گزارش سه ماهه ( مهر/آبان/آذر85 ) در مورد نقض گسترده ، مستمر و برنامه ریزی شده حقوق بشر دراردبیل

جمعه یکم دی1385

ساوالان سسی : در اين گزارش بخش بسيار کوچکی از موارد نقض حقوق فعالین حرکت ملی آذربایجان در شهر اردبیل را که توسط فعالین حقوق بشر در این شهر گرد آوری شده است به اطلاع می رسانيم.

اعمال فشار و شکنجه فعالین حرکت ملی آذربایجان و تهدید و ارعاب خانواده هایشان

فعالین سیاسی- فرهنگی این شهر با انواع فشارها و تهدیدها ازطرف دستگاههای امنیتی مواجه هستند. در دانشگاه آزاد اردبیل مجوز نشریات سحرو گوی لغو شده و به درخواستهای مکرر مدیران مسئول این نشریات پاسخ مناسبی از سوی مسئولین دانشگاه داده نشده است. در برخی موارد حراست دانشگاه تهدید به ارجاع پرونده به اطلاعات اردبیل را داده است. فعالین نشریات به حراست فراخوانده میشوند و مجوز نشریات به صورت مشروط و در فبال عدم چاپ مطالب ترکی و مفالات مرتبط به مسئله آذربایجان صادر می شود. بنا به دستور محرمانه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اردبیل هیچ چاپخانه ای حق چاپ نشریات ترکی و هم چنین اعلامیه ترحیم- کارت عروسی به زبان ترکی را ندارند.

بهروز علیزاده که بعد از چند ماه از زندان اردبیل آزاد شده بود روز اول مهرماه دستگیر شده و یازدهم مهرماه با قرار دادگاه به زندان عمومی اردبیل منتقل شده است. بنا به آخرین گزارشها "بهروز علیزاده" در شرایط بدی در زندان بسر می برد. او را در زندان اردبیل با زندانیان شرور و خطرناک در یک بند محبوس کرده اند. و اخیرا دادگاه عمومی اردبیل وی را به تحمل 10 ماه حبس و 50 ضربه شلاق محکوم کرده است.

عباس لسانی از بازداشت شدگان اعتراضات مردمی خردادماه سال جاری در اردبیل که هم اکنون در زندان بسر می برد، در شعبه اول دادگاه تجدید نظر استان اردبیل به اتهام اخلال در نظم، آسایش و آرامش عمومی به 18 ماه حبس، 50 ضربه شلاق و سه سال تبعید به شهرستان طبس محکوم گردید.(ایلنا 12/8/85)

از سويي ديگر منازل تعدادي از بازداشت شدگان از جمله منزل عباس لساني در اردبيل تحت كنترل دائمي ماموران اداره كل اطلاعات قرار دارد و آنها کليه رفت و آمدهاي خانواده را تحت نظر دارند. وزارت اطلاعات تهدید ها و فشار ها را بر خانواده ایشان خصوصا همسر وی افزوده است و به آنها مکرر گفته می شود که وضعیت عباس لسانی را در اختیار رسانه ها و فعالین حقوق بشری قرار ندهند در غیر اینصورت آنها را بازداشت خواهند کرد.حسین سببی و رحیم خدادادی دو تن از فعالین حرکت ملی آذربایجان، جهت بازجویی به اداره اطلاعات اردبیل احضار شدند.(کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی 22/8/85)

موج بازداشت ها به مناسبت یک مهر در اردبیل

به تاریخ بیست و هفتم شهریور ماموران اداره اطلاعات اردبیل حدودا ساعت دوازده شب به منزل شاپور نصرت پور هجوم برده اند و او را با توسل به زور و بدون ارائه هیچ دلیلی و یا حکم قانونی به همراه خود به مکان نا معلومی برده اند در مقابل اعتراض اقوام وی ، آنان نیز مورد تهدید اداره اطلاعات واقع شده اند بنا بر اطلاعات رسیده شاپور نصرت پور از فعالین حرکت ملی آذربایجان ، اخیرا از طرف اداره اطلاعات چندین بار مورد تهدید واقع شده بود.

روز پنجشنبه 20 /7/85 اکبر خوب یکی از فعالین حرکت ملی آذربایجان با قرار وثیقه پنجاه میلیون ریالی (5میلیون تومان) از زندان اردبیل آزاد می شود.

منزل منصور جدی یکی از فعالان حرکت ملی آذربایجان در این شهر پس از محاصره توسط ماموران اطلاعاتی و امنیتی مورد حمله قرار گرفت و ماموران اطلاعاتی هنگام بازداشت وی کامپیوتر, و دست نوشته های او را نیز ظبط می کند.

لازم به ذکر است که مهندس منصور جدی, علیرضا یوسفی و علی سعیدی در رابطه با پخش اعلامیه درروز 1 مهر در سطح شهر اردبیل دستگیر شده بودند بعد از هفته ها بازداشت موقت با قرار و ثیقه آزاد شده اند.

عسگر اکبرزاده از فعالین جنبش دانشجویی آذربایجان در روزیکشنبه ۲٣/۷/٨۵ توسط مامورین امنیتی مقابل درب دانشگاه پیام نور دستگیر می شود و روز سه شنبه ۲۵/۷/٨۵ پس از دو روز بازداشت موقت و حضور در دادگاه توسط قاضی علایی رئیس شعبه ۱۴ دادگاه انقلاب اردبیل تفهیم اتهام شده وقاضی برای وی قرار وثیقه هفت میلیون تومانی صادر می کند ـ اکبرزاده زندانی سیاسی که در زندان اردبیل نگهداری می شده، توسط مامورین سیاسی وزارت اطلاعات هفته ها به مکان نامعلومی منتقل می شود و خانواده این زندانی سیاسی مدتها علیرغم پیگیریهای مکرر موفق به کسب اطلاعی از وضعیت وی نمی شوند.(کمیته دانشجویی گزارشگران حقوق بشر 19/8/85)
اکبرزاده پس از 82 روز حبس موقت روز 28 آذر85 با قرار وثیقه 7 میلیون تومانی آزاد می گردد.

يك سال حبس ديگر براي عباس لساني

عباس لسانی شاعر، روزنامه نگار و یکی از برجسته ترین فعالان هویت طلب و مدافع حقوق آذربایجانیها به يك سال حبس ديگر محكوم شد.

حکم وي چندي پيش از طرف دادگاه تجدید نظر اردبیل در خصوص اعتراضات ۶ خرداد اردبیل صادر شده بود که اين فعال حركت ملي آذربايجان را به تحمل ۱۸ ماه حبس تعزیری، ۵۰ ضربه شلاق و ۳ سال تبعد به شهر طبس محکوم کرده بود که در حال حاضر لسانی دوران محکومیتش را در زندان اردبیل می گذراند.

قبل از اين حكم دادگاه انقلاب اردبيل عباس لسانی “را در خصوص اتهام داير بر فعاليت تبليغي عليه نظام با عنايت به جميع اوراق پرونده و گزارش اداره كل اطلاعات و شركت فعالانه در مراسمهاي خاص از جمله در قلعه بابك و تشويق مردم به حضور در قلعه بابك و تهيه انواع پلاكاردها به زبان تركي و لاتين با اشعار قومگرايي و تهيه تقويم پان توركيستي و تشكيل جلسات متعدد جهت ترويج پان توركيستي و قومگرايي و تجزيه طلبي و ارتباط تلفني با همفكران خود در خارج از كشور و ارسال پيامهاي اينترنتي بر اساس ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامي به يكسال حبس تعزيري در زندان شهرستان مسجد سليمان محكوم” كرده بود.به دنبال ابلاغ حكم وکیل مدافع وي صالح کامرانی نسبت به صدور این حکم به شعبه سوم دادگاه تجدید نظر استان اردبیل اعتراض کرد.

دادگاه تجدید نظر نيز بدون اخذ تصمیم و صدور رای در ماهیت قضیه و با لحاظ ایرادات مطروحه از طرف وکیل لسانی به صلاحیت دادگاه، از خود سلب صلاحیت و پرونده را جهت رسیدگی به دادگاه انقلاب کلیبر ارجاع داده بود.

روز پنجشنبه شانزدهم آذر ماه۸۵ عباس لسانی طی تماس تلفنی با خانواده اش اطلاع داد دادگاه انقلاب کلیبر وي را به تحمل ۱ سال حبس محکوم کرده است.

اكبر قرباني از فعالين حركت ملي آذربايجان از كار خود بركنار شداکبر قربانی در مجتمع فولاد اردبیل مشغول کار بود بعد از قیام خرداد ملت آذربایجان فشار از طرف اداره اطلاعات اردبیل برعلیه مسئولان مجتمع فولاد اردبیل (که یک مجتمع خصوصی می باشد) برای اخراج اکبر قربانی زیاد شده بود و در نهایت مسئولان کارخانه از اکبر قربانی خواستند به قرار خود به کار در کارخانه پایان دهند. آنچه لازم بذکر است مسئولان کارخانه در ابتدا از اکبر قربانی حمایت می کردند ولی در اثر اعمال فشار زیاد ازطرف وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران مجبور شدند اکبر قربانی را اخراج کنند.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed