گزارش صدای آمریکا در خصوص بازداشت های اخیر فعالان مدنی آذربایجانی در تهران

صدای آمریکا- تفسر خبر - دوشنبه ۲۵ شهريور ۱٣٨۷ - ۱۵ سپتامبر ۲۰۰٨

صدای آمریکا: از آذربایجان، امیر حسین موحدی، روزنامه نگار و فعال حقوق بشر و آخرین اخبار از بازداشت های اخیر فعالان مدنی آذربایجان در ایران ؟

امیر حسین موحدی: بررسی آخرین وضعیت بحرانی نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی نشان می دهد که اینبار فعالین مدنی، روزنامه نگاران و مدافعین حقوق بشر در مناطق مرزنشین ایران هدف سرکوب شدید هستند. بعد از اعدام روزنامه نگار آقای یعقوب مهرنهاد در زاهدان و احکام اعدام برای فعالین مدنی کردستان و فشار و ترعیب در خوزستان اکنون روشنفکران و نویسندگان آذربایجانی هستند که تحت فشار شدید قرار گرفته اند.

چهارشنبه بیستم شهریور بیش از ۲۰ نفر از نویسندگان و روزنامه نگاران نشریات « دیلماج»، « وارلیق» و « یارپاق» در تهران بازداشت شدند، صبح روز بعد اش آقای حسن رحیمی بیات، فعال حقوق بشر را در کرج دستگیر کردند، و سر انجام اینکه غیر از همسر آقای عباس لیسانی و سه نفر دیگر، متاسفانه ۱۵ نفر به انفرادی های بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شدند.

در میان بازداشتی های فعلی آقایان عليرضا صرافی ؛مدير مسئول ماهنامه توقيف شده «ديلمانج» و عضو شورای ملی صلح، اکبر آزاد؛ نويسنده و ناشر، حسن راشدی؛ نويسنده و سعيد مغانلو؛ روزنامه نگار و شاعر به چشم می خورند، و برخلاف ادعای حکومت که این فعالین مدنی را مانند فعالین کرد و عرب متهم به تجزیه طلبی می کنند، آنها کسانی هستند که همواره بر ایرانی بودن خود افتخار کرده اند و در چهارچوب مرزی ایران پیگیر حقوق فرهنگی خوداشان هستند، اینها نویسنده، روزنامه نگار بوده اند، و محافل حقوق بشر باید هوشیارانه در این ارتباط متوجه این نکته بشوند که سرکوب سیستماتیک در ایران اکنون به نکته ای رسیده است که فعالین مدنی و حتی مدافعین حقوق بشر را با اتهام سراپا کذب "تجزیه طلبی" در معرض مجازات های وخیمی قرار می دهند . این سیگنال ها و نشانه ها حاکی از آن است که حاکمیت در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ایران قصد دارد که فضا را تاریک تر و خاموش تر بکند، و امیدواریم که واکنش به موقع محافل بین المللی به این گونه اقدامات مانع از تحقق اهداف حکومت بشود.

صدای آمریکا:خانم هیکس(۱) پرسش این است که تابحال ثابت شده است که در این سی سال حاکمیت به بهانه تجزیه طلبی خیلی ها را بازداشت کرده است و همینطوری که آقای امیر حسین موحدی اشاره کرده اند بازداستی های آذربایجانی نیز به هیچ وجه تجزیه طلب نبوداند؟ چرا یک ویلاگ نویس، فعال حقوق بشر، فعال مدنی ساده و یک روزنامه نگار را وقتی بازداشت می کنند اولین اتهامی که به او می زنند چنان بزرگ است که کسی شاید مایل نباشد از آنها دفاع بکند، چرا چنین می کنند؟ آیا خود این بحران زا نیست در مناطقی که حساس است ؟

الاهه هیکس: بطور قطع،اگر شما مشاهده کنید، خواهید دید که متاسفانه همین حساسیت است که در داخل کشور و مرکز سبب شده که کمتر عکس الملی نسبت به نقض حقوق بشر در آن مناطق نشان دهند. برای مثال اگر یک فعال عرب ایرانی بازداشت یشود و همانطورکه در دو سال گذشته داشتیم که اعدم شدند ولی کمتر شده که نخبگان، محافلی در مرکز، در تهران به این مساله اعتراض بکنند.

متاسفانه دولت های که پاسخگو به ملت خودشان نیستند و مشروعیت اشان را از مردم نگرفته اند در نقاط ضعف هایی که دارند، بسیار حساسیت نشان می دهند، در طول ۳۰ سال گذشته از بدو شروع انقلاب، دولت جمهوری اسلامی متاسفانه مناطق مرزی کشور در خوزستان که سرمایه هنگفت ایران از این منطقه بدست می آید، در کردستان، سیستان و بلوچستان و آذربایجان مردم منطقه را عقب نگه داشته شده است، و وقتی بحر حال حداقل حقوقی را که می خواهند، مثلا" هموطنان آذربایجانی ما می خواهند که روزنامه ای به زبان ترکی باشد، با انگ تجزیه طلبی روبرو می شوند و چون دولت قادر و یا مایل نیست که به مطالبات آنها پاسخ بدهد، بدلیل ناکار آمدی بدلیل فساد گسترده به این صورت است که به جان مردم مرزی و اقلیتهای قومی افتاده و به سرکوب آنها ادامه می دهد و همانطوریکه می دانید در هفته گذشته هموطنان آذربایجانی ما که گفته می شود هویت طلب هستند، به زندان رفتند، هموطنان کردمان سرکوب می شوند و یا یک نویسنده خوزستانی به زندان محکوم شده و این مسائل بدلیل این است که دولت نکات ضعف بسیاری دارد، و بیش از پیش احساس خطر می کند، به همان صورت است که به این شکل، واکنش و عکس العمل نسان می دهند.

ساوالان سسی:۱.الهه شریف پور (هیکس)، مدیر گروه حقوق بشر و برنامهریزی

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed