رادیو زمانه: دستگیری ۱۸فعال آذربایجان در تهران

کمیته گزارشگران حقوق بشر می‌گوید که مقامات امنیتی ایران ۱۸ تن از فعالان آذربایجان را دستگیر کرده‌اند.

زمان این دستگیری چهارشنبه گذشته ۲۰ شهریور ماه در خیابان نواب تهران و در منزل صیاد محمدیان اعلام شده است.آقای محمدیان خود نیز از فعالان آذربایجان است.

گزارش شده که در میان بازداشت‌شدگان چند نویسنده، روزنامه‌نگار آذربایجانی، سه کودک و نوجوان و چند زن خانه‌دار وجود دارند.

این کمیته احتمال می‌دهد که این افراد به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده باشند.

هویت برخی از این افراد به این شرح اعلام شده است: «علیرضا صرافی مدیر مسئول ماهنامه توقیف شده دیلماج، سعید مغانلو روزنامه نگار. حسین حیدری مدیر مسئول نشریه دانشجویی اولوس، رقیه علیزاده(همسر عباس لسانی) و سه فرزندش، اکبر آزاد نویسنده و ناشر، و حسن راشدی نویسنده.»

از میان این ۱۸ تن، گفته شده که تعدادی از‌ آنها روز پنجشنبه آزاد شده‌اند.مقامات جمهوری اسلامی ایران تا کنون در مورد این گزارش‌ها سکوت کرده‌اند.

جمعیت آذر سوئد نیز با صدور بیانیه‌ای به این دستگیری‌ها اعتراض کرده است.در این بیانیه که امروز شنبه منتشر شده، آمده است که: «جمعت آذر سوئد، دستگیری ایشان را محکوم نموده، حکومت ایران را مسئول مستقیم صحت و سلامت عزیزان دستگیر شده می‌داند و خواهان آزادی هر چه سریعتر این فعالان هویت طلب می‌باشد.»

قوه قضائیه ایران در خرداد ماه امسال نیز ۱۰ فعال سیاسی و حقوق بشر در آذربایجان را به زندان‌ محکوم کرده بود.

در اردیبهشت ماه همین سال نیز شش روزنامه‌نگار و دراستان اردبیل به اتهام «ترویج قومیت‌گرایی» از سوی نهاد‌های امنیتی این استان دستگیر شده بودند.

بنا به گزارش کمیته دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان (آسمک) هم اکنون نزدیک به ۴۰ فعال هویت‌طلب ترک در زندان‌های ایران به سر می‌برند.

http://radiozamaaneh.com/news/2008/09/post_6308.html

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed