشکل، قفل در ورودي را شکستند و پس از بازرسي کامل ، دفتر اين تشکل دانشجويي را پلمپ کردند. داوود خداکرمی دبیر جمعيت از تهدید خود به اخراج از دانشگاه توسط دکتر مددی معاونت دانشجویی دانشگاه زنجان خبر داد. بعد از عدم صدور مجوز براي برنامه‌‏هاي درخواستي جمعيت اسلامي به مناسبت بزرگداشت روز جهاني زبان مادري از سوي هيأت نظارت دانشگاه و متعاقب آن برگزاري تجمع دوم اسفند در دانشگاه زنجان و دستگيري تني چند از اعضاي جمعيت اسلامي در تجمع همان روز در شهر زنجان، هيات نظارت دانشگاه دستور توقف فعاليت‌‏هاي اين تشكل را صادر کرده بود.طي چند سال گذشته بسياري از اعضاي جمعيت اسلامي دانشجويان دانشگاه زنجان از جمله، رضا عباسي ، سعيد نعيمي، ريحانه پورغني، ياشار حکاک پور مراغي، عباس غفارلو، معرفت اله فضلي، داود نعمتي، مرتضي مرادي، کريم جليلي، رحمت اله بيات تبار، محمد محمدي، آيدين برادران، دستگير و بازداشت شده و يا با حکم هاي انضباطي و زندان روبرو شده اند.در حال حاضر، رضا عباسي عضو مؤسس جمعيت اسلامي و همچنین عضو هیئت موسس کمیته دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان که بعد از تماسهاي مکرر و تهديد و ارعاب ششم تیر ۱۳۸۵ در زنجان دستگير شد و ماهها در وضعيت نامعلومي بسر برد، در حال سپري کردن حکم يکسال زندان خود در زندان زنجان است.

تبریز: بر اساس اخبار رسیده از تبریز حسین نصیری و نورالله حسینیان دوتن از فعالین حرکت ملی آذربایجان در تبریز روز پنجشنبه ۶/۲/۸۶ توسط مامورین اداره اطلاعات تبریز دستگیر شدند. نصیری و حسینیان روز جمعه ۷/۲/۸۶ طی تماسی کوتاه با خانواده هایشان خبر از دستگیری خود توسط اداره اطلاعات دادند . خانواده این دو تا کنون هیچ اطلاعی از محل و شرایط نگهداری این دو در دست نیست. همچنین آراز تبریزلی فعال سیاسی شب جمعه ۷/۲/۸۶ در کوی زعفرانیه توسط نیروهای اطلاعاتی دستگیر و به مکان نامعلومی انتقال یافت. ماموران کامپیوتر و سی دی های شخصی وی را نیز توقیف و با خود برده اند.حدود ۱۰ روز قبل دو برادر به نامهای حبیب و حمید پورولی (فرزندان فعال با سابقه تبریزی عزیز پورولی) توسط مامورین اداره اطلاعات تبریز دستگیر و پس از ۳ روز آزار و شکنجه آزاد شده اند. حبیب پورولی بعد از حوادث ۱ خرداد تبریز نیز به شدت مورد شکنجه قرار گرفته بود، به طوری که هنوز آثار زخمها باقی است.مديريت فرهنگي دانشگاه تبريز از برگزاري همايش ادبيات کودک آذربايجاني (آذربايجان اوشاق ادبياتي) ممانعت کرده است. همايش ادبيات کودک آذربايجاني که قرار بود در آبان ماه سال ۸۵ توسط کانون آذربايجان شناسي دانشگاه تبريز برگزار شود، در بلاتکليفي به سر مي برد. اين همايش علي رغم تصويب در شوراي فرهنگي دانشگاه به علت دخالت و اعمال نفوذ اين مديريت در حالت تعليق است.

تهران: حسین سببی فعال حرکت ملی آذربایجان که در جریان تجمعات ۲۴ آوریل (۴ اردیبهشت) در تهران بازداشت شده بود پس از تحمل ۲۴ساعت حبس آزاد شد.با حكم كتبي معاونت امور فرهنگي دانشگاه تهران نشريه "يئني باخيش" توقيف گرديد. اين نشريه در آخرين شماره خود مطالبي در باب اسكناس ۵۰۰۰ توماني و همچنين درباره سال اتحاد ملي بچاپ رسانده بود. چاپ حدیث منتسب به پیامیر اسلام (دانش اگر در ثریا هم باشد، مردانی از سرزمین پارس بدان دست خواهند یافت) بر روی اسکناس های پنج هزار تومانی، اعتراضات گوناگونی در بین جامعه آذربایجانی موجب شده است. بر اساس خبرهای رسیده از شهر های مختلف آذربایجان مردم و بازاریان از گرفتن این اسکناسها خودداری می کنند.

اردبیل: علیرغم سپری شدن بیش از سه ماه هنوز بیش از ۲۵ نفر از بازداشت‌شدگان تجمع روز پنجشنبه ۱۹ بهمن در مقابل زندان اردبیل (اعتراض به حکم زندان لسانی) از جمله داوود محمدی، حسین محمدی - حسن اسدی و پیمان بهرامی در بازداشت به سر مي‌برند. گشتاسپ واثقی و محمود اصلانی دو تن از بازداشت‌شدگان پس از تحمل ۱۰۵ روز حبس به قید ضمانت آزاد شدند. از سوی دیگر وزارت اطلاعات اردبیل نیز تهدیدها و فشار ها را بر خانواده بازداشت شدگان افزوده و به آنها مکرر گفته میشود که وضعیت فرزندانشان را در اختیار رسانه ها و فعالین حقوق بشری قرار ندهند در غیر اینصورت آنها را نیز بازداشت خواهند کرد. خانواده این بازداشت شدگان به شدت نگران سلامتی فرزندانشان هستند.رامین صادقی اصل مغانلو فعال حرکت ملی آذربایجان در اردبیل که درآستانه روز جهانی زبان مادری توسط ماموران اطلاعاتی و امنیتی بازداشت شده بود آزاد شد. این فعال سیاسی بعد از دهها روز بازداشت در مکان نامعلوم نهایتا با حضور مقابل قاضی دادگاه انقلاب اردبیل تفهیم اتهام شده و به قید ضمانت از زندان اردبیل آزاد شد. از جمله اتهامات وارده به آقای صادقی تشویش اذهان عمومی می باشد.دادگاه تجديدنظر عباس لساني، فعال مدني، صبح روز ۲۶ ارديبهشت ماه سال جاري در شعبه ششم دادگاه تجديدنظر استان آذربايجان شرقي برگزار مي‌‏شود.

مراغه: کمال برزی و ارسلان آزمندیان دو تن از فعالین آذربایجان در رابطه با پخش اعلامیه جهت دعوت مردم به تجمع مسالمت آمیز در اعتراض به حدیث جعلی چاپ شده پشت اسکناسهای ۵۰۰۰ تومانی، در مراغه بازداشت شدند. ماموران اداره اطلاعات روزیکشنبه۲۰/۱/۸۶ پس از دستگیری برزی و آزمندیان در مراغه، این افراد را بازجویی و سپس آنها را به اداره کل اطلاعات استان واقع در باغ شمال تبریز منتقل کرده اند. کمال برزی و ارسلان آزمندیان دانشجویان رشته عمران دانشگاه آزاد تبریز می باشند.

همدان: ۴۵تن از معلمان و فعالان صنفی همدان شنبه شب، توسط نيروهای امنيتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. فعالان صنفی معلمان همدان در دفتر کانون صنفی فرهنگيان اين استان جلسه داشتند که در ساعت ۸ شب نيروهای امنيتی و انتظامی با محاصره ساختمان بيش از ۳۰ نفر از معلمان و فعالان صنفی حاضر را بازداشت و با اتوبوس به نقطه نامعلومی منتقل ساختند. همچنين متعاقب اين برخورد، نيروهای امنيتی با مراجعه به منازل تعداد ديگری از فعالان صنفی آنها را بازداشت کرده اند که بدين ترتيب تعداد کل افراد بازداشت شده به بيش از ۴۵ نفر می رسد که در ميان آنان تمامی اعضای هيئت مديره کانون صنفی همدان حضور دارند.کانون صنفی فرهنگیان این استان در جلسه ۹ فروردين ماه خود بر ادامه اعتراضات صنفی تاکید کرده و خواستار برکناری وزير، اجرای لايحه نظام هماهنگ و عذرخواهی دولت به دليل هتک حرمت و ضرب و شتم معلمان شده و برنامه های اعتراضی خود را در اين خصوص اعلام کرد .

نهم ارديبهشت۱۳۸۶

به امید آزادی همه زندانیان سیاسی و عقیدتی
کمیته دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان

http://asmek-yeni.blogspot.com/az_
asmek@yahoo.com

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed