انجمن اسلامی دانشکده فنی دانشگاه تبریز: تحمل پایین دولت دلیل بازداشت دانشجویان

شنبه ۵ مرداد ۱٣٨۷ - ۲۶ ژوئيه ۲۰۰٨

خبرنامه امیرکبیر: اسلامی دانشجویان دانشکده ی فنی دانشگاه تبریز در بیانیه ای به بازداشت ۳ دانشجوی دانشگاه تبریز و دیگر دانشجویان در شهرهای دیگر اعتراض کرد. متن این بیانیه به شرح زیر است:

در روزهای اخیر بار دیگر آستانه ی تحمل پایین دولت نهم و سیستم دانشگاهی متبوع آن در مواجهه با ندای حق طلبی دانشگاه ها به جامعه نمایان گشت. برخورد های هراسان و برنامه ریزی شده با دانشجویان در جهت محدود نمودن فضای دانشگاهها و برخورد های امنیتی با فعالیت های فرهنگی، خود پیامد انتصاب مدیران امنیتی در پست های آکادمیک می باشد. مسئله ای که در گذشته رخداد آن پیش بینی می شد.

دانشگاه تبریز در شرایطی شصت و دومین سال تاسیس خود را سپری می کند که به جای آنکه به پویایی و بالندگی علمی رسیده باشد روز به روز اخبار نا امید کننده از برخورد با جامعه ی دانشگاهی در آن به گوش می رسد.

بعد از احضار های گسترده به کمیته انضباطی و احکام سنگین آن و محرومیت از تحصیل چهار تن از دانشجویان این دانشگاه، توقیف نشریه ی دانشجویی ستارخان، هفته ی گذشته، خبر بازداشت خودسرانه ی سه دانشجوی دانشگاه تبریز پس از اتمام جلسه ی دفاع از پایان نامه ی کارشناسی ارشد مهندس سجاد رادمهر، جامعه ی دانشگاهی را متاثر ساخت.

مهندس سجاد رادمهر دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک، فراز زهتاب و آیدین خواجه ای دانشجویان رشته ی حقوق از پنجشنبه ۲۶ تیر ماه دستگیر شده و تا کنون خبری از وضعیت آنان در دست نیست. سجاد رادمهر که پیش از این نیز از برگزاری جلسه ی دفاع از پایان نامه ی تحصیلی کارشناسی ارشد وی ممانعت به عمل آمده بود، در اردیبهشت ماه امسال دست به اعتصاب غذا زد و با احضار به کمیته ی انضباطی حکم تعلیق از تحصیل دریافت نمود. آیدین خواجه ای و فراز زهتابی نیز ترم گذشته را در محرومیت از تحصیل گذراندند.

این برخورد و دستگیری دانشجویان در ادامه ی روند بازداشت فعالان دانشجویی و پروسه ی امنیتی کردن فضای دانشگاهها و انتقام گیری تعبیر می شود. دستگیری و بازداشت دو تن از اعضای شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت، محمد هاشمی و بهاره هدایت و بازداشت های گسترده ی اعضای شورای عمومی این مجموعه نتیجه ای جز تایید گزارش های بین المللی مبنی بر نقض حقوق بشر در جامعه ی ایران ندارد.

فشار بر فعالین دانشجویی دانشگاه سهند تبریز، محرومیت مدیر مسئول نشریه ی نوای نو ( ارگان خبری انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه سهند تبریز)، احضار انجمن اسلامی این دانشگاه به هیئت منصفه و دستگیری پیمان غلامی و علی عبداله زاده از جمله ی برخورد های روز های اخیر در این دانشگاه است.

انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده ی فنی دانشگاه تبریز ضمن ابراز نگرانی از وضعیت پیش آمده، دستگیری خود سرانه ی سه تن از دانشجویان دانشگاه تبریز و سایر دانشگاهها را محکوم می نماید.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed