گزارش آقای فضائل عزیزان در بخش فارسی تلویزیون صدای آمريکا از نقض حقوق بشر در آذربایجان

ساوالان سسی: دوشنبه ۲۰ خرداد ۱٣٨۷ - ۹ ژوئن ۲۰۰٨

صدای آمریکا: فضائل عزیزان فعال حقوق بشر، در آنکارا هستند که معمولا" موارد نقض حقوق بشر در آذربایجان را دنبال می کنند . او ما را در جریان آخرین رویدادها در ارتباط با نقض حقوق بشر در آذربایجان قرار خواهند داد.

فضائل عزیران: در هفته هایی که گذشت به مناسبت دومین سالگرد اعتراضات خرداد ۱۳۸۵ مردم آذربایجان، روز اول خرداد در تبریز بیش از صد فعال مدنی بازداشت شدند که بسیاری از آنها هنوز هم با گذشت سه هفته از بازداشت آنها در بازداشتگاههای مخفی وزارت اطلاعات زیر فشارهای روحی و جسمی قرار دارند، از جمله بازداشت شدگان می توان به آقایان حسن اسدی، علی صدیقی، امیر محمد بنائی سابق، فرهاد محسنی، احد رضوی، ماشاله رزمی، رامی رزمی، اکبر حسین زاده و دیگران اشاره کرد.

همچنین در شهرستانهای اهر، نقده،اردبیل و اورمیه نیز در هفته اول خرداد ماه دستگیریهای گسترده ای صورت گرفت است که البته به اعتقاد من بیشتر اینها به صورت آدم ربایی بوده است و خانواده این زندانیان نیز از سوی وزارت اطلاعات تحت فشارند تا از اطلاع رسانی و مصاحبه با رسانه ها خودداری کنند. بسیاری از این دستگیر شده ها در مکانهای نامعلوم و یا به عبارتی در بازداشتگاههای مخفی وزارت اطلاعات که خارج از هرگونه نظارت مقامات قضایی و سازمان زندانها می باشد تحت شکنجه و بازجویی قرار دارند. در این مورد حتی حجم و میزان دستگیریها به گونه ای بوده است که حتی سازمان عفو بین الملل نیز طی بیانیه ای روز پنجم ژوئن ۲۰۰۸ نسبت به شکنجه صدها فعال حقوق مدنی آذربایجان ابراز نگرانی کرده است. در ضمن آقای عباس لسانی نیز از خرداد ۱۳۸۵ همچنان بدون برخورداری از حق مرخصی در حالت تبعید در شرایط نامناسبی در زندان مرکزی یزد بسر می برد.

صدای آمریکا، آیا سر انجام گزارش روشن و دقیق و قابل تاییدی در باره تعداد قربانیان تظاهرات دانشجویی تبریز منتشر شد؟

فضائل عزیزان: در اعتراضات سراسری مردم آذربایجان در خرداد ۱۳۸۵ دهها تن کشته و زخمی شدند که تلویزیون جمهوری اسلامی فقط نام چهار تن از آنها را به نامهای توحید آذریون، همت اسمزاده، حسین فتحی پور و عسگر قاسمی را را عنوان کرد. که کشته شدگان بیش از اینها بودند از جمله آقای جلیل عابدی در شهر مشکین شهر که قاتل ایشان نیز مامور وزارت اطلاعات اردبیل، بنام حاج عزیز برادران بودند که بعد از یک زدان کوتاه مدت تبرئه شدند. و به نوعی محکوم به پرداخت شبه عمد و پرداخت دیه شدند.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed