اطلاعیه شماره 16 کمیته پیگیری بازداشتهای خودسرانه

دوشنبه ۲۵ شهريور ۱٣٨۷ - ۱۵ سپتامبر ۲۰۰٨

ادوارنیوز:کمیته پیگیری بازداشت‌های خودسرانه” شانزدهمین اطلاعیه خود را منتشر کرد. متن کامل اطلاعیه به شرح زیر است:

باز هم اعدام، باز هم زندان. هر روز که می‌گذرد احکام اعدام سراسیمه می‌رسند و بی‌آنکه کسی را گوش شنوایی باشد به اجرای احکام حواله داده می‌شود.

تشدید صدور و اجرای احکام اعدام توسط دادگاه‌های سراسر کشور در ماه‌های اخیر و نادیده گرفتن قوانین و آئین نامه های جاری و بخشنامه های ریاست قوه قضاییه در برخی موارد بر ابهامات موجود در خصوص چنین آرائی دامن زده است. از جمله در پرونده مرحوم یعقوب مهرنهاد ابهامات قابل توجهی وجود دارد که کنترل و نظارت بیشتری را بر صدور و اجرای احکام واجد مجازات‌های سنگین خصوصا اعدام ضروری می سازد.

اصرار بر ادامه این سیاست ها و تساهل در سلب حق حیات انسان‌ها نه تنها آثار سوء جبران ناپذیر و لطمات شدیدی بر وجدان عمومی و احساس دینی جامعه وارد می کند بلکه می‌تواند به وحدت ملی و انسجام اجتماعی نیز بیش از گذشته آسیب برساند. این احکام می‌تواند بازگو کننده دغدغه سیاسی کسانی باشد که به تنها چیزی که نمی‌اندیشند عدالت است.

علاوه براین، اجرای حکم اعدام در مورد کسانی که در زمان وقوع جرم در سنین کودکی بوده اند و صدور و اجرای حکم اعدام در مورد زندانیان عادی که متناسب با جرم آنان نبوده، نیز بر نگرانی‌ها افزوده است.

بر این اساس، برخی اخبار واصله در خصوص چگونگی برخورد دستگاه‌های امنیتی و قضایی با فعالان سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، صنفی، دانشجویی و زنان به شرح زیر است:

۱- افرادی که حکم اعدام آنان قطعیت یافته است: عدنان حسن پور، فرزاد کمانگر، فرهاد وکیلی، علی حیدریان، هیوا بوتیمار، ارسلان اولیایی، انور حسین پناهی و حبیب الله لطیفی.

۲- افرادی که در اثر صدوراحکام سنگین روانه زندان شده‌اند: محمد صدیق کبودوند روزنامه نگار و رییس انجمن دفاع از حقوق بشر کردستان، فاطمه گفتاری یکی از اعضای سازمان غیردولتی “آذرمهر”، ‌هانا عبدی یکی از اعضای سازمان غیردولتی “آذرمهر”، زینب بایزیدی فعال امور زنان، عابد توانچه فعال دانشجویی، علیرضا منظر صاحب و حبیب قوتی دو متهم پرونده روحانی معترض کاظمینی بروجردی، مصطفی علوی، صباح نصری و هدایت غزالی دو فعال دانشجویی، فرشید یداللهی و امید بهروزی دو وکیل دراویش گنابادی، سیاوش خندانی، هیمن فرهادی، ریبین رموزی، مطلب شکوهی، امیررضا اردلان، سوسن رازانی، شیوا خیرآبادی، عبدالله خانی و سید غالب حسینی( چهار فعال کارگری که علاوه بر زندان به شلاق نیز محکوم شده‌اند).

۳- افرادی که احکام زندان برای آنان صادر شده است: امیر یعقوبعلی، پروین اردلان، جلوه جواهری، مریم حسین‌خواه، ناهید کشاورز چهار فعال امور زنان و وب‌نگار،یوسف عزیزی بنی‌طرف روزنامه‌نگار و نویسنده، علی‌اکبر باغانی، کریم قشقایی و محمد خاکساری سه فعال صنفی معلم، مسعود حیدری مدیر عامل سابق خبرگزاری ایلنا وجلال جلالی‌زاده نماینده مجلس ششم شورای اسلامی. همچنین صدور حکم زندان برای مدیر سایت رجاء نیوز.

۴- افرادی که پیش از محاکمه بازداشت شده‌اند: محمد صیادی، امین شجاع و امین آریا، سیوان فرخزادی، سجاد رادمهر، آیدین خواجه‌ای، فراز زهتابی، فاروق معروفی، مصلح فتاح‌پور، رضا نگهداری، محمد مهدی حبیبی، ودود اسدی، سورنا هاشمی، مجید ماکویی، بهرام واحدی، غلامی،عبدالله زاده، داریوش حاتمی، مجید اسدی، رضا عرب، مجتبی عمادپور، فرزاد حسن‌زاده، پیام شکیبا، آرش رایجی، محمد احسانی، محمد میزبان، محمد شریفی و سجاد رجبی همگی از فعالان دانشجویی، علیرضا صرافی مدیرمسوول ماهنامه توقیف شده دیلماج، سعید موغانلی روزنامه‌نگار، حسین حیدری مدیرمسوول نشریه دانشجویی اولوس، رقیه علیزاده همسر عباس لسانی به همراه سه فرزندش، عباس نعیمی، اکرم نجاری دبیر سابق NGOخانه فرزندان آذربایجان، مهدی نعیمی شاعر و مدرس زبان ترکی در دانشگاه‌ها، اکبر آزاد نویسنده مجله وارلیق، حسن راشدی نویسنده مجله وارلیق، محمد عباسپور، شهباز ابراهیم‌نژاد، یوسف هشیار، فرهاد رضایی، رباب عظیمی و صیاد محمدیان ( هجده فعال در امور قومیت‌ها که در مهمانی افطار بازداشت شدند)، حسن رحیمی، “شاهرخ حاتمی” دانشجوی دندانپزشکی، انور ساعد موچشمی دانشجوی کارشنای ارشد دانشگاه شهید بهشتی، یعقوب ساعد موچشمی، علیرضا ثقفی فعال حوزه کارگری، کوروش احمدی فعال اجتماعی در کرج، مهدی فراهانی شاندیز فعال اجتماعی، مولوی احمد معاونت اداری دارالعلم زاهدان و استاد حدیث، ملاحسین دارابی امام جمعه ریزاب سرپل ذهاب،ملا ایوب گنجی امام جماعت مسجد قبا سنندج، مولوی احمد نارویی امامم جمعه موقت اهل سنت زاهدان، مولوی خیرشاهی امام جمعه اهل سنت مشهد، مولوی سلیم آزاد رییس مدرسه تخریب شده امام ابو حنیفه زابل، صدیق مینایی روزنامه‌نگار، سامان رسول‌پور، حسن قربانی، احمد قربانی و کاوه رستمی سه معلم کامیارانی، مسعود کردپور یکی از مؤسسان بنیاد دموکراسی و حقوق بشر کردستان، احمد حسین‌پور، امیر امیرقلی و سولماز ایگدر، روناک صفارزاده فعال امور زنان، یاسر گلی دانشجوی کرد و کمال خاکی. لازم به توضیح است که برخی از نامبردگان با تأمین قرارهای صادره بطور موقت آزاد شده‌اند.

۵- ابهام در خصوص پرونده دانشگاه زنجان و اخبار مختلف از چگونگی وضعیت پنج دانشجویی که در پی این رویداد بازداشت شدند. همچنین بازداشت یک استاد این دانشگاه، و از همه مهم‌تر اظهارات مسئول قضایی استان زنجان مبنی بر بازداشت دانشجوی دختری که معاون وقت دانشگاه قصد تعرض به او را داشته است بر نگرانی‌ها در خصوص تغییر روند دادرسی عادلانه دامن می‌زند.

۶- ادامه بازداشت اساتید و پژوهشگران: کامیار و آرش علایی دو پزشک فعال در کاهش و کنترل ایدز و مهدی ذاکریان محقق و پژوهشگر در حوزه علوم سیاسی و استاد دانشگاه بازداشت و روانه زندان شده اند.

۷- وخامت وضعیت جسمانی برخی زندانیان سیاسی وعقیدتی از جمله منصور اسالو و عمادالدین باقی، با توجه به اینکه باقی مهرماه دوران محکومیتش پایان می‌پذیرد.

۸- بلاتکلیفی تعدادی از بازداشت‌شدگان در جریان حضور در گورستان خاوران.

۹- ندادن مرخصی و عدم اعطای آزادی مشروط به زندانیان سیاسی و عقیدتی که بیش از نیمی از دوران محکومیت خود را طی کرده‌اند، علی رغم درخواستی که ارائه داده‌اند. از جمله این افراد می‌توان از سعید درخشندی و ابوالفضل جهاندار نام برد.

بر این اساس “کمیته‌ پی‌گیری بازداشت‌‌های خودسرانه” به دنبال افزایش صدور احکام سنگین در هفته‌های اخیر برای چند تن از شهروندان ایرانی به خصوص در مناطق کردنشین ضمن یادآوری مواردی که در ۱۵ اطلاعیه قبلی به استحضار ملت شریف ایران رسانده است، نگرانی عمیق خود را از صدور چنین احکامی که شائبه سیاسی بودن آن در نزد فعالان مدنی وجود دارد، اعلام می‌کند.

“کمیته‌ پی‌گیری بازداشت‌‌های خودسرانه” با تاکید بر مفاد میثاق حقوق مدنی و سیاسی و همچنین آن دسته از قوانین موضوعه کشور در قانون اساسی و در آیین دادرسی کیفری که به رسمیت شناخته شده است، خواهان رعایت ضوابط دادرسی عادلانه در خصوص این دسته از افراد است.

بنابراین “کمیته پیگیری بازداشت‌های خودسرانه” براساس پاسداشت حق حیات همانگونه که در ماده سوم اعلامیه جهانی حقوق بشر بر آن تأکید شده که “هرکس حق زندگی، آزادی و امنیت شخصی دارد” و با ابراز نگرانی از ادامه اعتصاب غذای شهروندان کرد که در بازداشت بسر می‌برند تا بتوانند از این طریق به دادرسی عادلانه دست یابند، خواستار توقف صدور و اجرای احکام اعدام همه متهمان خصوصا زندانیان سیاسی است.

کمیته پیگیری بازداشت‌های خودسرانه
۲۴/۶/۱۳۸۷

جهت اطلاع و اقدام قانونی، رونوشت به :

۱- ریاست محترم قوه قضاییه
۲- رییس کل دادگستری استان تهران
۳- رییس کل دادگستری استان کردستان
۴- ستاد حقوق بشر قوه قضاییه
۵-هیات نظارت بر حفظ حقوق شهروندی
۶- ریاست دیوانعالی کل کشور
۷- دادستان کل کشور
۸- کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی
۹- کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلام

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed