بسیاری از دستگیر شدگان در نقده و میاندوآب در اورمیه نگهداری می شوند

۲۳ خرداد ۱۳۸۶

اورمونیوز(۲۳ خرداد ۱۳۸۶): بسیاری از بازداشت شدگان اعتراضات خرداد ماه در شهر نقده هنوز در حبس به سر می برند. بنا به خبر های رسیده امیر فراهانی(۴۰ ساله - راننده تاکسی) نیز جزء دستگیر شدگان می باشد که از نقده(سولدوز) به بازداشتگاه اداره اطلاعات اورمیه منتقل شده است. فراهانی به جرم کشف اعلامیه و فعالیت های پان تورکیستی دستگیر شده است.

عده ای دیگر از بازداشت شدگان در اورمیه از جمله حسين حسين زاده، ايرج خدايی، سعيد نصيری با وثيقه هاي ده ميليون تومانی از بازداشت گاه اداره اطلاعات اورميه آزاد شدند.

دانشجویان بازداشت شده دانشگاه اورمیه در وضعیت بسیار نامناسبی به سر می برند. با اینکه عده از آنان از جمله توحید سلطانی و ساسان کیوانی با وثیقه های سنگین آزاد شده اند. اخبار موثقی از تحت شکنجه بودن دانشجویان دیگر از جمله اکبر پاشایی و مهدی حاج محمدی در بازداشتگاه اطلاعات اورمیه وجود دارد.

ائلياز يئکنلی بعد از بهبودی نسبی به بند ۱۲ زندان مرکزی اورميه انتقال يافته است. او پس از نوشتن نامه ای مبنی بیماری بر اثر شکنجه های اداره اطلاعات اورمیه مورد معالجه قرار گرفت. یئکنلی که در ۲۱ آذر ۱۳۸۵ در جریان جشنهای سالگرد حکومت ملی آذربایجان دستگیر شده است در انتظار پایان محکومیت یک ساله خویش است. یئکنلی در پیامی که از زندان اورمیه فرستاده است، خواستار رساندن صدای زندانیان سیاسی اورمیه به مجامع بین المللی شده است. مهدی نوری( ائلمان)، ابراهيم معينی از شهر سولدوز، هادی حمیدی و ائلياز يکتلي از جمله این زندانیان هستند که در زندان اورميه و در بند ۱۲ نگهداری می شوند.

بنا به خبر های رسيده تعدادی از بازداشت شدگان حوادث ۱ خرداد قوشاچای(مياندوآب) که به اورميه منتقل شده اند، بصورت غير قانوني در بند ۱۴ (بند معتادين) زندان اورميه نگهداری می شوند که اين مسئله موجب اعتراض زندانيان سياسی آذربايجان در زندان اورميه شده است.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed