بیانیه مجمع دانشگاهیان آذربایجانی پیرامون فشارهای وارده اخیر به جنبش دانشجویی آذربایجان

دوشنبه ۲۰ خرداد ۱٣٨۷ - ۹ ژوئن ۲۰۰٨

اگر چه در طول سه سال اخیر فضای دانشگاههای کشور متاثر از فضای سیاسی کشور دچار خفقان گردیده است، در این میان اتمسفر حاکم بر دانشگاههای منطقه آذربایجان بویژه پس از حوادث خرداد ماه سال 1385 بسان پادگان نظامی می ماند که امکان هر گونه تحرک، بالندگی، فعالیت فرهنگی و سیاسی را از دانشجویان سلب نموده است. نقش جنبش دانشجویان آذربایجانی به عنوان پیشگامان حرکت هویت طلبی ملت آذربایجان بر کسی پوشیده نیست! انتشار دهها نشریه، برگزاری صدها کلاس آموزش زبان و تاریخ آذربایجان، برگزاری صدها مراسم جشن و شب و شعر، برپایی دهها کنگره عظیم، راه اندازی دهها سایت و صدها وئبلاگ، برگزاری دهها نشست سیاسی و... در کنار تیز بینی بی همتای این جنبش در افشای توطئه ها و سیاستهایی که بر علیه ملت آذربایجان اعمال می شود، می تواند بهترین دلیل برای حمله به جنبش دانشجویی آذربایجان به خیال سرکوب آن باشد. زهی خیال باطل!

همگان باید بدانند در کنار گسترش دانشگاههای مختلف در سطح شهرها، جنبش دانشجویی آذربایجان نیز در تمامی گستره جغرافیایی که ملت آذربایجان زندگی می کنند، گسترش یافته است. فلذا طرح سرکوب دانشجویان دانشگاههای دولتی تبریز و ارومیه برای محدود کردن این جنبش تدبیری بی نتیجه خواهد بود. حرکتهای خودجوش دانشجویی در حوادث خرداد 1385 نشان داد که جنبش دانشجویی آذربایجان در تمامی دانشگاههای دولتی، آزاد اسلامی، پیام نور، علمی کاربردی و غیرانتفاعی نفوذ دارد و بدون شک در زمان مناسب می تواند از تمامی پتانسیل های خود استفاده نماید.

محروم نمودن دانشجویانی که صلاحیت علمی برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارند، بدون هیچ چون و چرایی مغایر با موازین و آموزه های اسلامی، اصول اولیه حقوق بشر و حقوق شهروندی می باشد. صدور احکام سنگین توسط کمیته های انضباطی و محروم نمودن دهها دانشجو از تحصیل آیا شائبه جایگزینی این کمیته ها بجای دادگاههایی که می بایستی تشکیل می گردید تا زهرچشمی از جنبش دانشجویان آذربایجانی بگیرند، را افزایش نمی دهد؟

"مجمع دانشگاهیان آذربایجانی" ضمن محکوم نمودن و غیرقانونی دانستن فشارهای وارده به دانشجویان فعال ملی آذربایجان از همه مسئولان کشوری بویژه مقامات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و رؤسای دانشگاههای منطقه می خواهد ضمن خاتمه بخشیدن به این اقدامات و لغو احکام صادره و رفع ممانعت های بعمل آمده، از تحریک دانشجویان پرهیز نمایند که بی شک می تواند برای همگان حوادث ناگواری را بهمراه داشته باشد.

مجمع دانشگاهیان آذربایجانی
۱۳۸۷/۳/۲۰

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed