گزارش آسمک: آخرین وضعیت زندانیان سیاسی آذربایجان

آسمک -۳۰ بهمن ۱۳۸۵

براساس اخبار منتشره در رسانه ها در آستانه دوم اسفند - روز جهانی زبان مادری - احضار و بازداشت و نقض حقوق فعالان سیاسی آذربایجان ادامه دارد و نیروهای امنیتی به اعمال فشار توامان بر فعالان و زندانیان پرداخته اند.

کمیته دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان با اعلام انزجار نسبت به شکنجه و نقض حقوق زندانیان سیاسی و عقیدتی آخرین وضیعت زندانیان آذربایجان و اعمال فشارهای غیر قانونی بر فعالان سیاسی را به اطلاع میرساند.

اورمیه: اسماعیل جوادی روزنامه نگار و عضو هیات تحریریه هفته نامه محلی فردای ما در اورمیه، روز گذشته ۲۹ بهمن توسط ماموران اداره اطلاعات شهرستان اورمیه دستگیر شد. این دستگیری بعد از ظهر دیروز یکشنبه صورت گرفت و به نظر می رسد در ارتباط با فراخوان عمومی مردم آذربایجان جهت شرکت در تظاهرات روز دوم اسفند ماه (چهارشنبه) باشد. پس از دستگیری وی نیز منزل شخصی این روزنامه نگار توسط ماموران اطلاعاتی مورد بازرسی قرار گرفته و هارد کامپیوتر وی به همراه مقادیری کتاب و جزوه توسط ماموران برده شده است. هم چنین دیروز تنی چند از کسبه راسته یکانیان اورمیه واقع در میدان مرکز دستگیر شده اند. احمد قریشی، ابوالفضل آلیلو، محرم، حسین وجعفر حسینی کیا (پدر و پسر) از جمله این افراد میباشند. در همین ارتباط مغازه شخصی این افراد مورد بازرسی قرار گرفته و مقادیر زیادی وسایل شخصی آنان برده شده است. هنوز خبری از وضعیت این افراد به دست نیامده است.

خدایار تیموری یکی از بازداشت شدگان روز ۲۱ آذر امسال، بعد از تحمل ۲ ماه بازداشت و زندان عصر روز پنجشنبه مورخه ۱۹/۱۱/۸۵ با حکم ۶ ماه حبس تعلیقی از زندان اورمیه آزاد شد. این دانشجوی فعال حرکت ملی آذربایجان یک بار نیز در اعتراضات خردادماه دستگیر شده بود که بعد از تحمل ۱۵ روز بازداشت آزاد گردید و متعاقب آن از دانشگاه اخراج گردید.

بنا به گفته منابع موثق هادی سرخوش و ائلیاز یئکنلی دوتن دیگر از بازداشت شدگان ۲۱ آذر هنوز در زندان به سر می برند و به گفته همین منبع ائلیاز یئکنلی که در بند 12 بازداشت است از شرایط روحی و جسمی خوبی برخوردار نیست.

اردبیل: داوود محمدی، حسین محمدی و پیمان بهرامی سه تن از فعالین حرکت ملی آذربایجان در تبریز و حسن اسدی فعال اردبیلی که جهت شرکت در تجمع اعتراض به نقض حقوق عباس لسانی، روز پنجشنبه ۱۹/۱۱/۸۵ به اردبیل رفته بودند هنگام تجمع اعتراضی به حکم زندان عباس لسانی و شرایط غیر انسانی نگهداری وی و عدم رعایت حقوق قانونی وی در مقابل زندان اردبیل بازداشت شدند و اکنون هیچ اطلاعی از محل نگهداری این افراد در دست نیست.

همچنین عباس لسانی که در اعتراض به نقض حقوق خود دست به اعتصاب ۳۰ روزه زده بود و پس از خواهش فعالین حرکت ملی آذربایجان اعتصاب غذایش را شکست در شرایط بد جسمی به سر می برد.

رقیه محمد علیزاده همسر عباس لسانی اعلام کرد که لسانی پس از اعتصاب غذای سی روزه که در اثر آن حداقل سی کیلو از وزنش کاسته شده است در شرایط بسیار وخیم جسمانی به سر می برد و نیاز فوری به پزشک و انتقال به بیمارستان دارد که مسئولین امر از این امر ممانعت می کنند.

حامد لطفی که روز چهارشنبه ۸۵/۱۱/۱۱ توسط ماموران امنیتی و اطلاعاتی این شهرستان دستگیر شده بود روز چهارشنبه هجدهم بهمن ماه پس از روزها بازجویی و شکنجه در بازداشتگاه وزارت اطاعات به قید ضمانت آزاد شد. لازم به ذکر است که ماموران امنیتی هنگام دستگیری او را به شدت مورد ضرب و شتم قرار داده بودند.

دادگاه انقلاب اردبیل برای دومین مرتبه در چند ماه گذشته بهروز علیزاده فعال حرکت ملی آذربایجان را به حبس محکوم کرد. دادگاه انقلاب دوباره در یک جلسه غیر علنی و بدون حضور وکیل علیزاده را محاکمه و به تحمل یک سال حبس محکوم کرد.این جوان بیست ساله که پدرش از قربانیان جنگ هشت ساله ایران و عراق است پیش از از این در جریان حوادث خرداد ماه دستگیر و به ده ماه حبس محکوم شده بود.وی در مهرماه جاری در شب عروسی خواهرش در حالی که همراه خانواده مشغول تدارکات این مراسم بود دستگیر و زندانی شد.

تبریز: حسن ارک فعال حرکت ملی آذربایجان و عضو هیات تحریریه نشریه توقیف شده شمس تبریز در آستانه مراسم روز جهانی زبان مادری در شهرهای مختلف آذربایجان، در تبریز بازداشت شد.

حسن ارک ساعت ۲ ظهر روز یکشنبه ۲۹/۱۱/۸۵ در مغازه خود در پاساژ ضرغامی تبریز توسط مامورین اداره اطلاعات نیروی انتظامی به همراه یکی از مشتریانش بازداشت و ماموران وی را به مقر اداره اطلاعات نیروی انتظامی بردند. تا کنون تلاش خانواده وی برای کسب خبر از وضعیت وی بی نتیجه بوده است.

شبستر: بهزاد خورشید زاده، پرویز سلطانی و قهرمان سلطانی سه دانشجوی فعال آذربایجان در شبستر روز شنبه ۱۵/۱۱/۸۵ به هنگام پخش اعلامیه به مناسبت ۲۱ فوریه(روز جهانی زبان مادری) توسط اداره اطلاعات شبستر دستگیر شدند.

روز دوشنبه ۲۳/۱۱/۸۵ نیز مامورین اداره اطلاعات شبستر ضمن مراجعه به منزل بهنام نور محمدی - دانشجوی آموزشکده فنی ارومیه - وی را دستگیر و بدون کمترین توضیحی با خود بردند. خانواده نور محمدی نگران وی هستند هنوز خبری از محل نگهداری و اتهام این افراد در دست نیست.

قم: رضا درجزینی و ابراهیم کاظمی و جعفر عابدینی سه تن از فعالین حرکت ملی آذربایجان در قم توسط ماموران اداره اطلاعات قم بازداشت شدند. پس از پیگیریهای خانواده این افراد جعفر عابدینی به قید ضمانت از بازداشتگاه اداره اطلاعات قم آزادشده است اما دو نفر دیگر در بازداشت به سر می برند.

یک منبع مطلع در قم همچنین خبر از بازداشت يوسف سليماني از علاقه مندان فرهنگ و زبان تركي توسط نيروهاي اداره اطلاعات داده است. بنا به گفته اين منبع سليماني بيش از چهل سال دارد و به حرفه عكاسي مشغول است.

نکته قابل توجه این است که مهدی مولایی و جعفر عابدینی دو تن از فعالین ترک که در روزهای اخیر در قم بازداشت شده اند و پس از چند روز با قید ضمانت آزاد شده اند از شکنجه های جدیدی در بازداشتگاههای اداره اطلاعات می دهند. این افراد گفته اند که ماموران اداره اطلاعات آنها را مجبور به نوشیدن نوشابه هایی کرده اند که پس از ۱۰ دقیقه حال آنها را به هم زده و باعث حالت تهوع در آنها گردیده است.

پیش از این نیز اخباری از نوشاندن اجباری نوشابه یامایعات شیرین که پس از نوشدن باعث ایجاد حالت تهوع در انسان می شود از سوی تعدادی از بازداشت شدگان حوادث خرداد ماه آذربایجان منتشر شده بود که اخبار قم موارد مذکور را تایید می نماید.

خبر دیگر از قم اینکه چند تن دیگر از فعالان ترک این شهر تحت تعقیب هستند، و نیروهای امنیتی با عناوین متعدد دولتی به خانه های آنها رفته و سراغ آنها را می‌گیرند.

اهر: سعيد بيدخت در تماس با خانواده خود اظهار داشته است كه به دليل برخورد فيزيكي ماموران زندان با ديگر زنداني حركت ملي آذربايجان در زندان اهر- سعيد محمدي - در روز ۲۳ بهمن كه در مقابل چشم خانواده محمدي او را مورد ضرب و شتم قرار داده اند به اعتصاب غذاي نامحدود دست خواهند زد.بيدخت همچنين گفته است در زمان ضرب و شتم سعيد محمدي رئيس زندان نيز حاضر بود و صحنه را بدون اعتراض تماشا كرد.وي افزوده است: ما به صورت كتبي اعتصاب خود را به رييس زندان اعلام و از روز ۲۴بهمن به مدت نا معلوم تا تنبيه ماموران خاطي به اعتراض خود ادامه خواهيم داد.

لازم به توضيح است كه سعيد بيدخت و سعيد محمدي دو تن از فعالان شهر كليبر مي باشند كه به ترتیب به هشت و دوازده ماه حبس تعزیری محکوم شده اند.

همچنین در آستانه روز جهانی زبان مادری(۲ اسفند) ، اداره اطلاعات نیروی انتظامی اهر روز چهارشنبه ۲۵/۱۱/۸۵ اقدام به احضار تلفنی وتهدید فعالین حرکت ملی آذربایجان به صورت گسترده در این شهرستان نموده است.

مامورین امنیتی روز چهارشنبه ۷۵ الی ۱۰۰ نفر از فعالین ترک در اهر را به اداره اطلاعات نیروی انتظامی فراخوانده اند و از آنها به زور تعهد گرفته اند تا از روز ۲۷ بهمن به بعد از اهر به مقصد تبریز یا اردبیل یا سایر شهرهای آذربایجان خارج نشوند و همچنین در روز ۲ اسفند در خانه بمانند. افرادی که حاضر به دادن تعهد نشده اند تهدید به بازداشت گردیده اند.

خوی: ابراهیم جعفر زاده فعال حرکت ملی آذربایجان درخوی و دبیر سابق سازمان غیر دولتی "اورین" خوی به اتهام شرکت در مراسم جشن روز تولد بابک خرمدین در قلعه بابک در سال ۸۴ به شعبه ششم دادگاه انقلاب تبریز احضار شد.

جعفرزاده در تیر سال ۸۴ توسط ماموران اداره اطلاعات دستگیر و چندین روز در بازداشت موقت به سر برد ودادگاه انقلاب کلیبر، وی را طی حکمی به ۵ ماه حبس تعزیری محکوم کرد و اکنون نیز قاضی شکوه تازه رئیس شعبه ششم دادگاه انقلاب تبریز وی را در روز ۲ اسفند جهت رسیدگی به درخواست تجدیدنظرش فراخوانده است. لازم به ذکر است که تاریخ احضاریه جعفرزاده (۲ اسفند) با روز جهانی زبان مادری منطبق است .

۳۰ بهمن ۱۳۸۵
به امید آزادی همه زندانیان سیاسی و عقیدتی
کمیته دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان(آسمک)

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed