نه ماه حبس برای دانش آموز تبریزی

۲۱ آذر ۱۳۸۶

اورمونیوز(۲۱ آذر ۱۳۸۶): محمدرضا عوض پور دانش آموز ۱۶ ساله تبریزی به اتهام عضویت در جمعیت ها و دسته هایی که هدفشان برهم زدن امنیت کشور می باشد٬ از طرف شعبه ۱۱۸ دادگاه جزائی تبریز (قاضی نیاکار) به پنج ماه حبس تعزیری محکوم شد. این حکم که امروز ۲۱ آذر به عوض پور ابلاغ شده است٬ مستندا به ماده ۴۹۹ از قانون مجازات اسلامی صادر شده است. عوض پور قبلا نیز در حکم دیگری به ۴ ماه حبس محکوم شده بود و با حکم جدید جمعا ۹ ماه می شود.

محمدرضا عوض پور روز سه شنبه ۲۹ خرداد توسط بسیج محله شان دستگیر و پس از حدود ۴۰ روز بازداشت به قید وثیقه از زندان تبریز آزاد شد. محمدرضا قبلاً نیز در تاریخ ۱۷ فروردین ۱۳۸۵ به همراه دو برادر دیگر خود مصطفی و مرتضی توسط مأموران اداره اطلاعات تبریز و همچنین قبل از آغاز اعتراضات اول مهر ۱۳۸۵ (اعتراض به عدم تدریس زبان مادری) بازداشت شده است.

سازمان عفو بین الملل در بیانیه ای که روز ۵ می ۲۰۰۶ در رابطه با مصطفی عوض پور فعال سیاسی تبریزی و برادر بزرگتر محمدرضا صادر کرده بود، نوشتن شعار "من ترک هستم و زبان من ترکی است" بر روی دیوار از طرف محمدرضا را به عنوان علت بازداشت او ذکر نموده است. در همین گزارش آمده است:"به گفته محمدرضا طی این مدت وی شکنجه شده و حتی به مدت ۲۴ ساعت وی را از پا آویزان کرده و بازجویی می کردند و به وی در این مدت آب و غذایی داده نشده و حتی اجازه دستشویی رفتن نیز به وی داده نشده است."

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed