گزارشی از آخرین بازداشت ها و نقض حقوق بشری در اردبیل

یکشنبه ششم خرداد 1386

ساوالان سسی: در شهر اردبيل، همانند سایر شهرهاي مختلف آذربايجان روز به روز شاهد برخوردهاي ماموران امنيتي با فعالان سياسي، فرهنگي و حقوق بشري هستيم.

موج سرکوب نويسندگان و فعالان سياسی , اجتماعی این شهر روز به روز ابعاد و شکل های گوناگون به خود می‌گيرد.احضار به دادگاه ها، امری روزمره شده است. تهديد و ارعاب مستقيم و غير مستقيم به ابزاری معمول بدل گشته است.

در سالگرد اعتراضات خرداد ۱۳۸۵ آذربایجان کنترل و فشار ارگان های اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی بیشتر شده است. در آستانه 1 خرداد در اردبیل همزمان با تفتیش خانه و مغازه فعالان، تهدیدات تلفنی برای منصرف کردن فعالان از شرکت در اعتراضات همگانی وجود داشت. کسبه و بازاریان نیز از این قبیل تهدیدات در امان نبوده اند. همچنين مراجعه نیروهای امنيتی برای دستگيری دهها فعال آذربایجانی و حقوق بشری در نتيجه عدم حضور آنها در منزل بي نتيجه مانده است.بنابه گفته شاهدان مامورین به هنگام مراجعه برای دستگیری فعالان آذربایجانی هیچ حکمی را ارائه نداده اند. اهالی خانه به شدت مورد توهین واقع شدند.این فشارها جهت جلوگیری از تظاهراتهای اعتراض آمیزی بود که عصر روز سه شنبه اول خرداد ماه در تمام شهرهای آذربایجان صورت گرفت،به رغم ممانعت و محدودیت های نیروهای انتظامی و امنیتی مراسم مدنی و دموکراتیک در اردبیل نیز همزمان با اکثر شهرهای آذربایجان با استقبال چشمگیر آحاد ملت آذربایجان برگزار شدکه با موج وسیع دستگیریهای شرکت کنندگان این مراسم همراه بود.

در طول ۱۰ روز گذشته حدود ۶۰ نفر توسط مأمورین اطلاعات بازداشت شده اند بر اساس منابع موثق تنها در روز دوم خرداد بیش از 40 نفر از فعالان اردبیلی که برخي قبل از تجمع و در آستانه سالگرد اول خرداد و برخي نيز در حين تجمع دستگير شده اند بعد از چند روز بازجویی و بعضا" شکنجه از بازداشتگاههای وزارت اطلاعات به زندان مرکزی اردبیل انتقال یافته اند. به دليل دستگيريهاي گسترده و عدم دسترسي کامل به همه فعالين و نيز مردم عادي که در اين روزها دستگير شده اند آمار کاملا دقيقي از آنان در دست نيست مهدی محمدپور(خواهرزاده عباس لسانی- زندانی سیاسی),حسین سببی , ودود سعادتی, آصف ابراهیم زاده نیاری ,عدالت عباسی, نعمت شهابی نیاری , محمد احمدی نیاری, یوسف غنی زاده نیاری, رضا غنی زاده نیاری, امیر عباسی زاده نیاری,اسلام خدایی , علیرضا حمیده خو از جمله بازداشت شدگان اخیر هستند. برخی از این دستگیر شدگان در حین دستگیری و بعد دستگیری مورد ضرب و شتم نیروهای پلیس قرار گرفته اند. زندانيان سياسي تحت اعمال فشار و محدوديت ها قرار دارند.هویت دیگر بازداشت شدگان هنوز معلوم نیست در واقع انعکاس تمام اخبار مربوط به نقض حقوق بشر با توجه به فشار و خفقان شدید درشهرهای آذربایجان بسیار سخت است.

هم اکنون فضای شهر اردبیل به پادگان نظامي تبديل شده است. حکومت نظامي، به ويژه در مرکز شهر حکمفرماست. اکثر فعالان را به بهانه هاي مختلف تحت فشار قرار داده و به آنها گفته می شود در اين مدت مراقب حرکات خود باشند. و متاسفانه به دليل عدم ارتبا ط تلفني(به خاطر کنترل آنها) از آمار کاملا دقيق دستگيريها و احضارها نميتوان صحبت کرد و شدت برخوردها بسيار بالا است.

گزارشی کوتاه درباره چندی از فعالین بازداشت شده اردبیلی

مهدی محمدپور فعال اردبیلی که روز۲۱ اردیبهشت توسط ماموران اطلاعاتی شهر اردبیل بازداشت شده و بعد از چند روز بازداشت موقت و بازجویی تحت شکنجه آزاد گردیده بود، کمتر از 72 ساعت بعد از آزادی روز ۲۹ اردیبهشت دوباره بازداشت شده است.گفته می شود مامورین با هجوم به خانه، وی را بازداشت کرده اند. مهدی محمد پور قبلا" در تاريخ 2/4/83 بدنبال تحصن اعتراض آميز جمعي از اهالي اردبيل در مسجد سرچشمه اين شهر در مخالفت با سفر يک هيات ارمني به اردبيل همراه بيست تن از همفکران خود در داخل مسجد به شدت مضروب ، مصدوم و بازداشت شده بود.وی در اعتراضات خرداد ماه ۱۳۸۵ نیز بازداشت و پس از دو ماه بازداشت با قرار وثیقه آزاد شده بود. مهدی محمد پور خواهرزاده عباس لسانی فعال مشهور آذربایجانی می باشد.


حسین سببی ۲۷ ساله و از فعالین سیاسی اردبیل شب چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت حوالی ساعت ۲۲ بازداشت شده و تحت ضرب وشتم شدید ماموران قرار گرفته است. شدت شکنجه های جسمی تاحدی بوده است که آقای سببی بعد از آزادی مجبور به مراجعه به بیمارستان می شود. او بعد از ۲۴ ساعت بازداشت آزاد شده بود. او چند روز بعد از آزادی روز ۲۹ اردیبهشت دوباره بازداشت شده است. سببی قبلاً نیز چندین بار از جمله اعتراضات اول مهر ۱۳۸۶ (اعتراض به عدم تدریس زبان ترکی در مدارس)، اعتراضات روز جهانی زبان مادری (۲ اسفند)- 24 آوریل 1386 در تهران و همچنین خرداد ۱۳۸۵ بازداشت شده و به صورت موقت آزاد شده است.

ودود سعادتي دیگر فعال آذربايجاني نیز روز 29 اردیبهشت بازداشت و بعد از چند روز دوم خرداد به زندان مرکزی اردبیل انتقال یافته است. وی که سال گذشته به بهانه شرکت در تظاهرات مردم اردبيل، متعاقب سلسله اعتراضات مردم آذربايجان در خرداد ماه 85، دستگير و زنداني شده و در يك دادگاه غير علني به تحمل 6 ماه زندان، 50ضربه شلاق و سيصد هزار تومان جريمه نقدي محكوم شده بودند اخیرا" پس از سپری نمودن دوران محکومیت اشان از زندان اردبیل آزاد شده بود.

عدالت عباسی فارغ التحصیل رشته کارشناسی حقوق از دانشگاه آزاد اردبیل- قائم مقام سابق انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اردبیل -اهل و ساکن اردبیل -وی در اعتراضات خرداد ماه ۱۳۸۵ نیز بازداشت و پس از دهها روز بازداشت با قرار وثیقه آزاد شده بود.

آصف ابراهیم زاده ماموران اطلاعاتی با مراجعه به مغازه اغذیه فروشی اش وی را دستگیر کرده اند.وی سال گذشته نیز در اعتراضات خرداد ماه بازداشت و از سوی دادگاه انقلاب اردبیل به ۴ ماه حبس، ۳۰۰۰۰۰۰ریال جزای نقدی و ۵۰ضربه شلاق محکوم شده بود.

تا به حال به طور مشخص اطلاعي از اتهام بازداشت شدگان در دست نيست وضعيت حقوقي آنها نيز نامشخص است وبازجويي ها بدون حضور وكيل و حق دسترسي به وكيل انتخابي در جريان از سوی دیگر وزارت اطلاعات اردبیل نیز تهدید ها و فشار ها را بر خانواده بازداشت شدگان افزوده بود و به آنها مکرر گفته می شود که وضعیت فرزندانشان را را در اختیار رسانه ها و فعالین حقوق بشری قرار ندهند در غیر اینصورت آنها را نیز بازداشت خواهند کرد.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed