سانسور بسیار شدید در مورد اخبار آذربایجان

اظهارات عبدالرضا تاجیک در دومین نشست سراسری اتحادیه ی انجمن های اسلامی دفتر تحکیم

يکشنبه ۲۶ اسفند ۱٣٨۶ - ۱۶ مارس ۲۰۰٨-اخبار روز

دومین نشست سراسری اتحادیه ی انجمن های اسلامی دفتر تحکیم وحدت روزهای ۱۶ و ۱۷ اسفندماه برگزار گردید. در این نشست تشکیلاتی که برای دبیران سیاسی انجمن‌های اسلامی ترتیب داده شده بود از فعالین سیاسی و اجتماعی نیز برای سخنرانی دعوت به عمل آمده بود.

از جمله عصر روز پنجشنبه ۱۷/۱۲/٨۶ پانلی با شرکت آقای علیرضا صرافی مدیر مسئول نشریه توقیف شده‌ی دیلماج و از فعالین فرهنگی-سیاسی آذربایجان، خانم ‌پروین‌ اردلان برنده جایزه اولاف پالمه و فعال حقوق زنان، آقای عبدالرضا تاجیک از جامعه روزنامه‌نگاران تشکیل شد.

آقای عبدالرّضا تاجیک که پس از مهندس صرّافی به‌عنوان دومین سخنران پیرامون سانسور و فشارهای غیرعادی به مطبوعات سخن می‌گفت اظهار داشت:

سانسور بسیار شدیدی در مورد اخبار آذربایجان و کردستان وجود دارد به نحوی که ما مجبوریم دست و بال خبر را بزنیم در غیر این صورت این خطر وجود دارد که کل متن خبر چاپ نشود! وی توضیح داد که این سانسور صرفا در مورد جنبش اخیر (ملی) آذربایجان نیست حتی وقتی یک فعال کارگری یا فعال حقوق زنان یا یک روزنامه‌نگار آذربایجانی دستگیر می‌شود، چاپ آن خبر به راحتی اخبار نظیر سایر جایها همچون تهران و غیره... نیست و تنها با حذف نام آذربایجان کمی شانس چاپ شدن پیدا می‌کند. لذا ما اجبارا نام منطقه را حذف می‌کنیم تا حداقل بطور ناقص هم که شده، خبر را انتشار دهیم.

وی همچنین اظهار داشت علاوه بر سانسور که به معنی عدم چاپ برخی مطالب است ما اخیرا با پدیده‌ی دیگری نیز مواجه شده‌ایم که برای آن هیچ نامی نداریم. اخیرا نامه‌هایی از سوی اداره‌ی ارشاد به مطبوعات میرسد که مثلا چنین بنویسید! در واقع می‌خواهند برایمان دیکته بگویند و ما آنرا با امضای خودمان به خورد مردم بدهیم.

عبدالرضا تاجیک از مدیران مسئول ‌مطبوعات که بدون مقاومت، تن به چنین سفارشاتی می‌دهند، به شدت انتقاد کرد.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed