گزارش وبلاگ ساوالان سسی از آخرین بازداشت ها و نقض حقوق بشر در اردبیل

پنجشنبه دهم اسفند 1385

در شهر اردبيل، همانند سایرشهرهاي مختلف آذربايجان روز به روز شاهد برخوردهاي ماموران امنيتي با فعالان سياسي، فرهنگي و حقوق بشري هستيم.

موج سرکوب نويسندگان و فعالان سياسی – اجتماعی این شهر روز به روزابعاد و شکل های گوناگون به خود می‌گيرد. احضار به دادگاه ها، امری روزمره شده است. تهديد و ارعاب مستقيم و غير مستقيم به ابزاری معمول بدل گشته است.

در طي چند روز گذشته تعداد زيادي از جمله رامین صادقی اصل – جلال تقوی - قدیر آذردخت- حسین سببی –احسان فرمانی- مصطفی محبوب تپه – آیدین نجاتی – یعقوب گوهر فر – رضا دیده ور – بابک شجاع – امین قدیمی- امین جدی –حامد لطفی- حسن اسدی دستگير و مورد بازجویی قرار گرفته اند

زندانيان سياسي تحت اعمال فشار و محدوديت ها قرار دارند.

عباس لسانی زندانی سیاسی هربار با خانواده خود ملاقات داشته اعلام کرده است که تحت فشار قرار دارد.

آخرین وضعیت عباس لسانی در زندان اردبیل

عباس لساني زنداني سياسي که در زندان اردبيل به سر مي برد در ماه هاي گذشته تحت فشار و آزار و اذيت قرار گرفته است.
لسانی که در اعتراض به نقض حقوق خود دست به اعتصاب ۳۰ روزه زده بود و پس ازخواهش فعالین حرکت ملی آذربایجان اعتصاب غذایش را شکست در شرایط جسمی نامطلوب به سر می برد. رقیه محمد علیزاده همسر عباس لسانی اعلام کرد که لسانی پس از اعتصاب غذای سی روزه که در اثر آن حداقل سی کیلو از وزنش کاسته شده است در شرایط بد جسمانی به سر می برد و نیاز فوری به پزشک و انتقال به بیمارستان دارد که مسئولین امر از این امر ممانعت می کنند. بر اساس ماده ۲۹۱ قوانين کيفری ايران که به زندانيان اجازه می دهد از امکانات پزشکی بيرون از زندان استفاده کنند.خانواده این زندانی سیاسی نیز همواره تحت فشارهای دستگاه های امنیتی و اطاعاتی قرار دارند. آنها همسر لسانی را تحت فشار قرار می دهند تا از دادن مصاحبه ها با رسانه ها امتناع کرده و وضعیت همسرشان را در اختیار مدافعان و مراکز حقوق بشری قرار ندهند.در غیر اینصورت آنها را نیز بازداشت خواهند کرد.
بنا به گزارشات دیگر رئيس زندان اردبيل از حضور عباس لساني در دادگاه تجديد نظر تبريز ممانعت كرده است.

آقاي فقيهي ،وكيل عباس لساني در گفتگو با یک خبرنگار و فعال حقوق بشر در اردبیل
( وبلاگ ساوالان سسی) اشاره كرد كه اين تمرد زندان اردبيل از دستورات دادگستري تبريز، به هيچ وجه قابل توجيه نيست.
قرار بود دادگاه تجديد نظر عباس لساني،روز 2اسفند مقارن با روز جهاني زبان مادري،در خصوص رسيدگي به اتهامات مربوط به مراسم قلعه بابك 84 در شعبه 6دادگاه تجديد نظر با قضاوت قاضي ايماني برگزار شود

بازداشت و زندان

بهروز علیزاده 19 ساله, دیگر زندانی سیاسی روز سوم بهمن 85 از طرف دادگاه انقلاب اردبیل برای دومین مرتبه در چند ماه گذشته باز در یک جلسه غیر علنی و بدون حضور وکیل محاکمه و به تحمل یک سال حبس محکوم شدند. که بعد از اعتراض به رای صادره در دادگاه تجدید نظر قاضی با دادن رای قطعی یکسال را به شش ماه تبدیل کرد.(این جکم درخصوص بازداشت مهر ماه وی صادر شده است.)
این جوان نوزده ساله که پدرش از قربانیان جنگ هشت ساله ایران و عراق است پیش از این در جریان حوادث خرداد ماه دستگیر و به ده ماه حبس محکوم شده بود.وی در مهرماه جاری در شب عروسی خواهرش در حالی که همراه خانواده مشغول تدارکات این مراسم بود دستگیر و زندانی شد.
بهروز علیزاده هم اکنون در بند نظامی زندان اردبیل در حال گذراندن دوران محکومیت اش می باشد.

عسگر اکبرزاده دیگر زندانی سیاسی نیز در طول دوران بازداشت خود در زندان تحت شکنجه هاي جسمي و رواني شديد قرار گرفته است. این فعال دانشجویی آذربایجانی و خانواده اش همواره تحت اعمال فشارها و محدوديت های دولتی قرار دارند.
روز سوم اسفند3/11/85 یک روز بعد از روز جهانی زبان مادری ماموران اطلاعاتی و امنیتی اردبیل ساعت 2 بامداد با حمله به خانه پدری اکبرزاده و تفتیش خانه سعی در بازداشت او داشته اند که در آن روز وی در منزل حضور نداشته اند.
ودود سعادتي دیگر فعال آذربايجاني که به بهانه شرکت در تظاهرات مردم اردبيل، متعاقب سلسله اعتراضات مردم آذربايجان در خرداد ماه 85، دستگير و زنداني شده و در يك دادگاه غير علني به تحمل 6 ماه زندان، 50ضربه شلاق و سيصد هزار تومان جريمه نقدي محكوم شده بودند اخیرا" پس از سپری نمودن دوران محکومیت اشان از زندان اردبیل آزاد شدند
.
سعادتی یک ماه قبل از آزادیش به حفاظت زندان اردبیل احضار شده بود که از او خواسته بودند تا از اعمال گذشته خود به صورت کتبی ندامت کند و یک ماه زودتر آزاد شود.سعادتی از امضای متن مورد نظر مسئولان زندان خودداری کرده بود.
جلال تقوی نیز از دیگر دستگیر شدگان اعتراضات خرداد ماه آذربایجان که طی حکمی به زندان محکوم شده بودند پس از گذراندن
دوران محکومیت اشان از زندان اردبیل آزاد شدند

حامد لطفی که روز چهارشنبه ۸۵/۱۱/۱۱ توسط ماموران امنیتی و اطلاعاتی این شهرستان دستگیر شده بود روز چهارشنبه هجدهم بهمن ماه 18/11/85 پس از روزها بازجویی و شکنجه در بازداشتگاه وزارت اطاعات به قید ضمانت آزاد شد.
ماموران امنيتي هنگام دستگيري حامد لطفي، او را مورد ضرب و شتم قرار داده و کتابها وکيس کامپيوتر وي را به همراه خود برده بودند.

داوود محمدی، حسین محمدی و پیمان بهرامی سه تن از فعالین حرکت ملی آذربایجان در تبریز و حسن اسدی فعال اردبیلی که جهت شرکت در تجمع اعتراض به نقض حقوق عباس لسانی، روز پنجشنبه19 /11/85 به اردبیل آمده بودند هنگام تجمع اعتراضی به حکم زندان عباس لسانی و شرایط غیر انسانی نگهداری وی و عدم رعایت حقوق قانونی وی در مقابل زندان اردبیل بازداشت شدند. هنوز هيچکدام از بازداشت شدگان امکان تماس با خانواده و وکيل را نداشته اند

موج بازداشتها به مناسبت روز جهاني زبان مادري در اردبيل

بدنبال انتشارخبرهاي مبنی بر اینکه گروه هايي در نظر دارند در روز دوم اسفند ماه به مناسبت روز جهاني زبان مادري، در شهرهاي مختلف آذربايجان از جمله اردبیل تجمعات اعتراض آميز برگزار کنند. ماموران وزارت اطلاعات و نيروي انتظامي از همان زمان اقدام به بازداشت تعدادي از فعالين کردند

ماموران امنیتی 29 بهمن یکشنبه با یورش به منزل مسکونی امین جدی وی را بازداشت نمودند

در ادامه این بازداشتها روز دوشنبه۸۵/۱۱/۳۰ سی ام بهمن رامین صادقی اصل – جلال تقوی -قدیر آذردخت- احسان فرمانی و چند تن دیگر در این شهر بازداشت شدند

به رغم ممانعت و محدودیت های نیروهای انتظامی و امنیتی مراسم مدنی و دموکراتیک دوم اسفند روز جهانی زبان مادری در اردبیل نیز همزمان با اکثر شهرهای آذربایجان با استقبال چشمگیر آحاد ملت آذربایجان برگزار شدکه با موج وسیع دستگیریهای شرکت کنندگان این مراسم همراه بود.

آمار بازداشت شدگان روز جهانی زبان مادری دراردبیل به حداقل 20 نفر می رسد. که از آن میان میتوان به رامین صادقی اصل - جلال تقوی - قدیر آذردخت - حسین سببی - امین جدی – احسان فرمانی -مصطفی محبوب تپه - آیدین نجاتی - یعقوب گوهر فر -رضا دیده ور - بابک شجاع - امین قدیمی اشاره کرد. همه بازداشت شدگان اردبیل به جز رامین صادقی اصل و احسان فرمانی آزاد شده اند. برخی از این دستگیر شدگان در حین دستگیری و بعد دستگیری مورد ضرب و شتم نیروهای پلیس قرار گرفته اند.

احسان فرمانی فعال حرکت ملی آذربایجان که در آستانه روز جهانی زبان مادری در اردبیل بازداشت شده بود پس از روزها بازجویی در بازداشتگاههای وزارت اطلاعات این شهر به زندان مرکزی اردبیل انتقال یافته است.
احسان فرمانی هم اکنون در بند جوانان زندان اردبیل در بازداشت موقت بسر می بردو
تاکنون از اتهامات وارده بر وی خبری در دست نیست.

رامین صادقی اصل مغانلو که قبل از تظاهرات روز جهانی زبان مادری (۳۰ بهمن) توسط ماموران امنیتی بازداشت شده است، وی که قبلا" از بیماری وارگوسل به شدت رنج می برد نیاز مبرم به بستری دارد. تا امروز هيچ گونه اجازه ملاقات براي آقاي رامین صادقی داده نشده است که حتی هيچ اطلاعي از محل نگهداري او دردست نيست.که خانواده اش به شدت نگران سلامتی او هستند.

لازم به ذکر است که رامین صادقی در مراسم قلعه بابك83نیز بازداشت شده بودند.که طی آن دادگاهی نیز در تبریز برگزار شد که در آنجاتبرئه شدند.

حسین سببی27 ساله دیگر فعال حرکت ملی آذربایجانی می باشد که در روز دوم اسفند در خیابان بازداشت شده بود. 10/12/85 پس از روزها بازجویی و شکنجه دربازداشتگاههای وزارت اطاعات به قید ضمانت ۵ میلیون تومانی آزاد شد.

لاذم بذکر است که ماموران اطلاعاتی چند روز قبل از بازداشت وی طی تماس تلفنی او را تهدید کرده بودند که اگر روز 2 اسفند روز جهانی زبان مادری او را در خیابان ببینند بازداشت خواهند کرد.

بازجويان امنيتي در تلاش هستند تا با اعمال زور وفشار، شکنجه و تحميل محدوديتها برای بازداشت شدگان و زندانیان سیاسی از این طریق بتوانند اعتراف های را از آنها بگیرند
.
تا به حال به طور مشخص اطلاعي از اتهام بازداشت شدگان در اردبیل در دست نيست و وضعيت حقوقي بازداشت آنها نيز نامشخص است، امكان ملاقات با خانواده براي آنها فراهم نشده است و بازجويي ها بدون حضور وكيل و حق دسترسي به وكيل انتخابي در جريان است.

همچنین آقایان عباس لسانی و بهروز علیزاده از ماهها پیش در اردبیل زندانی هستند.

احضار
در آستانه روز جهانی زبان مادری(۲ اسفند), و بعد از آن٬ اداره اطلاعات اردبیل اقدام به احضار تلفنی وتهدید چند تن ازفعالین حرکت ملی آذربایجان در این شهرستان نموده است.
اداره اطلاعات اردبیل روز سوم اسفند 3/12/85 قاسم غریبی دیگر فعال آذربایجانی را احضار کرده و برای چندین ساعت اقدام به بازجویی از او کردند.

اعمال فشار و محدودیت ها برای فعالین دانشجویی در اردبیل

روند برخوردها و اعمال فشار در دانشگاههای اردبیل روز به روز افزایش پیدا می کند.

قرار بود آذر ماه امسال همایشی در دانشگاه محقق اردبیلی از طرف نهاد نمایندگی رهبری با عنوان «بزرگداشت استاد شهریار» برگزار شود که یک روز مانده به همایش مسئولین دانشگاه بدون هیچ جواب قانع کننده ای آن را لغو کردند.

روز دوم اسفند مقارن با روز جهانی زبان مادری باز قرار بود برنامه ای بنام «روز جهاني زبان مادري» در دانشگاه علوم پزشکی اردبیل برگزار شود که علی رغم داشتن مجوز مسئولین از برگزاری آن ممانعت کردند.

يك عضو شوراي مركزي انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه آزاد اردبیل از افزایش محدودیت ها در دانشگاه آزاد اردبیل خبر داد. او عقيده دارد تغييراتي در دانشگاه به وجود آمده است.او افزود: « طبق اساسنامه, انتخابات انجمن اسلامي دانشجویان باید هر دو سال یکبار برگزار شود اما متاسفانه دانشگاه انجمن اسلامی دانشجویان را تحت فشار قرار داده که انتخابات را از موعد مقرر زودتر برگزار بکنند با اینکه هنوز یکسال از زمان انجمن فوق وجود دارد»وي با بيان آنچه بي‌توجهي نسبت به درخواست صدور مجوز‌ اين تشكل براي برگزاري برنامه مي‌خواند، ابراز عقيده كرد: « به درخواست مجوز برنامه «بزرگداشت حاج باباخان اردبیلی» با وجود آنكه در شوراي فرهنگي اين موضوع مطرح شده بود.» هیچ پاسخی ندادند.اين فعال دانشجويي با اشاره به مشكلات نشريات دانشجويي ابراز عقيده كرد: « متاسفانه دانشگاه به بهانه‌هاي مختلف از انتشار نشريه‌ها جلوگيري مي‌كند و هيچ‌گونه حمايتي از ما نمي‌شود. متاسفانه گاهي برخورد‌هاي سليقه‌اي وجود دارد. » سحر و خزر دو نشریه دانشجویی ترکی – فارسی با توقیف مواجه شده اند.
کمیته انظباطی به دلایل واهی به محکومیتهاي درج در برونده دست می زند.

طی روزهای اول و دوم اسفند در آستانه روز جهانی زبان مادری بورد انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل توسط افراد نا شناس تخریب می شود.

افراد ناشناس اقدام به برچیدن بیانیه های انجمن اسلامی بمناسبت روز جهانی زبان مادری و پلاکاردهای که بمناسبت این روز به زبان ترکی آذربایجانی در دانشگاه نصب شده بود کردند.آنها در این اقدام خویش تنها به برچیدن پلاکارد و تابلوهای راهنمایی کرده بودند که به زبان ترکی نوشته شده بود.لازم بذکر است که انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل بمناسبت دوم اسفند روز جهانی زبان مادری بیانیه ای نیز داده بود.

فعالان دانشجویی دانشگاههای اردبیل معتقدند "برخورد های اخیر نشان از آن دارد كه پروژه اي توسط نهادهاي امنيتي براي كنترل فضاي دانشجويي تدارك ديده شده است و كليه برخوردها و صدور احكام سنگين براي فعالين دانشجويي خارج از اراده مسئولين دانشگاه بوده و همگي از بيرون از دانشگاه به آن ها ديكته مي شود."

10/12/85
وبلاگ ساوالان سسی

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed