گزارشي از فعاليت هاي مدني دانشجوي دربند منصور امينيان

سه‌شنبه ۱۲شهريور ۱٣٨۷ - ۲ سپتامبر ۲۰۰٨

منصور امينيان دانشجوي دوره كارشناسي ارشد رشته مهندسي مكانيك است كه 30 مرداد 87 توسط نيروهاي سازمان اطلاعات دستگير شده و تاكنون هيچ خبري از وضعيت و اتهام وي در دست نيست. در اين نوشته گزارشي از فعاليت هاي ايشان در طي دوران دانشجويي تقديم خواهد گرديد.

انجمن اسلامي دانشكده فني: ايشان در سال تحصيلي 83-84 وارد انجمن گرديدند و از سال 86 مسئول تشكيلات انجمن فني بودند. در دوران حضور ايشان در انجمن فعاليت هاي گوناگوني همچون انتشار بولتن هاي دانشجويي و برگزاري مراسم فرهنگي و سياسي صورت گرفت. همچنين منصور همزمان با فعاليت در انجمن اسلامي دبيري شوراي صنفي دانشكده فني را بر عهده داشتند.

هفته نامه دانشجويي آذربايجان گونشي: اين نشريه از سال 1382 هر هفته در بصورت خبرنامه اي دو صفحه اي منتشر مي شد. منصور از سال دوم انتشار اين نشريه عضور هيات تحريريه و در چند شماره سردبير اين نشريه شد. محتواي مطالب نشريه نشان مي دهد كه هدف عمده ي اين نشريه ترويج فرهنگ و زبان آذربايجان بوده است. مطالب طوري انتخاب مي شده اند كه توانايي ارتباط گيري با دانشجويان بخصوص دانشجويان جديد الورود را داشته باشند.

هفته نامه اؤزلوك: اين نشريه نيز همزمان با نشريه آذربايجان گونشي و در همان قالب منتشر مي شد اما بار سياسي نسبتا بيشتري داشت. منصور امينيان از سال 1384 در چند شماره سردبير اين نشريه بود. وي‍ژه نامه اي در مورد تحريف تاريخ و فرهنگ ملت آذربايجان با عنوان «پان» ويژه نامه زن آذربايجان، ويژه نامه اقتصاد آذربايجان، ويژه نامه انتخابات رياست جمهوري و ويژه نامه اي به مناسبت تغيير نام جزاير درياچه اوروميه در اين سال منتشر گرديد. اين نشريه سال بعد توقيف شد.

ماهنامه ستارخان: اين از مهر سال 1384 مجوز انتشار گرفت و منصور از از شماره دوم سردبير اين نشريه بود. اين نشريه نيز امسال بعد از انتشار ويژه نامه اي جنبش دانشجوي آذربايجان توقيف شد.

گاهنامه آراز: اين نشريه از سال 1379 منتشر مي گرديد. منصور در وي‍ژه نامه جنبش دانشجويي اين نشريه كه منجر به توقيف دائم آن در ارديبهشت 84 شد همكاري داشت.

تهديدها و دستگيري

امینیان در جریان تحصن های خرداد 86 تبریز به کمیته انضباطی احضار شده به دلیل فارغ التحصیلی، محکومیت یک ترم محرومیت وی در حکم ثانویه به "اخطار کتبی و درج در پرونده" تبدیل شد. ثبت نام وي در دوره فوق لیسانس نیز با کش و قوس های فراوانی همراه بود. نهایتا وی با دادن چندین تعهد به نهاد های مختلف امنیتی موفق به تحصیل در دانشگاه شد. همچنین ايشان در طی برگزاری انتخابات اخیر انجمن اسلامی دانشگاه تبریز که از جانب دانشگاه غیر قانونی اعلام گشته بود در چندین نوبت به حراست فراخوانده شدند.

در نهایت چهارشنبه 23 مرداد ماه همزمان نهادهای امنیتی با مراجعه به منزل پدری منصور در شهرستان خوی اقدام به تفتیش و ضبط وسایل شخصی وی کردند و به دلیل در خانه نبودن وی موفق به دستگیری اش نشدند. نهاد های امنیتی با تهدید و ارعاب به صورت شفاهی از خانواده وی خواسته اند فرزند خود را تحویل دهند.

منصور امنیان در روز شنبه با حضور در ستاد خبری وزارت اطلاعات در شهرستان تبریز خواستار روشن شدن وضعیت خود می گردد اما مسئولان امنیتی وزارت اطلاعات عنوان می کنند که "وی را نمی شناسند و با او کاری ندارند" اما پس از ساعتی از این گفتگو از منصور امینیان به صورت تلفنی خواسته می شود با حضور در جایی به غیر از نهاد های امنیتی رسمی منتظر آن ها شود. اما وی این در خواست غیر قانونی نهاد های امنیتی موازی را رد می کند. اما چند روز بعد با اعلام اینکه قرار بازداشت وی به صورت رسمی توسط قاضی پرونده صادر شده است، از منصور امینیان خواسته می شود در ستاد خبری وزارت اطلاعات تبریز حضور به هم رساند تا چند ساعتی با وی گفتگو کنند. از آنروز تاكنون خبري از وضعيت، محل نگهداري و اتهام وارده بر ايشان در دست نيست.

http://www.mensur-eminiyan.blogfa.com/

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed