آنها می خواهند قلم خود را داشته باشند٬ کمکشان کنید

علیرضا جوانبخت قولونجو(فعال حقوق بشر - سخنگوی آسمک)

نوک حمله نهادهای قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران سالها است که نویسندگان و شعرای آذربایجانی را نشانه رفته است. بحثِ سانسور و ممیزی کتاب نیست. با احضارهای وقت و بی وقت از طرف ستاد خبری وزارت اطلاعات٬ تفتیش خانه٬ دستگیری بدون ارائه حکم جلب٬ حبس دراز مدت در انفرادی بدون داشتن وکیل٬ بدون ملاقات با اعضای خانواده و شکنجه های جسمی و روحی قصد پشیمان کردنشان را دارند. و در این مورد آخری هم که به حریم خصوصی شان حمله کرده اند.

نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران شامگاه روز چهارشنبه ۲۰ شهریور با یورش ناگهانی به یک ضیافت افطار در خیابان نواب تهران بدون ارائه حکم جلب اقدام به دستگیری ۱۹ آذربایجانی کردند که پنج تن آنها از شعرا٬نویسندگان و روزنامه نگاران شناخته شده آذربایجان هستند؛ علیرضا صرافی٬ حسن راشدی٬ اکبر آزاد٬ سعید موغانلی (محمدی) و مهدی نعیمی اردبیلی هم اکنون در بند ۲۰ زندان اوین به سر می برند. یک هفته بعد از دستگیری هیچکدام از آنها هیچ تماسی ـ حتی تلفنی ـ با خانواده خود نداشته اند. روز یکشنبه ۲۵ شهریورماه به خانم وجیهه فکور، همسر علیرضا صرافی، در مراجعه به دادگاه انقلاب گفته شده که همسرش در سلول انفرادی در اوین به سر می‌برد. متین راسخ، بازپرس دادگاه انقلاب، به وی گفته است که همسرش نمی‌تواند وکیل مدافع داشته باشد. همه آنها به جز علیرضا صرافی قبلا نیز در سلولهای انفرادی زندان اوین در بازداشت موقت به سر برده اند. اکبر آزاد در بازداشتگاههای تبریز و شهرستانهای اهر و تبریز هم نگهداری شده است.

علیرضا صرافی٬ حسن راشدی٬ اکبر آزاد و مهدی نعیمی اردبیلی به عنوان معلم زبان٬ فولکلور و تاریخ ادبیات تورکی آذربایجانی هم مشهور هستند. جوانترین عضو این گروه٬ شاعر و مدیرمسئول نشریه "ساو" مهدی نعیمی علاوه بر دانشگاههای شهر تهران که محل سکونت اوست٬ دعوت دانشجویان آذربایجانی چند دانشگاه دیگر از جمله دانشجویان آذربایجانی دانشگاه کردستان در سنندج را هم قبل کرده بود. خود من سال ۱۳۸۰ ٬هنگامی که در تهران سرباز بودم٬ استقبال بی نظیر دانشجویان آذربایجانی را از کلاسهای گرامر زبان تورکی حسن راشدی و کلاسهای فولکلور و ادبیات شفاهی آذربایجان را که علیرضا صرافی معلمش بود٬ در دانشگاه خواجه نصیر تهران دیده ام. این کلاسها توسط کانون دانشجویی فرهنگی - تحقیقاتی چاغری (چاغریکام) برگزار شده بود.

علیرضا صرافی٬ حسن راشدی ٬ اکبر آزاد از اعضای هیأت تحریریه مجله "وارلیق" هستند که از سالهای اول انتشار آن با این مجله همکاری کرده اند. مجله فرهنگی وارلیق تحت مدیریت و سردبیری پرفسور دکتر جواد هیئت از سال ۱۳۵۸ بطور منظم در تهران و به دو زبان تورکی و فارسی منتشر می گردد. این نشریه در تمام کشورهای تورک زبان شناخته می شود و نقشی اساسی در یکدست کردن نوشتار تورکی با الفبای عربی داشته است.

... و سعید موغانلی اخیرا در یک فستیوال اینترنتی شعر تورکی با نام "قیزیل آلما" مقام نخست را کسب کرده است. او از محبوبترین شاعران جوانان هویت طلب آذربایجانی است. فراز و نشیبهای موسیقی اشعارش (اصوات و مفاهیم) آئینه احساسات و هیجانهای جوان هویت طلب آذربایجانی است. جوانی که آهنگهای "احمد کایا" و "اوزان عاریف" را همزمان گوش میدهد٬ "آتیللا ایلحان" و "ناظم حکمت" را باهم می خواند؛ و چه تضاد شیرینی. موغانلی سر دبیر "یاشماق " است.

مجله ادبی یاشماق٬ ماهنامه توقیف شده "دیلماج"٬ نشریه "یارپاق"٬ مجله وارلیق٬ کتابهای "فرنگیز ایله قیرمیزی دون"٬ "دیلیمیزین ساده قرامئری"٬ "زبان ترکی و موقعیت گذشته و کنونی آن در ایران!"٬ ترکان و بررسی تاریخ، زبان و هویت آنها در ایران"٬ "کثرت قومی و هویت ملی ایرانیان" نمونه جرمهایی است که آنها مرتکب شده اند. ولی آیا آقای دادستان علاقه ای به خواندن مدارک جرمی را که محتویات آن زبان و فرهنگی است که کمر به نابودی آن بسته٬ خواهد داشت. مدرک جرم مهدی نعیمی هم آماده است؛ جزوه های درس گرامر تورکی آذربایجانی را که تهیه کرده است٬ شاگردانش نگهداشته اند. شاگردانی که سالهاست که هفت سالگی را پشت سر گذاشته اند ولی برای اولین بار نوشتن به زبان مادری را می آموزند. بعضی هایشان با همین جزوه ها فرزند هفت و هشت ساله شان را نیز آموزش می دهند.

اینها تنها قلمهای به زنجیر شده آذربایجان نیستند. حمید آرغیش (رستمی) بیش از چهار ماه است در زندان خوی اسیر است. نویسنده مجموعه داستانهای "قارلی ارک" و "و سنین حیکایه لریم ..." طبق حکمی که دادگاه انقلاب خوی صادر کرده٬ باید ۸ ماه دیگر از زندان آزاد شود. اما با این آزادی احتمالی هم اسارت او تمام نخواهد شد زیرا که دادگاه او را به دو سال تبعيد به بيجار و سه سال ممنوعيت نشر آثار نیز محکوم کرده است. " سه سال ممنوعيت نشر آثار " نشانگر این است که مجموعه داستانهای آرغیش هم مدارک جرم سنگینی بوده اند! او روز دوم اسفند ۱۳۸۵ ٬روز جهانی زبان مادری٬ به جرم اینکه قصد داشت در تظاهرات شرکت کند دستگیر شد (به علت تجمع پلیس در خیابانهای خوی و دستگیری دهها تن٬ در آن روز در شهر خوی تظاهراتی صورت نگرفت). حمید آرغیش قصد داشت در تظاهراتی شرکت کند و در آن تدریس به زبان آذربایجانی در مدارس را طلب کند. امیدوارم نویسندگانی که مخاطبانشان مشکل عدم تحصیل به زبان مادری را نداشته اند بتوانند امثال حمید آرغیش را درک کنند. آنها مجبورند به فکر مشکل زبانی مخاطبینشان هم باشند. مگر نه اینکه مخاطب نویسنده دوم هر اثری است؟!

روزنامه نگاران٬ نویسندگان و شاعران آزاده!

کمکشان کنید که قلم خود را باز پس گیرند. حمید آرغیش سالهاست که کتابی منتشر نکرده است. دیلماج ماههاست که منتشر نمی شود. اگر حسن راشدی بخواهد مطلب جدیدی در مورد زبان تورکی و یا بحران هویت جوانان آذربایجانی بنویسد٬ چگونه خواهد توانست؟ و اگر اکبر آزاد بخواهد قصه دیگری از کودکی خود و هر آذربایجانی دیگر را باز نویسی کند؟! وشاید مهدی نعیمی بخواهد با مثالهای قابل فهم تری از قانون هماهنگی اصوات زبان تورکی و تغییرات دیگر جزوات درسی اش را از نو بنویسد... همینطور سعید موغانلی؛ مخاطبانش منتظرند تا تصویری دیگر از کوچه های "دولان با دولان" تبریز بسازد ...

کتابهای و نشریاتشان را هو کم سانسور نمی کردند٬ ولی آنها با زجر قیچی شدن کلماتشان هم ساختند و به نوشتن ادامه دادند. آنها قلمی برای نوشتن می خواهند. کمکشان کنید.

شما که رنج درس خواندن به زبانی دیگر را هفت سال بعد از صحبت کردن به زبان مادریتان چشیده اید! شما باید بهتر درکشان کنید! و یا شمایی که این درد را نداشته اید! لااقل شیرینی خواندن و نوشتن به زبان مادری در سن هفت سالگی را که چشیده اید...!

آنها می خواهند قلم خود را داشته باشند٬ کمکشان کنید.

اطلاعات بیشتر:

http://www.asmek.org/2008/09/blog-post_14.html
http://www.savalansesi.com/2008/05/blog-post_16.html
http://www.adinebook.com/gp/product/9640649171/ref=sr_2_1000_1/118-9044052-9519313
http://www.adinebook.com/gp/product/9640649171/ref=sr_2_1000_1/514-1436833-1040192
http://www.adinebook.com/gp/product/9646741819/ref=sr_2_1000_4/514-1436833-1040192

http://www.adinebook.com/gp/product/9646741991/ref=sr_1_1000_1/514-1436833-1040192
http://www.adinebook.com/gp/product/9649075198/ref=sr_1_1000_3/514-1436833-1040192
http://www.varliq.com/fa/ana_sayfa.cgi
http://www.yashmaq.blogfa.com/

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed