خانواده زندانیان سیاسی آذربایجانی را با افزایش فشارها تهدید می کنند !

آخرین گزارش از ادامه بازداشت های گسترده فعالین آذربایجان

ساوالان سسی: فشار بر فعالین دانشجوئی آذربایجان با تعطیل شدن دانشگاههای کشور گسترش بیشتری یافته و طی روزها و هفته های گذشته بیش از ده فعال دانشجوئی آذربایجان در دانشگاههای تبریز، زنجان و رشت دستگیر شده و تحت بازجوئی و شکنجه در بازداشتگاهها و سلولهای انفرادی ارگانهای امنیتی کشور قرار دارند.

بنا به گزارش منابع خبری و حقوق بشری آذربایجان شش دانشجوی هویت طلب دانشگاه تبریز به نامهای منصور امینیان،مقصود عهدی،آیدین خواجه ای، امیر مردانی، فراز زهتاب و سجاد رادمهر همراه با افسر وظیفه داریوش حاتمی، دو دانشجوی دانشگاه زنجان به نامهای بهرام واحدی و سورنا هاشمی طی روزها و هفته های گذشته بازداشت شده اند.در این میان وضعیت دانشجویان بازداشتی دانشگاه تبریز وخیم گزارش می گردد.

در همین راستا نهادهای امنیتی در پی حضور مادر سجاد رادمهر در دانشگاه تبریز و پیگیری وضعیت او، وی را با تلفن تهدید به افزودن فشارها کردند.مادر سجاد رادمهر شنبه دوم مرداد ماه در حالی در دانشگاه تبریز حضور یافته بود که هیچ مسئولی حاضر به پاسخ گویی به وی نبوده است. بنا به اخبار رسیده آقای عادلی رئیس حراست دانشگاه به رغم حضور مادر این دانشجوی دربند در اتاق وی، اتاق را ترک کرده است.مادر سجاد رادمهر پس از بازگشت از دانشگاه به صورت تلفنی از جانب نهاد های امنیتی تهدید شده است.همچنین خانواده منصور امینیان و مقصود عهدی از فعالین هویت طلب دانشگاه تبریز، خبر از اولین تماس تلفنی این دو با خانواده پس از دستگیریشان در 30 مرداد ماه می دهند طبق گزارش رسیده، امینیان، دبیر انجمن اسلامی دانشکده فنی، طی این تماس کوتاه، از سلامتی خود خبر داده است. همچنین وی به نقل از قاضی پرونده از صدور قرار بازداشت یک یا دو ماهه خود، سخن گفته است.مقصود عهدی دیگر دانشجوی در بند و عضو شورای انجمن اسلامی دانشکده انسانی و انجمن ادبی سهند نیز در سخنان مشابهی، از قرار بازداشت چند ماهه برای خود خبر داده است. گفتنی است که پیش از این از وی خواسته شده بود که با حضور در بند ۳۷ زندان تبریز، تعهدی را امضا کند که پیش از اقدام، بازداشت شد.

به گزارش ساوالان سسی، ودود اسدی دبیر سابق انجمن اسلامی دانشگاه آزاد اردبیل و از فعالان دانشجویی و حقوق بشری آذربایجان پس از تحمل ۳۴ روز بازداشت روز سوم شهریور از زندان لاکان رشت آزاد شد.وحدت اسدی٬ برادر ودود، با اعلام این خبر گفت که ۶۰ میلیون ریال وثیقه برای آزادی آقای ودود اسدی به دادگاه ارائه شده است.ودود اسدی٬ روز یکم مرداد٬ در رشت دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل گشته بود.بنابر اظهار خانواده اش او تقریبا تمام مدت بازداشت را درسلول انفرادی وزارت اطلاعات رشت تحت فشارهای جسمی و روحی قرار داشت.همچنین در تمام طول این مدت نه تنها اجازه تماس با وکیل و خانواده به او داده نشد بلکه خانواده وی از محل نگهداری او نیز بی خبر بودند و بعضی منابع از انتقال وی به بند ۲۰۹ زندان اوین تهران خبر می دادند.همچنین حسین رحیمی و محسن رحیمی دو دانشجوی دیگر دانشگاههای رشت بودند که روز 3 مرداد توسط ماموران امنيتی دستگیر و بعد از بیش از سه هفته بازداشت موقت به قید وثیقه آزاد شدند.آنها پس از آزادي ادعا کرده اند که در مدت بازداشت از سوی بازجویان مورد شکنجه و اذيت و آزار قرار گرفته اند

غلام نجفی و حمید والائی نیز که در ارتباط با فعالیتهای مطبوعاتی تنها تشکل نیمه رسمی دانشجویان آذربایجانی بنام "مجمع دانشگاهیان آذربایجان « آبتام»" بازداشت شده بودند پس از شکنجه فراوان و اعتراضات گسترده نهادهای مدنی در قبال وثیقه های سنگین بصورت موقت آزاد گردیده اند. عکسهایی که از حمید والائی پس از آزادی موقت و در بستر بیماری گرفته شد و در سایتهای اینترنتی قرار گرفت حکایت از شکنجه شدید علیه این فعال هویت طلب آذربایجانی داشت ، بر اثر شکنجه هایی که طی دوازده روز حبس او در بازداشتگاه وزارت اطلاعات بر وی وارد شده بود، دو دندان جلو و دو دندان عقب فک بالای وی شکسته است.همچنین براثر صدمات وارده به پای راست وی که منجر به شکستن آن شده ، قادربه حرکت نمی باشد .علاوه براین براثر صدمات وارده به سر، وی چندین بار بیهوش شده ودر حال حاضر دچار سرگیجه شدید می باشد. وی هم اینک تحت درمان پزشکان قرار دارد.

از سوئی ابراهیم رشیدی شاعر، نویسنده، مدافع حقوق بشر و یکی از شناخته ترین فعالین جنبش دانشجوئی آذربایجان روز ۱۵ مردادماه جهت سپری کردن دوره محکومیت خویش عازم زندان ارومیه گردیده است . مهندس رشیدی فارغ التحصیل رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه ارومیه است. اوعضو مؤسس مؤسسه غیر دولتی (NGO) "آذرتوپراق"‏،‏ عضو هیأت مؤسس و دبیر کانون استاد شهریار دانشگاه اورمیه، مدیر مسؤل نشریه دانشجویی "اولدوز"‏، سردبیر نشریه "بولوت" و عضو هئیت تحریریه نشریات "باخیش" و "اویانیش" و مدرس زبان و ادبیات تورکی در دانشگاههای اورمیه و علوم پزشکی اورمیه بوده است.این فعال حقوق بشر آذربایجانی در طول سالهای گذشته بارها در زندان اوین تهران٬ بازداشتگاههای اطلاعات اورمیه٬ اهر و اردبیل حبس شده است.ابراهیم رشیدی در تاریخ ده خرداد ۱۳۸۵ در اورمیه دستگیر و به مدت دو ماه در بازداشتگاه اطلاعات اورمیه مورد بازجویی تحت شکنجه قرار گرفته بود. او پس از آزادی به قید وثیقه در تاریخ دوم اردیبهشت ماه ۱۳۸۶ از طرف شعبه ۱۰۲دادگاه اورمیه به تحمل ۵ ماه حبس و ۲۰ ضربه شلاق تعزیری محکوم گردیده بود. قاضی تجدید نظر شعبه دهم دادگستری آذربایجان غربی در جلسه ۲۳ آبانماه دادگاه‎ حکم ۵ ماه تعزیری ایشان را تایید و حکم ۲۰ ضربه شلاق تعزیری را به پرداخت ۵۰ هزار تومان جریمه نقدی تغییر داد.

در روزهای گذشته همچنین نشریه دانشجوئی ستارخان به مدیر مسئولی حسین ادیبان در دانشگاه تبریز توقیف و دفتر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تبریز نیز توسط حراست دانشگاه پلمب گردیده است. به گفته یکی از دانشجویان دانشگاه تبریز" انجمن اسلامی نقش بسزائی در شکستن جو انحصار دانشگاه بازی می نمود و به کانون اعتراضات مدنی تبدیل شده بود.”

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تبریز و علوم پزشکی که از تشکلهای دانشجوئی هویت طلب دانشجویان ترک دانشگاه تبریز است توسط هئیت نظارت بر تشکل های این دانشگاه لغو مجوز شد.هئیت نظارت پیش از این در روند فعالیت انجمن اسلامی تبریز مشکلات فراوانی ایجاد کرده و اجازه نداده بود انتخابات شورای مرکزی این تشکل برگزار شود. در پی کارشکنی های مکرر مدیریت انتصابی دانشگاه تبریز، هیئت نظارت بر تشکل ها، مجوز فعالیت این تشکل دانشجویی باسابقه را رد کرد در پی این مسئله دفتر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تبریز و علوم پزشکی نیز به دستور رئیس دانشگاه تبریز پلمب شد پیش از این نیز جمعیت اسلامی دانشجویان دانشگاه زنجان که تشکل دانشجویان هویت طلب ترک دانشگاه زنجان بود نیز به صورت غیر قانونی وبا دستور دکتر مددی معاون دانشجوئی سابق دانشگاه زنجان پلمپ گردیده بود.

در اعتراض به بازداشتهای گسترده ای که در آذربایجان صورت گرفته بیانیه های مختلفی صادر گردیده است. سه تشکل شناخته شده دانشگاه آزاد تبریز به نامهای آرمان دانشجو، انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد و کانون وحدت دانشگاه آزاد و انجمن اسلامی دانشگاه آزاد اردبیل با بیانیه های جداگانه ای بازداشت فعالین آذربایجانی را محکوم نمودند.

عباس لسانی فعال هویت طلب ترک که از 26 ماه پیش در زندان به سر می برد در وضعیت نامناسبی به سر می برد .وضعیت آقای لسانی اصلا مطلوب نیست و وی که در کل به سی ماه حبس محکوم و به شهر یزد تبعید شده است. علیرغم اینکه بیش از ۲۶ماه است که در زندان به سر می برد هنوز حتی یک روز هم به مرخصی نرفته است. ایشان که محکومی سیاسی است اما از زمان بازداشت همواره در بین زندانیان عادی و حتی معتاد و خطرناک قرار داده شده که تعداد زیادی از این زندانیان مبتلا به بیماریهای واگیردار هستند.از زمان تبعید غیر قانونی آقای لسانی به زندان یزد به دلیل مسافت طولانی که خانواده او باید طی کند این مسئله باعث شده که دیگر امکان ملاقات آنها غیر ممکن باشد.آخرین ملاقات خانم لسانی به هفته اول فروردین بر می گردد یعنی پس از اينکه همسرش را از زندان اهر به زندان يزد منتقل کردند خانم لسانی فقط توانست پانزده دقيقه با او ملاقات داشته باشد آنهم در حضور دو مامور زندان و به شرط اينکه آقای لسانی هيچ چيزی درباره وضعيت خود به خانواده نگويد.خانواده آقای لسانی الان بیش از 5 ماه است که با ایشان ملاقات نداشته است فشارهای امنیتی نسبت به خانواده عباس لیساني همواره بوده است.منزل آقای لسانی تحت کنترل دائمی ماموران اداره کل اطلاعات قرار دارد و آنها کلیه رفت و آمدهای خانواده را تحت نظر دارند.بامداد شنبه بیست و چهارم فروردین ماه ۸۷، خانم لسانی از طرف ماموران وزارت اطلاعات بدون ارائه حکم جلب بازداشت و برای ساعت ها مورد بازجویی قرار می گیرد او را تهديد می کنند که درمورد وضعيت همسرش در زندان نبايد با رسانه ها و فعالان حقوق بشر صحبت کند، در غير اين صورت وی نيز بازداشت خواهد شد و بچه های آنها بی سرپرست خواهند ماند.در راستای این فشارها اخیرا" دادستان و اداره اطلاعات اردبیل به خانواده لسانی اعلام داشته اند که آقای لسانی باید بعد از آزادی از زندان یزد به یک شهر فارس نشین مهاجرت بکند در غیر اینصورت هر اتفاق و حرکتی در اردبیل و دیگر شهرهای آذربایجان روی دهد ما او را دستگیر و زندانی خواهیم کرد.

دامنه سرکوب حاکمیت با فعالان هویت طلب آذربایجانی به دانشجویان محدود نمی شود بلکه روحانیون ناراضی و هویت طلب را نیز شامل می شود. بنا به گزارشات رسیده جلسه دادگاه حجت الاسلام عبدالعزیزعظیمی قدیم، روحانی هویت طلب آذربایجانی، که هم اکنون در حال گذراندن دوران محکومیت یکساله خود در بند ۶ زندان لنگرود قم بسر می برند، و اخیرا" با اتهام جدید «تبلیغ علیه نظام» روبرو شده، بود روز سه شنبه ۲۲ مرداد در دادگاه ویژه روحانیت تبریز برگزار شده است. در همین خصوص به گزارش رادیو آزادلیق (اروپای آزاد) این دادگاه به خاطر سخنرانی انتقاد آمیز حجت الاسلام عظیمی قدیم در مراسم ختم استاد صمد سرداری نیا در تبریز صورت گرفته است. همسر و فرزند نه ساله حجت الاسلام عظیمی قدیم در خصوص آخرین وضعیت ایشان مصاحبه ای با رادیو آزادی ترتیب داده اند. همسر حجت الاسلام در این مصاحبه از مبارزه شوهرش برعلیه آنچه تبعیض زبانی می دانند با افتخار یاد کرده و دخترش نیز خواستار تحصیل به زبان مادری خویش گردیده است.

دادگاه رسیدگی به اتهامات یاشار حکاک پور، داوود عظیم زاده ، علیرضا حقی ، مجید پژوهفام و حامد یگانه پور از فعالین هویت طلب ترک روز دوشنبه ۷/۵/۸۵ در شعبه اول دادگاه انقلاب مراغه به ریاست قاضی جواد سلیمی برگزار شد.در این جلسه متهمان به اتهامات وارده مبنی برسخنرانی و شرکت وسازماندهی تظاهرات های خرداد ۸۵ دردانشگاه وشهر مراغه ونشر وتوزیع نشریه دانشجویی "زنگان سوزلری"واتهام قومیت گرایی وتماس با کانالهای تلویزیونی آذربایجانی در خارج از کشور پاسخ دادند.وکالت این افراد را سیدمحمد رضا فقیهی برعهده داشت.این دومین جلسه دادگاه این متهمان می باشد.جلسه پیشین دادگاه ۲ سال پیش در تاریخ ۱۵/۵/۸۵ تشکیل شده بود و قاضی پرونده به دلیل فقدان مدارک، پرونده را جهت رفع نقص به دادسرا ارجاع نموده بود.

بیش از ۷۰۰ نفر از فعالین سیاسی-اجتماعی و فرهنگی آذربایجان نیز با صدور بیانیه ای به نقض گسترده حقوق بشر در آذربایجان و ادامه بازداشتهای غیرقانونی و خودسرانه دانشجویان وفعالین دانشجوئی آذربایجان اعتراض نمودند.همچنین جمعی ازفعالین مدنی و فرهنگی شهرهای رشت، اردبیل، خلخال و گیوی طی بیانیه جداگانه ای ضمن اعتراض به گسترش موج سرکوب فعالین دانشجویی آذربایجانی خواستار آزادی دانشجویان شدند.

از سوئی شاخه دانشجوئی حزب مشارکت آذربایجان شرقی نیز با صدور بیانیه ای اعتراض شدید خود را نسبت به ادامه بازداشت فعالین دانشجوئی آذربایجان اعلام نموده و خواستار آزادی سریع آنها شدند.

سازمان مدافع حقوق بشر «فرانت لاین» یا «خط مقدم»، نیز روز جمعه ۱٨ مردادماه با صدور بیانیه ای نسبت به بازداشت خودسرانه و بد رفتاری با حمید ولائی، سجاد رادمهر و ودود اسدی سه فعال حقوق بشر آذربایجانی ابراز نگرانی کرد.

همچنین سازمان های حقوق بشری آذربایجانی نیز از ارسال گزارش هایی به سازمان عفو بین الملل، دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو و دیگر سازمان های مدافع حقوق بشر و نیز نهادها و سازمان های معتبر جهانی خبر می دهند.

آنها از تمامی سازمان های حقوق بشری می خواهند که ضمن محکوم کردن دستگیریهای گسترده و شکنجه فعالان سیاسی و دانشجویی آذربایجان به سرنوشت آنها بی توجه نباشند و با اعمال فشار بر دولت ایران از ادامه نگهداری بلاتکلیف این زندانیان در بازداشتگاهها خودداری نماید.»

ساوالان سسی «سایت حقوق بشر آذربایجان»

سه‌شنبه ۵ شهريور ۱٣٨۷ - ۲۶ اوت ۲۰۰٨

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed