اخباری از آذربایجان: بازداشت یک فعال دانشجوئی، پلمپ یک موسسه فرهنگی و بیانیه شماره سه کمیته تلاش برای آزادی سعید متین پور

اخبار روز: ۲۰۰۷ آدينه ۲۰ مهر ۱٣٨۶ - ۱۲ اکتبر

در حالیکه گفته می شود گزارش امنیتی آذربایجان روی میز رئیس جمهور احمدی نژاد قرار گرفته است، یک فعال دانشجوئی دیگر بنام سیامک میرزائی در مغانشهر از توابع استان اردبیل بازداشت گردید. وی که دانشجوی رشته مهندسی علوم دامی است پیش از این نیز در جریان اعتراضات خردادماه سال ۱٣٨۵ در همین شهر بازداشت شده بود. گفته می شود ماموران با هجوم به مغازه نامبرده و بدون ارائه حکم قضائی به تاریخ ۱۶ مهرماه وی را بازداشت نموده و تمامی کتب، مدارک و وسایل شخصی وی را با خود برده اند.

همچنین موسسه فرهنگی بیلیم یولو (راه دانش) به مدیریت فعال سیاسی و ملی آذربایجان مهندس حمید شافعی در شهرستان ارومیه که بعنوان یک N.G.O و با مجوز استانداری ارومیه از سال ۱٣٨۲ و با کمک دانشجویان و فارغ التحصیلان فعال آذربایجانی اداره می شد، پلمپ گردیده است. این موسسه با برگزاری کنفرانس هائی در ارتباط با زبان و فرهنگ آذربایجان و همچنین دایر نمودن کلاسهای غیرانتفاعی در حوزه مسائل فرهنگی و تاریخی آذربایجان فعالیت می نموده است. این در حالیست که هفته پیش نیز خبری مبنی بر توقیف ماهنامه چهار زبانه(ترکی، فارسی، انگلیسی و عربی) دیلماج در تبریز پس از ٣۶ شماره که بعبارتی ارگان مطبوعاتی قشر روشنفکر و تحصیلکرده ملی گرای آذربایجان بود منتشر گردید. این ماهنامه به مدیرمسئولی فعال دانشجوئی دهه پنجاه مهندس علیرضا صرافی منتشر می گردید. این ماهنامه با رویکردی علمی به طرح مسائل بنیادین اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در آذربایجان می پرداخت. ویژه نامه هایی از قبیل زنان و زبان مادری که توسط این ماهنامه انتشار یافته بود، مورد توجه گسترده جوانان آذربایجانی قرار گرفته است.

از سوئی دیگر در حالیکه ۱۴۰ روز از بازداشت غیرقانونی سعید متین پور فعال دانشجوئی سابق، روزنامه نگار و وبلاگ نویس ملی گرای آذربایجان در شهرستان زنجان می گذرد، کمیته تلاش برای آزادی سعید متین پور در روز ۱۹ مهر ماه بیانیه سوم خود را منتشر نمود. در قسمتی از این بیانیه آمده است:

متین پور که از ۴ خرداد ۱٣٨۶ در شهر زنجان دستگیر شده است هم اکنون در زندان این شهر و در شرایط سخت به سر می برد .احتمال اینکه وی در حال حاضر در سلول انفرادی نگهداری شود نیز بسیار زیاد است .در این مدت نیز تنها برای یک بار آن هم در شرایط خاص پدر و مادر سعید توانسته اند در زندان اوین با وی ملاقات داشته باشند. این درحالیست که مطابق با اعلامیه حقوق شهروندی و اصل ٣٨ قانون اساس جمهوری اسلامی، "نگهداری متهم در سلول انفرادی و قطع ارتباط وی با دنیای خارج از زندان می تواند از مصادیق فشارهای روحی و روانی تلقی شده و در نتیجه غیرقانونی است".

ادامه بازداشت غیر قانونی سعید متین پور درحالی صورت می گیرد که طی ماه های گذشته فشار بر فعالین حقوق بشر و همچنین خانواده آنها در شهرهای آذربایجان بطور محسوسی افزایش یافته است و دستگاه امنیتی با احضار و تهدید آنها، تلاش دارد مانع از انعکاس اخبار گسترده نقض حقوق بشر و وضعیت نگران کننده زندانیان سیاسی در شهرهای آذربایجان شود.خانواده و حتی دوستان سعید متین پورنیزدر این مدت از تهدیدات ماموران امنیتی در امان نبوده اند.علیرضا متین پور برادر سعید از روز ۶ شهریور در بازداشت به سر می برد و عطیه طاهری نیز بارها از سوی ماموران اطلاعات تهدید به بازداشت شده است.آنچه بدیهی می نماید اینست که بازداشت و تهدید اعضای خانواده و حتی دوستان متین پور جهت ممانعت از اطلاع رسانی وضعیت ایشان می باشد.

همچنین در حالیکه روند دادرسی در مورد پرونده وی به احتمال زیاد تکمیل گردیده است عدم عنوان کردن اتهامات ایشان از طرف دستگاه قضایی و ادامه بازداشت وی در حالی که به وکیل خود دسترسی ندارد آشکارا فاقد وجاهت قانونی است .

بنا به اخبار بدست آمده وضعیت جسمانی ایشان نیز چندان رضایت بخش نمی باشد و یکی از دلایل ممانعت از ملاقات با وی نیز احتمالا وضعیت نه چندان مطلوب ایشان می باشدو بیم آن می رود که حتی سعید به پزشک معالج نیز دسترسی نداشته باشد. در حالی که در اصل ۲۹۱ قانون دادرسی جنائی آشکارا بر حق دسترسی زندانی به معالجات پزشکی خارج از زندان تاکید شده است.

کمیته تلاش برای آزادی سعید متین پور ضمن اعلام نگرانی عمیق خود از ادامه روند بازداشت این روزنامه نگار و فعال حقوق بشر خواهان توجه جدی سازمان ها و نهادهای مدافع حقوق بشر نسبت به وضعیت نگران کننده ایشان می باشد.

کمیته لازم می داند تعهد دولت جمهوری اسلامی ایران را نسبت به میثاق نامه های جهانی حقوق بشر، قانون اساسی و قوانین مربوط به حقوق شهروندی یادآور گردیده و در این راستا بار دیگر به مسئولین قضائی و امنیتی نسبت به بازداشت طولانی مدت سعید متین پور و تداوم فشار به خانواده و دوستان ایشان هشدار میدهد.

در پایان کمیته ضمن اعلام بی گناهی سعید و با تاکید مجدد بر قانونی و مدنی بودن فعالیتهای ایشان ، خواهان رسیدگی عادلانه و قانونی به پرونده وی بوده و آزادی سریع و بی قید شرط ایشان را خواستار است.

گزارش احسان تبریزلی (فعال دانشجوئی آذربایجان)

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed