بیانیه جنبش دانشجوئی آذربایجان: به آزار و اذیت زندانیان سیاسی آذربایجان پایان دهید

درحالیکه رژیم با بزرگ نمائی به اصطلاح موفقیت در پروژه های هسته ای سعی درکشاندن مردم به صندوقهای رای دارد، کمتر روزی را شاهد هستیم که در آن برای فعالان سیاسی حکم زندان و یا حتی اعدام صادر نگردیده باشد. رژیم با سانسور گسترده اخبار و ایجاد جو رعب و وحشت بر حاکمیت میلیتاریستی خود ادامه داده و مطالبات بحق ملت آذربایجان و سایر ملل غیرفارس را سرکوب و فعالان ملی و قومی را درمعرض شدیدترین شکنجه ها قرار می دهد. وزارت اطلاعات بدون داشتن حکم دادگاه فعالان آذربایجانی را بازداشت و بصورت غیر قانونی جهت اخذ اعترافات ساختگی ماهها در سلولهای انفرادی تحت شکنجه نگاه می دارد. آزاد شدگان اخیر همگی معترف به شکنجه، رفتار توهین آمیز و تحقیر آنها از سوی ماموران رژیم هستند. دستگاه قوه قضائیه نیز به سفارش وزارت اطلاعات فعالان آذربایجانی را بدون داشتن حق وکیل و بدور از انظار افکارعمومی و هیات های منصفه به زندان محکوم می نماید.

عباس لسانی فرزند رشید آذربایجان بدون وجود کوچکترین توجیه قانونی در معرض رفتار خشن رژیم قرار دارد. رژیم امیدواراست با شکستن روحیه وی ضربه مهلکی بر هویت طلبان ملی آذربایجان وارد کند. بطوریکه ایشان را از زندان اهر به زندان یزد تبعید می نماید تا بدور از چشم فعالان حقوق بشر آذربایجان بر اراده پولادین وی غلبه کند. عباس لسانی در اعتراض به این همه ظلم و ستم راهی بجز اعتصاب غذا در پیش روی خود ندیده و از چندین روز گذشته به اعتصاب غذای نامحدود دست زده است.

رضا داغستانی فعال دانشجوئی آذربایجان، روزنامه نگار، وبلاگ نویس و دانشجوی دانشگاه پیام نور نقده در روز جهانی زبان مادری در شهرستان ارومیه بازداشت گردیده و تاکنون اجازه ملاقات وی به خانواده اش داده نشده است. برابر بیانیه شماره MDE 13/040/2008 روز ششم مارس 2008 سازمان عفو بین الملل احتمال شکنجه و آزار و اذیت ایشان توسط وزارت اطلاعات ایران وجود دارد. در حالی که کانون نشریات دانشجوئی آذربایجان و دانشجویان دانشگاه پیام نور نقده پیش از این در دو بیانیه جداگانه خواهان آزادی این فعال مدنی و دانشجوئی آذربایجان شده اند، دستگاه سرکوب رژیم بی اعتنا به این درخواستها به بازداشت غیر قانونی وی ادامه می دهد.

علاوه بر رضا داغستانی هم اینک دو دانشجوی دیگر آذربایجانی بنامهای هادی حمیدی شفیق و مهدی نوری نیز در زندان رژیم و بجرم مطالبات ملی گرایانه در بند هستند. این دو دانشجو از سوی مدیریت دانشگاه با مشکلات آموزشی مواجه بوده و احتمالا بصورت قطعی اخراج و محروم از تحصیل گشته اند.

علاوه بر موارد مذکور علی عباسی از فعالان ملی در شهرستان اردبیل روز ۲۲ مهر ماه در حالیکه با ماشین خود از شهر اردبیل به شهرستان گرمی می رفته به طرزی غیر معمول دستگیر و مدت ۳۸ روز را در اداره اطلاعات اردبیل تحت شدید ترین شکنجه ها قرار گرفته است. بطوریکه ماموران اطلاعاتی با اعمال شکنجه های چند روزه او را تحت فشارهای روحی و جسمی قرار داده و اقدام به گرفتن اعترافات دروغ کرده اند. برپایه همین اعترافات وی به یازده سال زندان محکوم شده است.

صاحبعلی خدابخشی (ائلياز يئكانلی) روزنامه نگار و نویسنده هفته نامه توقیف شده صدای اورمیه که آذرماه امسال بعد از تحمل یک سال حبس از زندان اورمیه آزاد شده بود، مجددا بعد از سخنرانی در مراسمی که از طرف كميته جوانان كانون فارغ التحصيلان آذربايجان غربی برگزار گردیده بود٬ دستگیر شده است. وی در این مراسم که با دستگیری ائلیاز یئکانلی به نا آرامی کشیده شده و خاتمه یافت، با اشاره به مطالبات فرهنگی و مدنی آذربایجانیها سرکوب فعالان آذربایجانی و همچنین شکنجه زندانیان سیاسی آذربایجان را محکوم کرده بود.

علاوه بر اینها در روزهای اخیر دو جوان دیگر فعال آذربایجانی بنام های افشین بزاز قدیم، ۲۹ ساله، متاهل و مرتضی شکری سرقینی، ۲۸ ساله دستگیر و روانه زندان اهر گردیده اند.

جنبش دانشجوئی آذربایجان اقدامات خشونت آمیز رژیم در سرکوب گسترده فعالان هویت طلب و مدنی آذربایجان را بشدت محکوم نموده و خواهان پایان دادن به رفتارهای غیرانسانی با زندانیان سیاسی آذربایجان و آزادی هرچه سریعتر آنهاست.

همچنین جنبش دانشجوئی آذربایجان از همه فعالین حقوق بشر و نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر مصرانه می خواهد که نسبت به بازداشتهای گسترده و آزار و اذیت فعالان سیاسی آذربایجان حساس بوده و رژیم جمهوری اسلامی را برای رعایت حقوق بشر تحت فشار قرار دهند.

جنبش دانشجوئی آذربایجان

گله جک بیزیمدیر

شنبه 17 اسفند 1386

http://www.oyrenci.com/

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed