نامه سرگشاده مجمع دانشگاهیان آذربایجانی به کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی در خصوص اخراج یکی از اعضای هیئت مؤسس خود از آموزش و پرورش

کمیسیون محترم اصل 90 مجلس شورای اسلامی

اگرچه حدود یکسال از اخراج آقای حسین اقبای کویچ، دبیر ریاضی آموزش و پرورش منطقه خاروانا واقع در شهرستان ورزقان آذربایجان شرقی، عضو هیئت مؤسس «مجمع دانشگاهیان آذربایجانی» می گذرد، ولی بنا به سیاست عدم تنش آفرینی و همچنین اعتقاد به ضرورت ملی مراحل قانونی، مجمع از رسانه ای کردن و علنی نمودن موضوع خودداری نموده تا بلکه بتوان با اتکا به مراجع قانونی ذی صلاح و واداشتن مسئولان مربوطه به اتخاذ تصمیم قانونی و منطقی نسبت به حل مسئله اقدام کرد. اما متأسفانهانجام گفتگوی دوستانه!!! در اتاق 37 با مأموران اداره محترم اطلاعات، انجام مذاکرات با هسته گزینش سازمان آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی و درخواست دوباره تجدید نظر، هیچ کدام مانع تعطیلی حکم اخراج مربوطه نگردید؛ اخراجی که بنا به گفته شفاهی مسئولان هسته گزینش به دلیل مخالفت اداره اطلاعات با حضور آقای اقبالی در آموزش و پرورش بوده است.

اعضای محترم کمیسیون اصل 90 مجلس، در طول این مذاکرات و به اصطلاح گفتگوهای صمیمانه و دوستانه سعی گردید تا آقای حسین اقبالی به عنوان یک فعال سیاسی آذربایجانی با کارنامه ای درخشان که در طول 17 سال فعالیت سیاسی – فرهنگی و اجتماعی خود همواره در راه احقاق حقوق ملی آذربایجان در چهارچوب قانون اساسی و قوانین جاری کشور گام برداشته است، از فعالیت های خود بویژه به عنوان عضو هیئت مؤسس مجمع دانشگاهیان آذربایجانی دست بردارد و بی شک اگر این کار را می کرد، امروز بعنوان دبیر آموزش و پرورش و شاید در سمتهای بالاتر به کار خود ادامه می داد. اما ایشان آگاهانه و با کمال شهامت و جسارت در برابر این خواسته غیر قانونی مقاومت نمود تا نهایت حکم به اخراجش دادند.

اعضای محترم کمیسیون اصل 90 مجلس، بعد از اعلام نظر هسته مرکزی گزینش که تمامی مدارک مربوطه به پیوست تقدیم می گردد، دادخواستی با دلایل و مستندات کافی برای دیوان عدالت اداری بر علیه رأی هیئت مرکزی گزینش ارائه گردید تا این دیوان نسبت به توقیف عملیات اجرائی رأی تا صدور نهایی رأی و در نهایت نقض وابطال حکم و اعاده به خدمت اقدام نماید. اما متأسفانه علیرغم لغو موقت حکم، هسته مرکزی گزینش توجهی به حکم دیوان ننمود و پس از نامه نگاریهای مختلف بین دیوان و هیئت مرکزی گزینش، در نهایت دیوان عدالت اداری در تاریخ 25/2/87 نظر هسته مرکزی گزینش را تأیید نمود.

نمایندگان محترم عضو کمیسیون اصل 90 مجلس،اگر چه با نگارش این نامه هیچ امیدی به حل مسئله نداریم، ولی بنا به سوگندی که به قرآن کریم ادا نموده اید باید نسبت به احقاق حقوق یک شهروند آذربایجانی که فقط به خاطر اعتقاد و علاقه به هویت ملی خویش و همچنین مبارزه با شوونیسم و تبعیض قومی – ملی، با تشکیل یک تشکل قانونی فعالیت نموده است، اقدام نمایید. حسین اقبالی یکی از صدها فرزند آذربایجانی است که قربانی بی قانونی و بی عدالتی به خاطر داشتن یک تفکر و اندیشه گردیده است و بی شک آخرین نیز نخواهد بود.

«مجمع دانشگاهیان آذربایجانی» ضمن اعتراض شدید به همه ارگانهای ذیربط که در اتخاذ و صدور چنین تصمیمی نقش داشته اند، اعلام می دارد که چنین سیاست هایی دیوار بی اعتمادی میان حاکمیت و فعالان هویت طلب آذربایجانی را دو چندان خواهد کرد و ای بسا امیدها به حل مسائل در چهارچوب های موجود را به یأس تبدیل خواهد کرد.

مجمع دانشگاهیان آذربایجانی

21/4/1387

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed