اخبار تکمیلی از زندان اردبیل

چهارشنبه بیست و هشتم تیر 1385

خانواده آقای لسانی پس از روزها تلاش و اصرار اخیرا توانسته اند با عباس لسانی، یکی از مقاومترین هویت طلبان آذربایجان، در زندان اردبیل ملاقات کنند. بر اساس اظهارات نگران کننده همسر و مادر مضطرب ایشان، حال عباس بسیار وخیم است و قادر به ایستادن و حتی نشستن برروی صندلی نیست. وی به دلیل اعتصاب 35 روزه غذا و اعتصاب 11 روزه آب، در بیمارستان زندان بستری است و تحت سرم های پی در پی غذائی قرار دارد. وزن لسانی بعد از 46 روز اعتصاب، 30 کیلوگرم کمتر شده و به 85 کیلوگرم رسیده است!

اوضاع جسمانی لسانی بسیار وخیم است. چهره او به شدت رنگ پریده و چشمان او حالتی کم فروغ یافته و به دلیل دهها روز اعتصاب جهاز گوارشی و کلیه های وی دچار ناراحتی های سختی شده است. عباس به رغم اصرار شدید و مگرر دوستان صمیمی و اعضای خانواده برای توقف اعتصاب غذا، سرسختانه اعلام کرده است که تا احقاق حقوق محبوسین سیاسی سلسله قیامهای ضد آپارتاید ملت آذربایجان، دست از اعتصاب غذای خود بر نخواهد داشت!عباس لسانی مبارز، نویسنده و شاعر حماسه سرای تورک، یکی از سرشناسترین چهره های حرکت ملی آذربایجان است. او در گذشته به دلیل انتشار تقویم تورکی(1380)، اجرای سخنرانی و برگزاری تئاتر ملی درقورولتای عظیم قلعه بابک(تیرماه 1381)، رهبری تحصن خونین ضد داشناک در مسجد سرچشمه اردبیل(دوم تیر ماه 1382)، سفر مجدد به قلعه بابک(تیرماه 1384)، شرکت در مراسم سالگرد شهادت باقرخان سالار ملی در تبریز(مرداد ماه 1384)...بازداشت شده و مورد انواع اذیتهای جسمی و روحی قرار گرفته بود. در حال حاضر لسانی بیش از 5 پرونده در حال جریان در دادگاه انقلاب دارد و قبلا به مجازاتهای مختلفی از جمله کیفر نقدی و شلاق و زندان و تبعید به مسجد سلیمان محکوم شده است. عباس لسانی دو روز قبل از برگزاری قیام دویست هزار نفری اهالی اردبیل، مورد تهدید جانی نیروهای اطلاعاتی قرار گرفته بود. به او گفته شده بود که در صورت مشاهده شدن در خیابان، وی را با دو گلوله خواهند کشت! اما به رغم این تهدیدات غیر قانونی و برگزار شدن ضد تظاهرات دولتی در قبل از ظهر روز 6 خرداد ماه، لسانی در روز قیام، در صف اول قیامگران و هویت طلبان جسور اردبیلی حرکت کرد و سخنرانی مبسوطی را در دفاع از حقوق ملت آذربایجان و ضرورت برگزاری تظاهرات مدنی اهالی اردبیل ایراد نمود. او پس از وقوع قیام شجاعانه و سراسری شهری در اردبیل به منزل رفت و در روز 13 خرداد ماه با حمله مسلحانه بیش از 30 مامور و شکستن درب خانه، در برابر چشمان وحشت زده خانواده، از منزل ربوده شده و به زندان اردبیل منتقل گردید. خانه وی مورد تفتیش قرار گرفت و تمامی کتابها و دست نوشته های وی به همراه کامپیوتر شخصی اش از منزل جمع آوری گردید. از سوی دیگر مغازه لسانی نیز که تنها ممر درآمد او، همسر و سه فرزند خردسالش میباشد از 35 روز پیش پلمپ شده و پروانه کسب آن لغو شده است. همچنین مهدی محمد پور (خواهرزاده) و جعفر سبحانی (همکار وی در مغازه) نیز بازداشت شده اند. عارف لسانی (برادر وی) نیز مدتی را به دلایل واهی در زندان گذرانده است. همچنین همسر لسانی هم به دلیل انجام مصاحبه با رسانه ها، تهدید به بازداشت شده است.اکنون لسانی در حال تبدیل شدن به اسطوره مقاومت و شجاعت برای ملت آذربایجان است. از عموم نهادهای حقوق بشر بخصوص فعالین حرکت ملی آذربایجان در داخل و خارج از کشور تقاضا می شود به هر صورت ممکن خود را آماده دفاع از حیات تحت مخاطره عباس لسانی کنند.

حیات حسین پور در زندان اردبیل سکته کرده است

حیات حسین پور یکی از فعالین حرکت ملی آذربایجان که همزمان با قیام اهالی این شهر بازداشت شده است از 6 روز پیش در زندان اردبیل دچار سکته قلبی شده و قادر به حرکت نیست. متاسفانه مسئولین زندان اردبیل ضمن بی اعتنائی به نیازهای پزشکی و اوضاع دردناک این جوان غیور، مانع از انتقال او به بیمارستان و دست کم معاینه پزشک شده اند. اوضاع جسمانی این هویت طلب تورک روز به روز وخیمتر می شود.

شیوع بیماری خطرناک آنفولانزا در بند ویژه هویت طلبان در زندان اردبیل

در حال حاضر بدنبال آزادی 12 تن از هویت طلبان اردبیلی، نزدیک به 15 تن همچنان در زندان اردبیل و در یک بند مشخص نگهداری می شوند. بر اساس اظهارت یکی از هویت طلبانی که اخیرا از زندان اردبیل آزاد شده در این بند آنفولانزای خطرناکی شیوع یافته و هر 15 نفر را به شدت بیمار کرده است. انتشار این بیماری کشنده و دردناک، سبب بروز ناراحتی های شدید جسمانی در میان زندانیان هویت طلب و حتی دیگر زندانیان غیر سیاسی شده و قدرت هر گونه حرکت را از بیماران سلب کرده است. متاسفانه مسئولین زندان جهت درمان این بیماری مشکوک هیچ اقدامی نکرده و حتی از دادن قرصهای آسپرین و سرماخوردگی نیز به بیماران بدحال خودداری می کنند.

حسن بالازده با 15 سال سن در زندان اردبیل محبوس است

حسن بالازاده یکی از فعالین هویت طلب اردبیلی تنها 15 سال سن دارد. این دانش آموز اردبیلی بیش از 30 روز است که در زندان اردبیل درحبس رژیم آپارتاید به سر می برد. مطابق نظر یونسکو افراد زیر 18 سال کودک محسوب می شوند و باید از شرایط ویژه ای به هنگام حبس برخوردار باشند. ضمن اینکه اساسا مطابق قوانین بین المللی و همچنین قانون اساسی معطل جمهوری اسلامی ایران، بازداشت هر فردی به خاطر گرایشهای سیاسی ممنوع است و به عنوان تفتیش عقاید محسوب می گردد.

ودود اسدی به زندان اردبیل منتقل شده است

اقای ودود اسدی یکی از فعالین برجسته دانشجویی که اخیرا به دلیل قیام دانشجویان و اهالی اردبیل در تاریخ 5/3/1385 بازداشت شده و به زندان تبریز فرستاده شده بود دوباره به زندان اردبیل منتقل شده و تحت شرایط نامعلومی نگهداری می شود.

دهها تن دیگر در اردبیل به دادگاه و نهادهای امنیتی احضار شده اند

طی هفته گذشته و هفته جاری دهها فعال هویت طلب اردبیلی(اعم از اردبیل، نیر و نیار) به دوائر اطلاعاتی و انتظامی احضار شده و مورد تهدید و بازداشت دو- سه روزه قرار گرفته اند. چند تن از این افراد در بازداشت گاه ضرب و شتم شده اند. همچنین تعداد 12 تن از بازداشت شدگان سابق که به قید وثیقه آزاد شده بودند طی سه روز گذشته مجددا به دادگاه انقلاب اردبیل احضار شده اند.اسامی برخی از این افراد عبارتند از: رحیم غلامی، علی بابائی، رحیم خدادادی، مظاهر مالی و عسکر اکبرزاده.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed