گزارش از آذربایجان: ادامه صدور احکام قضائی برای دانشجویان، روزنامه نگاران و فعالان ملی گرای آذربایجان

اخبار روز: يکشنبه ۱۵ مهر ۱٣٨۶ - ۷ اکتبر۲۰۰۷

کمتر روزی پیدا می شود که در آن خبری در ارتباط با زندان، شکنجه و توقیف در آذربایجان از طریق محافل آذربایجانی مخابره نشود. کمیته دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان در روز دهم مهرماه در گزارش مفصلی پرده از جنایات رژیم علیه فعالان ملی گرای آذربایجان برداشت. همچنین سخنگوی این کمیته در مصاحبه ای که با رادیو فردا انجام داد، اعلام نمود که آمار دقیقی از بازداشت شدگان وجود ندارد، چرا که وزارت اطلاعات با تحت فشار قرار دادن خانواده های زندانیان سیاسی آذربایجان از آنها می خواهد که از هرگونه اطلاع رسانی درخصوص فرزندان بازداشت شده خود خودداری کنند.با اینحال وی اعلام نمود که هم اکنون به جز عبدالله عباسی جوان٬ سعید متین پور٬ صالح کامرانی٬ جلیل غنی لو٬ بهروز صفری٬ لیلا حیدری (صفری)٬ علیرضا متین پور٬ جواد حسن پور٬ ودود سعادتی٬ علی شادی٬ عسگر اکبرزاده و امیر عباس بنای کاظمی عده دیگری از جمله هادی حمیدی شفیق و مهدی نوری از دانشجویان زندانی در اورمیه٬ ابراهیم معینی و رضا پاشایی، حسین فروهیده) خطیبی)، ایرج ناجی٬ عباس لسانی و مسعود سلطانی در حبس هستند.

همچنین در گزارشی دیگر که توسط وبلاگ حق منتشر گردیده، اعلام شده است که مهناز محمدزاده دانشجوی تربیت بدنی ورودی ٨۲ دانشگاه اورمیه، اهل خیوو (مشگین شهر) که در خرداد امسال دستگیر شده بود به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و ترویج پان تورکیسم به شش ماه حبس تعزیری محکوم شد. همچنین مصطفی میدان نورد فرزند عبدالعلی به چهار ماه حبس تعزیری محکوم شده و اکنون در زندان اورمیه بسر می برد. نامبرده که بعد از وقایع خرداد توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده بود ، مدت دوازده روز در بازداشتگاه دوققوز پله ی نیروی انتظامی اورمیه به شدت شکنجه شده بود .

از سوی دیگر گفته می شود در پی اولین سالگرد اعتراضات بزرگ ضد تبعیض ملت آذربایجان بر علیه سیاستهای نژادپرستانه در بیست و نهم اردیبهشت ماه سال جاری تعداد ۲۷ نفر از فعالین حرکت ملی بصورت غیر قانونی دستگیر شده بودند که ۷نفر از این دستگیر شد گان به مدت ۴۵ روز در سلول های انفرادی بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه زیر فشار شکنجه های روحی و روانی و در بدترین شرایط بسر برده بودند، مجددا جهت حضور در شعبه دوم دادگاه انقلاب سویوق بولاق(مهاباد) که قرار است روز ۲۴ مهر صورت گیرد، احظار شده اند.

از نقده هم خبر می رسد که ولی آذریون برادر یکی از شهیدان (فعال ملی گرای آذربایجان در نقده بنام توحید آذریون) قیام ضد تبعیض آذربایجان در سال ۱٣٨۵ به اتهام پی گیری وضعیت برادر خویش و شرکت در تجمعات ضد تبعیض به یک میلیون ریال جزای نقدی و ۲۰ ضربه شلاق محکوم شده است.

همچنین معتبرترین نشریه روشنفکری آذربایجان زیر عنوان دیلماج(مترجم) به مدیر مسئولی علیرضا صرافی فعال شناخته شده آذربایجان توقیف شده است. این نشریه که بیشتر در حوزه مسائل فرهنگی-اجتماعی و ادبی قلم می زد، از طرف فعالان تحصیل کرده و جوان آذربایجان اداره می شد. این نشریه که تا قیام آذربایجان در تبریز منتشر می گردید برای نجات یافتن از فضای امنیتی تبریز دفتر خویش را به تهران منتقل کرده بود ولی علیرغم همه این مسائل نتوانست خود را از توقیف جمهوری اسلامی در امان نگهدارد.

تهیه و تنظیم احسان تبریزلی (فعال دانشجوئی آذربایجان)

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed