ادامه بازداشت و ممانعت از تحصيل دانشجويان هويت طلب تبريز

یکشنبه 10 شهريور ۱٣٨۷ - 31اوت ۲۰۰٨

بيش از 40 روز از بازداشت سه فعال دانشجويي دانشگاه تبريز ميگذرد. سجاد رادمهر دانشجوي کارشناسي ارشد مکانيک، فراز زهتاب و آيدين خواجه اي دانشجويان حقوق دانشگاه تبريز در روز 27 تيرماه 1387 هنگام خروج از دانشگاه توسط نيروهاي امنيتي دستگير شدند و پس از سپري کردن بيش از 40 روزحبس، کماکان در بازداشت بسر مي برند.

سجاد رادمهر دانشجوي ورودي 1384 مقطع کارشناسي ارشد مکانيک دانشگاه تبريز،عضو سابق انجمن اسلامی دانشکده فنی دانشگاه تبریز، عضو هیئت نظارت کانون نشریات دانشجویی آذربایجان، سردبیر نشریات دانشجویی توقیف شده "آراز" و " اؤزلوک" و عضو شورای انجمن ادبی سهند است. وي عليرغم طي کلیه مراحل اداری و آموزشی برای برگزاری جلسه دفاع از پایان نامه خويش و کسب مجوز دفاع برای سیزدهم اسفند 86 ، نیم ساعت پيش از موعد مقرر، به دستور شفاهی رییس حراست دانشگاه و بدون ارائه هیچ دلیلی جلسه دفاعش لغوگرديده است. با پیگیری مکرر وي، نامه کتبی مبنی بر لغو جلسه دفاعیه صادر شده و در آن قید میشود که نامبرده میتواند در فروردین 87 جلسه دفاعیه را برگزار کند. بعد از تعطیلات عید با کارشکنیهای انجام شده به جای فروردین، موفق به کسب مجوز برگزاری جلسه برای بیست و سوم اریبهشت ماه ميگردد. اما دوباره در روز بیست و یکم اردیبهشت به ایشان شفاها اطلاع داده ميشود که بنا به دستور ریس دانشگاه جلسه لغو شده است. با لغو دوباره جلسه دفاع و با توجه به اینکه با اتمام سنوات مجاز، وی در معرض اخراج از دانشگاه قرار گرفته بود، روز بیست و دوم اردیبهشت در مقابل غذاخوری دانشگاه و داخل مسجد دانشگاه دست به اعتصاب غذای انفرادی می زند که با وساطت اساتید راهنما و صدور مجوز برگزاری جلسه دفاع برای هشتم خرداد به اعتصاب غذای خود پایان میدهد. روز ششم خرداد بار دیگر به طور شفاهی به وی اطلاع داده میشود که نه تنها جلسه دفاعیه لغو گردیده (به بهانه فوت یکی از اساتید راهنما) بلکه باید در کمیته انضباطی نیز حضور یابد. وي در کمیته انضباطی بدوی به منع از تحصیل به مدت یک نیمسال (نیمسال دوم سال تحصیلی 86-87 ) محکوم میشود. پس از طي اين مراحل بالاخره براي سجاد رادمهر مجوز دفاع از پايان نامه در روز 27 تيرماه صادر ميشود که پس از برگزاري جلسه، و هنگام خروج از دانشگاه، توسط نيروهاي امنيتي دستگير و به زندان منتقل ميشود. شايان ذکر است که پس از گذشت بيش از يک ماه از دستگيري مهندس سجاد رادمهر، مادر ايشان به دليل پيگيري وضعيت فرزندش مورد تهديد قرار گرفته است.

لازم به ذکر است علاوه بر سجاد رادمهر که به دليل فعاليتهاي مدني و دانشجويي با فشارها و موانع و محدوديتهاي متعدد آموزشي و رفاهي مواجه گرديده است، چندين دانشجوي ديگر دانشگاه تبريز از جمله

خانم رقيه بابازاده ، دانشجوي ورودي 82 علوم تربيتي- عضو شورای مرکزی انجمن ادبی سهند و عضو فعال کانون آذربایجانشناسي

آقاي امين امامي دانشجوي ورودي 81 مهندسي مکانيک- عضو شورای انجمن ادبی سهند و عضو فعال کانون آذربایجانشناسي

آقاي نادر مهد قره باغ ، دانشجوي ورودي 83 مهندسي برق - عضو انجمن اسلامي دانشکده فني تبريز و عضو کانون آذربایجانشناسي

آقاي صمد پاشايي ، دانشجوي ورودي 82 کشاورزي – عضو شوراي مرکزي انجمن اسلامي دانشکده کشاورزي

در آزمون تحصيلات تکميلي سال 1387 از ادامه تحصيل در مقطع کارشناسي ارشد محروم گرديده اند. اين در حالي است که :

مطابق ماده 26 اعلاميه جهاني حقوق بشر :

هر شخصی حق دارد که از آموزش و پرورش بهره مند شود. آموزش و پرورش ، و دست کم آموزش ابتدايی و پايه بايد رايگان باشد. آموزش ابتدايی اجباری است . آموزش فنی و حرفه ای بايد همگانی شود و دست يابی به آموزش عالی بايد با تساوی کامل برای همه امکان پذير باشد تا هر کس بتواند بنا به استعداد خود از آن بهره مند گردد.

همچنين مطابق اصل 3 قانون اساسی :

دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است (برای نیل به اهداف مذکور در اصل دوم) همه امکانات خود را برای آموزش و پرورش و تربیت بدنی رایگان برای همه در تمام سطوح، و تسهیل و تعمیم آموزش عالی به کار برد.

و نيز مطابق اصل 30 قانون اساسی :
دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سر حد خودکفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد.

کميته گزارشگران حقوق بشر

http://www.schrr.net/spip.php?article2225

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed