محکومیت فعال و روزنامه نگار آذربایجانی

ساوالان سسی: مهندس ابراهیم رشیدی ( ساوالان) ؛ شاعر ؛ نویسنده ؛فعال و روزنامه نگار آذربایجانی که در تاریخ 15 اردیبهشت 86 از سوی دادگاه انقلاب ارومیه و با اتهام " اخلال در نظم عمومی" محاکمه شده بود به حکم قاضی این دادگاه به تحمل 5 ماه حبس تعزیری محکوم شد.

ابراهیم ساوالان اهل شهرستان خیاو (مشکین شهر) و فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک دانشگاه ارومیه می باشدو طی سالهای اخیر بارها در جریان فعالیتهای فرهنگی جهت احقاق حقوق اقلیت آذربایجانی ایران از سوی نیروهای اطلاعاتی بازداشت شده و با اتهاماتی نظیر انجام تبلیغات علیه نظام ؛ ایجاد اخلال در نظم عمومی و..... به تحمل زندان محکوم شده است.

وی در سالهای 79و80و82و84 بارها دستگیر شده و مدتی را نیز در بازداشتگاه انفرادی اداره اطلاعات ارومیه و اردبیل سپری کرده است.

وی در دوران دانشجویی عضو هئیت تحریریه نشریات دانشجویی باخیش و اویانیش بوده است این نشریات از سوی دانشگاه ارومیه توقیف شدند وی هم چنین عضو هئیت موسس کانون شهریار بوده و به مدت 4 سال نیز سمت دبیری این کانون را بر عهده داشته است.
در سال 77 دبیر کنگره " زبانهای اقوام وملل ایرانی" و هم چنین دبیر کنگره ستارخان و مسئول برگزاری کنگره پروفسور زهتابی بوده است.

وی در روز 11 فروردین 85 در شهرستان اهر از سوی نیروهای اطلاعاتی دستگیر شد و مدت 30 روز را در زندان انفرادی سپری کرد در این مدت سازمان عفو بین الملل با صدور 2 بیانبه خواستار آزادی بدون قید وشرط و محاکمه عادلانه وی و محرم کامرانی شده و از سوی دادگاه صالحه شده بود کامرانی نیز بهمراه وی در شهر اهر بازداشت شده بود.

وی در روز 29 مهر 85 نیز به اتهام "تجزیه طلبی و پان ترکسیم " محاکمه و از این اتهامات تبرئه گردید.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed