آخرین گزارش از ادامه بازداشت فعالین دانشجوئی آذربایجان در دانشگاههای کشور

جمعه 25 مرداد ۱٣٨۷ - ۱5 اوت ۲۰۰٨

فشار بر فعالین دانشجوئی آذربایجان با تعطیل شدن دانشگاههای کشور گسترش بیشتری یافته و طی روزها و هفته های گذشته بیش از ده فعال دانشجوئی آذربایجان در دانشگاههای تبریز، زنجان و رشت دستگیر شده و تحت بازجوئی و شکنجه در بازداشتگاهها و سلولهای انفرادی ارگانهای امنیتی کشور قرار دارند.

بنا به گزارش منابع خبری و حقوق بشری آذربایجان چهار دانشجوی دانشگاه تبریز به نامهای آیدین خواجه ای، امیر مردانی، فراز زهتاب و سجاد رادمهر همراه با افسر وظیفه داریوش حاتمی، سه دانشجوی دانشگاههای رشت بنامهای ودود اسدی، حسین رحیمی و محسن رحیمی، دو دانشجوی دانشگاه زنجان به نامهای بهرام واحدی و سورنا هاشمی طی روزها و هفته های گذشته بازداشت شده اند.

غلام نجفی و حمید والائی نیز که در ارتباط با فعالیتهای مطبوعاتی تنها تشکل نیمه رسمی دانشجویان آذربایجانی بنام "مجمع دانشگاهیان آذربایجان" بازداشت شده بودند پس از شکنجه فراوان و اعتراضات گسترده نهادهای مدنی در قبال وثیقه های سنگین بصورت موقت آزاد گردیده اند. عکسهایی که از حمید والائی پس از آزادی موقت و در بستر بیماری گرفته شد و در سایتهای اینترنتی قرار گرفت حکایت از شکنجه وحشیانه و غیرانسانی رژیم علیه فعالین هویت طلب آذربایجانی داشت. دو دندان، یک پا و چهار دنده این وکیل جوان و فعال سابق دانشجوئی آذربایجان تحت شکنجه های گسترده شکسته شده است. وی هم اینک تحت درمان پزشکان قرار دارد.

از سوئی دیگر فعال سابق دانشجوئی و نویسنده شناخته شده آذربایجانی ابراهیم رشیدی روز ۱۵ مردادماه جهت سپری کردن دوره محکومیت خویش عازم زندان ارومیه گردیده است.

در روزهای گذشته همچنین نشریه دانشجوئی ستارخان در دانشگاه تبریز توقیف و دفتر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تبریز نیز به اشغال نیروهای حراست دانشگاه درآمده و پلمب گردیده است. خاطر نشان می شود انجمن اسلامی نقش بسزائی در شکستن جو انحصار دانشگاه تبریز بازی می نمود و به کانون اعتراضات مدنی تبدیل شده بود.

در اعتراض به بازداشتهای گسترده ای که در آذربایجان صورت گرفته بیانیه های مختلفی صادر گردیده است. سه تشکل شناخته شده دانشگاه آزاد تبریز به نامهای آرمان دانشجو، انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد و کانون وحدت دانشگاه آزاد با بیانیه های جداگانه ای بازداشت فعالین آذربایجانی را محکوم نمودند.

بیش از ۷۰۰ نفر از فعالین سیاسی-اجتماعی و فرهنگی آذربایجان نیز با صدور بیانیه ای به نقض گسترده حقوق بشر در آذربایجان و ادامه بازداشتهای غیرقانونی و خودسرانه دانشجویان وفعالین دانشجوئی آذربایجان اعتراض نمودند.

همچنین جمعی ازفعالین مدنی و فرهنگی شهرهای رشت، اردبیل، خلخال و گیوی طی بیانیه ای ضمن اعتراض به گسترش موج سرکوب فعالین دانشجویی آذربایجانی خواستار آزادی دانشجویان شدند.

پیش از این نیز انجمن اسلامی دانشگاه آزاد اردبیل نیز به این بازداشت ها اعتراض نموده بود.

همچنین شاخه دانشجوئی حزب مشارکت آذربایجان شرقی نیز با صدور بیانیه ای اعتراض شدید خود را نسبت به ادامه بازداشت فعالین دانشجوئی آذربایجان اعلام نموده و خواستار آزادی سریع آنها شدند.

سازمان مدافع حقوق بشر «فرانت لاین» یا «خط مقدم»، نیز روز جمعه ۱٨ مردادماه با صدور بیانیه ای نسبت به بازداشت خودسرانه و بد رفتاری با حمید ولائی، سجاد رادمهر و ودود اسدی سه فعال حقوق بشر آذربایجانی ابراز نگرانی کرد.

کمیته دفاع از حقوق آذربایجانیهای جهان نیز که دفتر آن در اروپاست، طی نامه های جداگانه ای که به دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو فرستاده است ضمن تشریح آخرین وضعیت بازداشت شدگان و تسلیم مدارک مستند از بدرفتاری و شکنجه فعالین دانشجوئی آذربایجان پرده برداشته و خواستار آزادی آنها شده است.

دامنه بدرفتاری رژیم با فعالان هویت طلب آذربایجانی به دانشجویان محدود نمی شود بلکه روحانیون ناراضی و هویت طلب را نیز شامل می شود. بنا به گزارشات رسیده جلسه دادگاه حجت الاسلام عبدالعزیزعظیمی قدیم، روحانی هویت طلب آذربایجانی، که هم اکنون در حال گذراندن دوران محکومیت یکساله خود در بند ۶ زندان لنگرود قم بسر می برند، و اخیرا" با اتهام جدید «تبلیغ علیه نظام» روبرو شده، بود روز سه شنبه ۲۲ مرداد در دادگاه ویژه روحانیت تبریز برگزار شده است. در همین خصوص به گزارش رادیو آزادلیق (اروپای آزاد) این دادگاه به خاطر سخنرانی انتقاد آمیز حجت الاسلام عظیمی قدیم در مراسم ختم استاد صمد سرداری نیا در تبریز صورت گرفته است.

همسر و فرزند نه ساله حجت الاسلام عظیمی قدیم در خصوص آخرین وضعیت ایشان مصاحبه ای با رادیو آزادی ترتیب داده اند. همسر حجت الاسلام در این مصاحبه از مبارزه شوهرش برعلیه تبعیض زبانی با افتخار یاد کرده و دخترش نیز خواستار تحصیل به زبان مادری خویش گردیده است.

از نظر فعالین حقوق بشر در آذربایجان در حالیکه جنبش دانشجوئی آذربایجان با پرداخت بیشترین هزینه در خط مقدم مبارزه با سیستم حکومتی مبتنی بر تبعیض حاکمیت جمهوری اسلامی قرار داشته و بیشترین نقض حقوق بشر در آذربایجان وجود دارد، این مسئله به نحو مقتضی در رسانه ها و سازمانهای مدافع حقوق بشر مورد بررسی قرار نمی گیرد. آنچه از متن تمامی بیانیه های صادر شده استنباط می گردد در خواست کمک از مجامع جهانی و بین المللی حقوق بشر برای پوشش خبری گسترده موارد نقض حقوق بشر در آذربایجان و تلاش برای آزادی بازداشت شدگان می باشد. امید است سازمانهای مدافع حقوق بشر با احساس مسئولیت بیشتری در این زمینه برخورد نمایند.

احسان تبریزلی، فعال دانشجوئی و حقوق بشر در تبریز

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed