آخرین وضعیت زندانیان سیاسی آذربایجان در مصاحبه بخش فارسی صدای آمریکا با آقای علیرضا جوانبخت سخنگوی کمیته دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان

شنبه سی و یکم شهریور 1386

گروهها و سازمانهای مدافع حقوق بشر نسبت به بازداشت و حبس شماری از فعالان و روزنامه نگاران آذربایجانی که گفته می شود در شرایط نامناسب و بلاتکلیفی نگهداری می شوند و از حقوق اولیه خود از جمله حق برخورداری از وکیل محروم هستند ابراز نگرانی کرداند.

مساله مهم افزایش شدید شکنجه زندانیان، تهدید خانواده ها، حبس های چند ماهه بدون محاکمه و تفهیم اتهام و بدون وکیل علی الخصوص از اردیبهشت ماه امسال است.

بعنوان مثال امیر عباس بنائی کاظمی از ۲۴ اردیبهشت بدون داشتن وکیل در تبریز زندانی است. به گفته مادر امیر عباس او در بازداشتگاه اطلاعات شکنجه شده و دندانهای او را شکسته اند.

دانشجوی تبریزی " هادی حمیدی شفیق" که از ۹ ماه پیش در زندان اورمیه است حین بازجوئی ها در بازداشتگاه اداره اطلاعات دو انگشت دستش شکسته و هنوز کاملا" بهبود نیافته است.علیرغم صدور حکم حبس ۱۷ ماهه، خانواده حمیدی برای ملاقات در موعود قانونی دچار مشکلات بسیار می شوند.

همچنین ائلیاز یکانی روزنامه نگار و از نویسندگان هفته نامه توقیف شده "صدای اورمیه" بطور شدیدی در زندان اورمیه دچار بیماری اعصاب شده اند. ایشان در نامه ای که چند ماه پیش منتشر کردند، شکنجه های ماموران اطلاعات را سبب بروز بیماری دانسته اند. به گفته خواهر وی ائلیاز از نظر جسمی و روحی کاملا" تعغییر کرده است و در وضعیت نامناسبی به سر می برد. خانواده ایشان خواستار انتقال او به بیمارستان شده اند.

سعید متین پور روزنامه نگار و فعال حقوق بشر، جلیل غنی لو و بهروز صفری ۳ فعال زنجانی هستند که در اوایل خرداد ماه دستگیر شده اند. خانواده این سه نفر بطور دقیق از محل نگهداری اشان اطلاع ندارند. اما هر سه ایشان در دفعات مختلف از زنجان به بند ۲۰۹ زندان اوین هم منتقل شده اند.

آقای جلیل غنی لو تنها یکبار با خانواده ملاقات داشته است. به گفته توکل غنی لو برادر ایشان هنوز اجازه گرفتن وکیل به آنها داده نشده است. اداره اطلاعات اعلام کرده است تحقیقات هنوز ادامه دارد.

سعید متین پور نیز در مدت نزدیک چهار ماه تنها یکبار با مادر خود دیدار کرده است، بنا به اظهارات کسانی که او را در زندان اوین دیده اند ایشان جهت اعترافات مقابل دوربین شکنجه شده اند. و تحت فشار روحی قرار دارند. در ادامه این فشارها که شامل تهدید خانواده اشان نیز می باشد، برادر کوچکتر وی " علیرضا متین پور" هم روز ۶ شهریور بازداشت شده اند.

همچنین لیلا حیدری همسر آقای بهروز صفری نیز از روز ۶ شهریور هنگامی که برای ملاقات همسرشان مراجعه کرده اند بازداشت شده است.

تمام این اشخاص در تظاهرات ۲۱ فوریه روز جهانی زبان مادری در زنجان بازداشت و با قرار وثیقه آزاد شده بودند.

صالح کامرانی وکیل دادگستری که سال قبل ۶ ماه زندانی بوده اند، نیز بعد از دستگیری در ۲۷ مرداد امسال هنوز بدون محاکمه و بدون داشتن وکیل در بند ۲۰۹ زندان اوین هستند. ایشان ممنوع الملاقات هستند و همسرشان نیز تحت فشار قرار دارند. صالح کامرانی وکالت تعدادی از فعالان سیاسی آذربایجان را بر عهده داشته اند.

عبداله عباسی جوان استاد دانشگاه شهید رجائی نیز بیشتر از یکماه است که با خانواده خود هیچ تماسی نداشته است. یداله عباسی برادر او که جهت پیگیری سرنوشت او از نقده به تهران سفر کرده بودند موفق به ملاقات با او نشده اند. عبداله عباسی جوان در بند ۲۰۹ زندان اوین بدون وکیل در حبس است.

جواد حسن پور فعال سیاسی اهری روز ۱۲ شهریور در منزل خود دستگیر شده است. ماموران کتابها و کامپیوتر او را با خود برده اند. خانم ائلناز بیانی همسر ایشان موفق به دیدار وی نگشته اند.

خانم شهناز غلامی فعال حقوق زن و فعال آذربایجانی بعد از ۲۲ روز حبس از زندان تبریز آزاد شده اند به گفته خانم غلامی ایشان تمام مدت حبس را به جز ۴ روز که در بند قاتلین و همچنین بند متهمین به فساد اخلاقی بوده اند در انفرادی نگهداری شده اند.

اسامی دیگر زندانیان : آقای عباس لسانی زندانی سیاسی شناخته شده اردبیلی که اخیرا" همسرشان هم تهدید به بازداشت شده است، مسعود سلطانی که در زندان اردبیل بلاتکلیف هستند ، دانشجو مهدی نوری در زندان اورمیه ، ابراهیم معینی و روزنامه نگار رضا پاشایی در نقده. همچنین چند روز پیش ودود سعادتی هم در اردبیل بازداشت شده است.

پنجشنبه ۲۹ شهریور. برنامه تلویزیونی خبرها و نظرهای صدای آمریکا

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed