نامه سرگشاده مجمع داشنگاهیان آذربایجانی در خصوص جو حاکم بر دانشگاههای آذربایجان به وزیر علوم

بسمه تعالی

وزیر محترم علوم – تحقیقات و فناوری

جناب آقای دکتر زاهدی

جنابعالی بر مسند وزارت خانه ای تکیه زده­اید که سرنوشت بهترین فرزندان جامعه در آن رقم زده می شود. همه ساله حدود یک و نیم میلیون نفر برای ورود به دانشگاههای کشور داوطلب می شوند و در نهایت درصدی از آنها موفق به ورود به محفل علم و دانش نوین، مدرن و پیشرفته می­شوند و در نهایت پس از کسب علوم مختلف، جهت به حرکت درآوردن چرخه­های اقتصاد، صنعت، تکنولوژی و مدیریت کشور وارد جامعه می شوند. از اینرو است که در تمامی جوامع بویژه جامعه ما، آحاد مردم به دانشگاه بطور اعم و دانشجویان و دانشگاهیان بطور اخص بدیده احترام می­نگرند و در مواقع سخت و دشوار، آزمون­های سرنوشت ساز و انتخاب بهترین­ها از آنها الهام می­گیرند.

جناب آقای دکتر زاهدی، مردم آذربایجان نیز که در طول دهه­های گذشته، بویژه دهه اخیر جهت مقابله با تحقیر و تبعیض­های ملی، قومی، زبانی و اقتصادی و از همه مهمتر جهت جلوگیری از آسیمیلاسیون فرهنگی و ملی و مبارزه با شوونیزم به پا خاسته، فرزندان دانشجو و دانشگاهی خویش را الهام­بخش این مسیر سخت و دشوار شناخته و همیشه از آنها مدد و یاری گرفته است. اما متاسفانه در طول این سالها، بویژه سالهای اخیر که جنابعالی مدیریت وزارت خانه مهم و تاثیرگذار علوم، تحقیقات و فناوری را به عهده گرفته­اید، داشنجویان و دانشگاهیان آذربایجانی تحت شدیدترین فشارها قرار گرفته اند و در یک کلام کلیه فعالیتهای فرهنگی، اجتماعی و سیاسی آنها در دانشگاهها تعطیل گردیده است.

وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری

"مجمع دانشگاهیان آذربایجانی" به عنوان تشکلی که افتخار فعالیت در محیط مقدس دانشگاه را دارد و از اولین اقدام کنندگان جهت تشکیل «انجمن صنفی نشریات دانشجویی» دانشجویان آذربایجانی در سال 1378 می­باشد، به صراحت اعلام می­دارد بیش از 90 درصد «نشریات دانشجویی» دانشجویان آذربایجان طی 3 سال اخیر توقیف و ممنوع الانتشار گردیدند.

جناب آقای دکتر زاهدی

جلوگیری از انتشار نشریات دانشجویی، ممانعت از ادامه تحصیل داشنجویان فعال آذربایجانی در مقاطع تحصیلات تکمیلی، صدور صدها حکم توسط کمیته­های انضباطی، ستاره­دارنمودن و دستگیری دانشجویان مدافع حقوق قومی و ملی آذربایجان بویژه دانشجویان دانشگاه تبریز توسط ارگانهای خارج از دانشگاه بی شک نمی­تواند افتخاری برای دولتی که شعار عدالت محوری را سر می­دهد باشد زیرا هدف فعالین دانشجویی و دانشگاهی آذربایجانی چیزی جز اجرای عدالت بویژه در سطح قومی، ملی، فرهنگی و زبانی نیست. از اینرو از جنابعالی می­خواهیم در جهت کاهش بحران حاکم در دانشگاههای کشور و آذربایجان حرکت نموده و از تحریک دانشگاهها پرهیز نمائید.

مجمع دانشگاهیان آذربایجانی
10/6/87

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed