افزایش احضار و برخورد با فعالان مدنی، روزنامه نگاران و دانشجویان در آذربایجان

سه‌شنبه ۲۵ تير ۱٣٨۷ - ۱۵ ژوئيه ۲۰۰٨

خبرنامه امیرکبیر: بنا به گزارشات رسیده از آذربایجان، در چند روز گذشته زندانی شدن، صدور احکام حبس، احضار، و برخورد با فعالین مدنی، روزنامه نگاران و دانشجویان آذربایجانی شدت گرفته است.

در اردبیل، علی عباسی، از دیگر فعالین سیاسی آذربایجانی می باشد که طی روزهای گذشته ، دستگیر و جهت گذراندان دوران محکومیت خود به زندان این شهر منتقل شده است. عباسی که هم اکنون در بند ۷ زندان مرکزی اردبیل بسر می برد، ۱۵ بهمن ۸۶ در شعبه اول دادگاه انقلاب اردبیل با اتهاماتی مانند “اقدام علیه امنیت ملی” بریاست قاضی حسن زاده محاکمه و به ۱۱ سال زندان محکوم شده بود. که در دادگاه تجدیدنظر محکومیت وی به ۵ سال حبس تعزیری تقلیل یافت. به گفته برادر نامبرده او روز ۲۲ مهر ماه ۸۶ بازداشت و مدت ۳۸ روز را بدون تماس با وکیل و خانواده در اداره اطلاعات اردبیل تحت شدید ترین شکنجه ها قرار داشته است بطوریکه ماموران اطلاعاتی با اعمال شکنجه های چند روزه او را تحت فشارهای روحی و جسمی قرار داده و اقدام به گرفتن اعترافات دروغ کرده بودند.

به گزارش خبرنامه امیرکبیر، همزمان با افزایش فشارها بر روزنامه نگاران و فعالین مدنی و سیاسی آذربایجان، فشارها بر دانشجویان آذربایجان نیر افزایش یافته است. عسگر اکبرزاده و حسین حسینی از فعالین دانشجویی آذربایجانی هستند که روز ۱۸ تیرماه با قرار وثیقه های سنگین به ترتیب ۳۰ و ۱۰ میلیون تومانی از زندان اردبیل آزاد شدند. عسگر اکبرزاده از تاریخ ۲۰ خرداد و حسین حسینی از تاریخ ۱ تیر توسط نیروهای امنیتی دستگیر و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات اردبیل انتقال داده شده بودند. به گفته خانواده این فعالین « آنها تقریبا تمام مدت حبس را در بازداشتگاه وزارت اطلاعات تحت فشارهای جسمی و روحی قرار داشته اند و در این مدت اجازه تماس با وکیل و خانواده به آنها داده نشد.»

از طرفی کمیته انضباطی دانشگاه تبریز پس از پایان یافتن امتحانات پایان ترم، احکام انضباطی ۳۷ نفر از دانشجویان این دانشگاه را صادر کرده است. این دانشجویان هفته گذشته به کمیته انضباطی احضار شده بودند. با وجود صدور احکام انضباطی برای این دانشجویان، معاونت دانشجویی دانشگاه تبریز و رئیس کمیته انضباطی دکتر اعلمی، از صادر شدن احکام اظهار بی اطلاعی می کنند.

نادر مهد قره باغ دانشجوی مهندسی برق دانشگاه تبریز، به یک ترم محرومیت از تحصیل و دیگر دانشجویان به محرومیت از تسهیلات رفاهی و خوابگاه و نیز توبیخ کتبی با درج در پرونده محکوم شده اند. قره باغ از دانشجویان ستاره دار می باشد که با نظر حراست دانشگاه، برای آزمون کارشناسی ارشد با مشکلاتی مواجه شده است. در حکم کمیته انضباطی وی “توهین به شعائر اسلامی و ملی و اقدام علیه نظام جمهوری اسلامی” و “ایجاد وقفه در نظم خوابگاه” به عنوان اتهام قید شده اند، اما به نظر می رسد اقدامات و اعتراضات اخیر وی در راستای دفاع از حق مسلم خود برای ادامه تحصیل دلیل اصلی حکم کمیته انضباطی برای وی می باشد. نادر مهد قره باغ پیش از این در اعتراضات ۱ خرداد سال ۸۶ در تبریز دستگیر شده و به مدت ۱۷ روز تحت بازجویی بود که بعدها حکم تبرئه وی صادر شد. حکم تعلیق وی در حالی برای ترم جاری (ترم دوم ۸۷-۸۶) صادر شده است که او در این ترم با اتمام واحدهای درسی، فارغ التحصیل می شد. همچنین کمیته انضباطی بر خلاف نص صریح آیین نامه انضباطی که در آن قید شده است: “در صورتی که دانشجو پس از شروع امتحانات به کمیته فراخوانده شود، هر گونه حکمی در مورد وی در ترم بعد موضوعیت دارد “، نادر مهد قره باغ را به محرومیت از ترم جاری محکوم کرده است.

به گزارش خبرنامه امیرکبیر، با ستاره دار شدن قادر کیانی دانشجوی ممتاز کارشناسی علوم سیاسی دانشگاه تهران تعداد دانشجویان فعال آذربایجانی که از ادامه تحصیل در کارشناسی ارشد منع شده اند به پنج تن رسید. پیش از این چهار دانشجوی دانشگاه تبریز بنامهای امین امامی، نادر مهد قره باغ، ناهید بابازاده و صمد پاشائی بعنوان دانشجویان ستاره دار و بجرم فعالیت های هویت طلبانه از ادامه تحصیل منع شده بودند.

در همین خصوص انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی سهند تبریز در بیانیه ای ضمن محکوم نمودن اقدامات چند سال گذشته وزارت علوم در ستاره دار نمودن دانشجویان، بویژه دانشجویان دانشگاه تبریز نگرانی شدید خود را از ادامه این روند ابراز داشته و در ادامه تاسف شدید خود را از احضار ۳۷ نفر از فعالین دانشجویی دانشگاه تبریز به کمیته انضباطی بیان کرده و صدور احکام از پیش تعیین شده برای این دانشجویان را عملی غیرقانونی به شمار می آورد.

بنابر خبری دیگر نشریه دانشجویی سایان که در زمینه های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی در دانشگاه پیام نور اردبیل منتشر می شد از سوی کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی دانشگاه توقیف گردیده است. پس از فارغ التحصیلی امید شکری، مدیر مسئول ابن نشریه و معرفی عسگر اکبر زداه بعنوان مدیر مسئول جدید در شهریور سال قبل، کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی داشنگاه پیام نور اردبیل با مسکوت گذاشتن ۱۰ ماهه این نامه، مانع ادامه انتشار این نشریه گردید. این نشریه طی سالهای اخیر موفق به کسب عناوین مختلف در جشنواره های سراسری نشریات دانشجویی شده بود بطوریکه نشریه سایان جزو ۳ نشریه برتر دانشجویی کشور بوده است.

در اقدامی دیگر مامورین اطلاعات با حضور در چاپخانه از انتشار نشریه دانشجوئی “آیدین گله جک”در دانشگاه آزاد بناب خودداری نموده و تمامی نسخه های آن را توقیف و با خود برده اند.

مجمع دانشگاهیان آذربایجان نیز طی نامه ای سرگشاده ای به کمسیون اصل ۹۰ از اخراج آقای حسین اقبای کویچ، دبیر ریاضی آموزش و پرورش منطقه خاروانا واقع در شهرستان ورزقان آذربایجان شرقی و عضو هیئت مؤسس «مجمع دانشگاهیان آذربایجانی»، خبر داده و نسبت به این اقدام اعتراض کردند.

همچنین فعالین حقوق بشر از تبریز خبر می دهند، “غلام نجفی” از فعالین هویت طلب آذربایجانی، روز شنبه ۱۵ تیر، حوالی ظهر، در محل کار خود واقع در بازار تبریز توسط ماموران امنیتی بدون ارائه حکم جلب دستگیر شده و تا کنون اجازه برقراری هیچ گونه تماسی با وکیل و خانواده اش را نداشته است. نیروهای امنیتی هنگام بازداشت ضمن تفتیش مغازه و منزل، کتابها، نشریات و دفترچه ی یادداشتهای شخصی او را نیز با خود برده اند. خانواده نجفی، که نتوانسته اند هیچ گونه اطلاعاتی از وضعیت سلامت و محل نگهداری غلام نجفی به دست آورند، نگران آن هستند که او در بازداشتگاه اطلاعات «تحت شکنجه و بد رفتاری» باشد.

در این میان فعالان حقوق بشر از محکومیت زندان دو تن از فعالان مدنی و هویت طلب آذربایجانی اهل ماکو گزارش می دهند. بر اساس همین گزارش شعبه اول دادگاه انقلاب خوی، به قضاوت قاضی نوروزی، به استناد ماده ۵۰۰ قانون مجازات اسلامی علی حسین نژاد اصل، را به اتهام فعالیت های تبلیغی بر علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران٬ به یک سال حبس تعزیری محکوم کرده است.

در خبری دیگر، بر اساس رای صادره دیگری از جانب دادگاه انقلاب شهر خوی، محمد نصیری، از دیگر فعالین سیاسی شهر ماکو به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

از طرفی شهناز غلامی، روزنامه نگار و از فعالان مسائل زنان در آذربایجان طی ابلاغیه ای به شعبه اول دادگاه انقلاب شهر تبریز احضار شده است. اتهام وی، در برگ احضاریه، «تبلیغ علیه نظام» عنوان شده است.شهناز غلامی باید در تاریخ ۱۳/۶/۸۷ در دادگاه حاضر شود. وکالت وی را محمدعلی دادخواه، از اعضای کانون مدافعان حقوق بشر، بر عهده دارد.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed