نگاهی کوتاه به وضعیت نامناسب روزنامه نگاران، دانشجویان و زندانیان سیاسی آذربایجان

دوشنبه پانزدهم مرداد 1386

در حالیکه ۷۵ روز از سالروز اعتراضات و نا آرامی های ملی-قومی در تبریز می گذرد، همچنان تعداد زیادی از فعالین فرهنگی-اجتماعی و سیاسی آذربایجان در زندان بسر می برند. در بین زندانیان سیاسی آذربایجان چندین فعال کارگری و دانشجوئی آذربایجان نیز دیده می شود. همچنین دهها تن از فعالان دانشجوئی آذربایجان در دانشگاههای تبریز و ارومیه با دریافت احکام تعلیق امکان حضور در کلاسهای درس را از ترم آینده نخواهند داشت. در گزارش تکمیلی سی ام تیرماه کمیته دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان)آسمک) می خوانیم:

کمیته انظباطی دانشگاه تبریز عده زیادی از دانشجویان هویت طلب این دانشگاه را از جمله بابک رحمتی (مدیر مسئول نشریه دانشجویی گونش)، منصور امینیان، هادی بهادری (دبیر کانون آذربایجان شناسی)، ابراهیم زینالی(مدیر مسئول نشریه کانون آذربایجان شناسی)، حامد توفیق(دبیر سیاسی انجمن اسلامی تبریز)، بهنام زالی، وحید دهقانی، فراز ذهتاب، آیدین خواجه ای، مقصود عهدی، علی داور، امین امامی، آیدین غفارنژاد، صمد پاشایی، ناهید بابازاده و نعیم احمدی را به یک تا دو ترم تعلیق از تحصیل تحصیل محکوم کرد. همچنین کمیته انظباطی دانشگاه تبریز پرونده مقصود عهدی را به کمیته مرکزی انظباطی وزارت علوم ارسال نمود. بدینوسیله حکم دو ترم تعلیق بابک رحمتی عملا باعث صدور حکم اخراج برای وی می گردد. احکام اولیه و ثانویه که همگی با عنوان "شرکت در تجمعات غیر قانونی داخل دانشگاه به قصد ایجاد بلوا و آشوب در محیط دانشگاه به صورت مکرر" می باشد، همزمان صادر شده اند که این مسئله حق هرگونه اعتراض را ازدانشجویان محکوم شده می گیرد. احکام در رابطه با تحصنهای اعتراض آمیز در واکنش به دستگیری "نادر مهد قره باغ" دانشجوی دانشگاه تبریز در روز ۲ خرداد صادر گردیده است. نادر مهد قره باغ دانشجوی سال سوم مهندسی برق دانشگاه تبریز روز ۱۷ خرداد به قید ضمانت آزاد شد. همچنین بهنام ترکانپور دانشجوی فعال ترک و عضو شورای مرکزی تشکل آرمان دانشگاه آزاد تبریز با حکم کمیته انظباطی این دانشگاه به یک ترم محرومیت از تحصیل محکوم شده است.

همچنین دانشجویان آذربایجانی دانشگاه ارومیه از وضعیتی کم و بیش مشابه برخودار هستند. ادامه گزارش آسمک در ارتباط با دانشگاه ارومیه:

عده ای از دانشجویان از جمله اکبر پاشایی، مهدی حاج محمدی، مهناز محمد زاده، وحید نصیری، وحید بهادری، داریوش امامی زاده، بهنام نورمحمدی، منصور ائلیاری، ساسان کیوانی، توحید سلطانی،‌ جعفر کریمی و موسی پریزاد بازداشت شده و سپس با قرار وثیقه آزاد گشته اند. بسیاری از آنها پس از آزادی با حکمهای حبس تعلیقی روبرو گشتند و عده ای هم منتظر محاکمه و یا صدور حکم هستند. دوتن از این دانشجویان یعنی اکبر پاشایی دبیر کانون دانشجویی استاد شهریار که روز اول خرداد بازداشت و بیش از یک ماه در بازداشتگاه اطلاعات ارومیه و تحت شکنجه نگهداری شده بود و همچنین مهدی محمدی شاعر و مدیر مسئول نشریه دانشجویی "اویانیش" توسط حراست دانشگاه دستگیر و در اختیار اداره اطلاعات اورمیه قرار گرفته بودند. مهدی حاج محمدی دانشجوی سال آخر شیمی دانشگاه اورمیه و مدیر مسئول نشریه دانشجویی "اویانیش" عصر نهم خرداد توسط حراست دانشگاه دستگیر و در اختیار اداره اطلاعات اورمیه قرار گرفت. حاج محمدی همچنین عضو دانشجوی کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی دانشگاه اورمیه بوده است. نشریه اویانیش به همراه دو نشریه "یاشیل" و "اولوس" بعد از تحصن چند هزار نفره دانشجویان دانشگاه اورمیه بر علیه روزنامه ایران در اردیبهشت ۱۳۸۵ توقیف شدند. حاج محمدی پس از دو هفته بازداشت با قرار وثیقه آزاد شد. همچنین داریوش اسماعیل زاده از دانشجویان آموزشکده فنی اورمیه که یک خرداد دستگیر شده بود و بعد ازتحمل ۲۸ روز شکنجه و حبس با قرار وثیقه ۱۰ میلیون تومانی آزاد شد.

همچنین به نقل از اورمونیوز، هادی حمیدی شفیق دانشجوی ۲۳ ساله تبریزی که در زندان مرکزی اورمیه در حال گذراندن محکومیت ۱۰ ماهه خویش است٬ در نتیجه شکایت معاون دادستان عمومی و انقلاب اورمیه به ۷ ماه حبس دیگر محکوم شده است. این دانشجوی رشته معماری دانشگاه آزاد ارومیه اولین بار در تظاهرات دوم خرداد ماه مردم اورمیه در سال ۱۳۸۵ مقابل ساختمان صدا وسیمای اورمیه بازداشت و پس از محاکمه در شعبه اول دادگاه انقلاب ارومیه به یک سال حبس محکوم شد.

همچنین از ارومیه خبر می رسد که نشریه صدای ارومیه به اتهام فعالیتهای هویت طلبانه و دفاع از زبان ترکی توقیف گردیده است. رضا خادم شمس که با خبرنگار عصرایران گفت و گو کرده می گوید، هر بار که نشریه هشت صفحه ای "صدای ارومیه" منتشر می شد، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان از آن ۲۰ صفحه "آچهار" کپی تهیه می کرد و با ماژیک های فسفری، مطالبش را علامتگذاری و تفسیرهای خاص خود را در آن می نوشت و مدام ما را متهم به رویکردهای پان ترکیستی می کرد. وی گفت: وقتی مدیرکل جدید ارشاد کار خود را آغاز کرد، اعلام داشت که با حضور من، هیچ نشریه پان ترکیستی نخواهد توانست فعالیت کند و بدین ترتیب هرگونه مطالبی که راجع به مسایل قومیتی در نشریات استان درج می شد حتی اگر در چارچوب قانون اساسی بودند، با چالش اداره ارشاد مواجه می شد. خادم شمس تصریح کرد: صدای ارومیه در حالی به اتهام دامن زدن به مسائل قومی توقیف شد که ما اساسا پان ترکیست نیستیم و رویکرد ما در تمام شماره های نشریه، به ویژه در سال جاری که از سوی مقام معظم رهبری سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی نامیده شده، حفظ وحدت ملی بوده است و اگر هم به مسایل قومی پرداخته ایم صرفا در چارچوب قانون اساسی به ویژه اصول ۱۹ و ۱۵ آن بوده است .

در گزارشی که روز دوشنبه هشتم مردادماه و به نقل از مصاحبه همسر سعید متین پور روزنامه نگار و فعال حقوق بشر در وبلاگ دوستاق انتشار یافت، عطیه طاهری همسر سعید متین پور اعلام کرد که در طی مراجعه ای که روز سه شنبه مورخه ۲/۵/٨۶ به معاونت امنیت دادسرای عمومی وانقلاب تهران داشته و با مراجعه با کامپیوتر زندان اوین از حضور سعید متین پور در زندان اوین اطمینان حاصل کرده است. وی همچنین افزود:"منابع آگاه در دادسرای عمومی وانقلاب تهران به وی گفته اند که پرونده سعید در دستان قاضی حداد معاون سعید مرتضوی است". همچنین آقایان بهروز صفری و جلیل غنی لو از دوستان سعید متین پور در زنجان که همزمان با وی دستگیر شده اند، نیز در زندان اوین و تحت شرایط سخت روحی و جسمی نگهداری می شوند.

همچنین چنگیز بخت آور از فعالان ملی و کارگری تبریز نیز همچنان در زندان بسر می برد. بر اساس خبر ارسالی توسط خبرنگار وبلاگ دوستاق دادگاه انقلاب تبریز چنگیز بخت آور را در رابطه با پرونده وی در اول خرداد ۸۶ به ۱۵ ماه حبس تعلیقی محکوم کرده است. بخت آور پیش از این نیز در رابطه با حضور در مراسم سالگرد مشروطیت بر سر قبر باقرخان و همچنین اعتراضات مردمی اول خرداد ۸۵ در اعتراض به مطلب موهن روزنامه ایران نیز دستگیر شده بود. وی طی نامه هایی سرگشاده به هاشمی شاهرودی، اکبر اعلمی و سازمان عف بین الملل خواهان آزادی خود بوده و نظام جمهوری اسلامی را به تمکین در برابر خواسته های قانونی ملت آذربایجان در ارتباط با آزادی زبان مادری(ترکی) فراخوانده است. وی که کارگر نیروگاه تبریز می باشد چندین بار از سوی کارگران بعنوان نماینده جهت حضور در تشکل های کارگری انتخاب شده است. گفته می شود در پی ادامه بازداشت طولانی مدت وی، خانواده ایشان با مشکلات شدید مالی دست و پنجه نرم می کند.

امیر عباس بنای کاظمی یکی دیگر از فعالین هویت طلب تبریز است که همچنان در زندان بسر می برد و به گزارش کمیته دانشجویی گزارشگران حقوق بشر چندین بار در اعتراض به برخورد وحشیانه اطلاعات دست به اعتصاب غذا زده است. مادر وی در مصاحبه با بخش آذری صدای آمریکا گفت: وضعیت فرزندم نامناسب است، او به شدت شکنجه شده است در اثر شکنجه های جسمی دندانهایش شکسته و صورت اش کبود شده است. خانم جمیله بنایی همچنین گفت که سلامت امیر در نتیجه شرایط سخت زندان به مخاطره افتاده است. او در ادامه گفت: مورد اتهامی بنّای کاظمی تاکید وی برتدریس زبان ترکی می باشد. حاکمیت می گوید شما ترک نباشید و فارس بشوید!! اما ما می گوییم “اگر سرمان را هم بدهیم زبانمان را رها نمی کنیم”. پدر وی نیز افزود امیر عباس برای چندین بار در اعتراض به شرایط نگهداری اش دست به اعتصاب غذا زده است.

عباس لسانی دیگر فعال شناخته شده فرهنگی آذربایجان در اردبیل می باشد که از سال گذشته در زندان بوده و چندین بار به اعتصاب غذای طولانی مدت دست زده است. انجمن جهانی قلم در قطعنامه ۷ ژوئیه سال ۲۰۰۷ نارضایی و ناراحتی خود را از ادامه بازداشت این فعال فرهنگی-سیاسی اعلام نموده است.

خانم فاخته زمانی فعال حقوق بشر و مسئول انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان در آمریکا، کانادا و اروپا که روز پنجشنبه چهارم مرداد ماه در برنامه تلویزیونی "خبرها و نظرها"ی صدای آمریکا بخش فارسی به سوالات خانم ستاره درخشش مجری این برنامه پاسخ می گفت، اظهار داشت که سرکوب در آذربایجان و برخورد امنیتی با مسائل و مشکلات آن به شدت در جریان است. وی افزود ترکهای آذربایجانی در ایران سالیان مدیدیست که‌ برای کسب حقوق سیاسی، فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی خود مبارزه‌ می‌کنند، اما هر بار مبارزه،‌ چه‌ در شکل سیاسی و چه‌ مدنی آن، با سرکوب شدید حاکمیت مواجه‌ شده‌ و از ابتدایی‌ترین حقوق انسانی خود محروم گشته‌اند. آذربایجانیها در مناسبتهای مختلف از مسئولین ایران خواستار ترفیع فرهنگ و زبان آذربایجان می شوند. تلاش برای تحقق برخی اصول معطل مانده قانون اساسی و رفع محدودیت‏ های پیش روی فعالیت‏های فرهنگی٬ محور عمده‏ی این حرکت است. آنهایی که طرفدار ارتقای هویت فرهنگی آذربایجانی در ایران هستند، تحت تعقیب قرار گرفته و حکومت ایران در بسیاری موارد با کشتار و زندانی کردن این افراد با اتهاماتی نظیر تجزیه طلبی, تفرقه افکنی و پانترکیسم سعی در سرکوب این مطالبات داشته است. وی همچنین به بازداشت و شکنجه نوجوان آذربایجانی محمدرضا عوض پور به جرم نوشتن جمله"من ترک هستم" به روی دیوار اشاره کرد. او گفت که عوض پور را ۲۴ ساعت از پاهایش آویزان کرده اند.

علیرغم اینکه تاکنون سازمان عف بین الملل بارها با صدور قطعنامه های متعدد خواستار آزادی زندانیان سیاسی آذربایجان شده است، مقامات جمهوری اسلامی با بی توجهی کامل به این درخواستها همچنان جو اختناق و وحشت در آذربایجان را ادامه داده و سیاست رعب و وحشت را پی گیری میکنند.

به امید آزادی تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی
احسان تبریزلی فعال دانشجوئی آذربایجان

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed