بلاتکلیفی ۸ دانشجو و 9 فعال مدنی بازداشت شده آذربایجانی در زندانهای ایران

آذربایجان، باکو، 19 سپتامبر/ خبرگزاری ترندنیوز، خبرنگار د.خاتین اوغلو

موج دستگیریهای فعالین مدنی در آذربایجان ادامه دارد. پس از گذشت دو ماه از دستگیری سجاد رادمهر٬ آیدین خواجه ای و فراز ذهتاب دانشجویان دانشگاه تبریز و همچنین داریوش حاتمی (ائلچین) افسر وظیفه و فعال دانشجویی سابق توسط مأمورین وزارت اطلاعات حکم بازداشت آنها توسط بازپرس پرونده هاشم زاده تمدید شد.

بنا به اطلاعاتی که علیرضا جوانبخت سخنگوی کمیته دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان-آسمک روز پنج شنبه در اختیار خبرگزاری ترند نیوز قرار داده، سجاد رادمهر٬ فراز ذهتاب و داریوش حاتمی (ائلچین) که همراه با آیدین خواجه ای دستگیر شده اند٬ همچنین امیر مردانی دانشجوی دیگر دانشگاه تبریز که به روز سی ام مرداد بازداشت شده نیز کمابیش وضعیتی مشابه با آیدین خواجه ای دارند. هر ۵ تن بدون محاکمه٬ بدون دسترسی به وکیل و بدون اجازه ملاقات با خانواده در یکی از بازداشتگاههای اداره اطلاعات تبریز نگهداری می شوند.

بنا به اطلاعاتی که رامین خواجه ای برادر آیدین خواجه ای در اختیار کمیته دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان-آسمک داده است خانواده او از زمان دستگیری برادرش در روز پنجشنبه ۲۷ ام تیرماه سال جاری تا کنون هیچ ملاقاتی با وی نداشته اند. رامین خواجه ای می گوید: «برادرم معمولا هر هشت یا نه روز یک بار با منزل تماس می گیرد٬ البته ما دقیقا نمی دانیم کی زنگ خواهد زد»٬ او همچنین می گوید٬ «از صحبتهای برادرم فهمیده ایم که در یک سلول انفرادی بازداشتگاه اطلاعات نگهداری می شود.» به گفته رامین خواجه ای برادرش وکیل ندارد؛ «می گویند که در مرحله تحقیقات وکیل قبول نمی کنیم٬ حالا هم که تحقیقات را دو ماه دیگر تمدید کرده اند.»

همچنین برادر مجید ماکویی زاد (ائلیار خویلو) دانشجوی دانشگاه مالک اشتر اصفهان که روز دهم شهریور ماه بازداشت شده است٬ از عدم ملاقات برادرش با خانواده بعد از دستگیری تا کنون خبر می دهد. مجید ماکویی زاد هم در بازداشتگاه اطلاعات تبریز نگهداری می شود.

از سوی در مورد منصور امینیان (دبیر انجمن اسلامی دانشکده فنی دانشگاه تبریز) و مقصود عهدی دو دانشجوی دیگر دانشگاه تبریز که صبح روز چهارشنبه سی ام مردادماه در تبریز دستگیر شده اند اخبار دقیقی وجود ندارد. برخی گزارشها از انتقال آنها به بخش قرنطینه زندان تبریز خبر می دهند. متاسفانه همانند گذشته بر اثر فشارهای وارده از طرف نهادهای امنیتی٬ برخی از خانواده ها از دادن هرگونه اطلاعات به گروههای مدافع حقوق بشر و رسانه ها خوددکاری می کنند. بر اساس اخبار رسیده به کمیته دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان٬ خانواده محبوسین در خصوص عدم اطلاع رسانی وضعیت نزدیکان خود همچنان به شدت تهدید می شوند.

بلاتکلیفی 9 تن از دستگیر شدگان آذربایجانی در ضیافت افطار

از طرف دیگر، حدود 10 تا 15 نفر از نیروهای امنیتی لباس شخصی جمهوری اسلامی ایران شامگاه روز چهارشنبه ۲۰ شهریور با یورش ناگهانی به یک ضیافت افطار در خیابان نواب تهران بدون ارائه حکم جلب اقدام به دستگیری مهندس علیرضا صرافی و ۱۸ آذربایجانی دیگر کردند. بیشتر بازداشت شدگان از نویسندگان، معلمان و روزنامه نگاران سرشناس هستند. ۹ نفراز آنها همچنان در زندانند: علیرضا صرافی، حسن راشدی، اکبر آزاد، سعید محمدی، مهدی نعیمی اردبیلی، حسن رحیمی بیات، عباس نعیمی، حسین حیدری، و صیاد محمدیان. هیچکدام از این ۹ تن تا کنون ملاقات و حتی تماس تلفنی با اعضای خانواده خود نداشته اند. رقیه علیزاده به همراه سه فرزند خود و اکرم نجاری، رباب عظیمی و فرهاد رضایی آزاد چند ساعت بعد دستگیری٬ یوسف هوشیار، شهباز ابراهیم زاده و محمد عباسپور نیز روز ۲۴ شهریور آزاد شدند.

هم اکنون حدود ۲۰ تن از فعالان مدنی٬ روزنامه نگاران٬ نویسندگان و دانشجویان آذربایجانی بدون محاکمه و بدون دسترسی به وکیل در بازداشت وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی هستند. آسمک اسامی ۱۷ نفر را دقیق کرده است؛ سجاد رادمهر٬ آیدین خواجه ای٬ فراز ذهتاب٬ داریوش حاتمی٬ امیر مردانی٬ منصور امینیان٬ مقصود عهدی٬ مجید ماکویی زاد٬ علیرضا صرافی، حسن راشدی، اکبر آزاد، سعید محمدی، مهدی نعیمی اردبیلی، حسن رحیمی بیات، عباس نعیمی، حسین حیدری، و صیاد محمدیان.

با توجه به اینکه دست کم ۱۵ تن آنها از لحظه بازداشت تا کنون هیچ ملاقاتی با خانواده خود نداشته اند. امکان اعمال شکنجه های جسمی و روحی برای گرفتن اطلاعات از این زندانی ها بسیار زیاد است.

http://news.trendaz.com/?show=news&newsid=1299095&lang=FA

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed