۸ دانشجوی بازداشت شده آذربایجانی همچنان بلا تکلیف هستند

پنج‌شنبه ۲٨ شهريور ۱٣٨۷ - ۱٨ سپتامبر ۲۰۰٨

آسمک: پس از گذشت دو ماه از دستگیری سجاد رادمهر٬ آیدین خواجه ای و فراز ذهتاب دانشجویان دانشگاه تبریز و همچنین داریوش حاتمی (ائلچین) افسر وظیفه و فعال دانشجویی سابق توسط مأمورین وزارت اطلاعات حکم بازداشت آنها توسط بازپرس پرونده هاشم زاده تمدید شد.

بنا به اطلاعاتی که رامین خواجه ای برادر آیدین خواجه ای در اختیار کمیته دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان-آسمک داده است خانواده او از زمان دستگیری برادرش در روز پنجشنبه ۲۷ ام تیرماه سال جاری تا کنون هیچ ملاقاتی با وی نداشته اند. رامین خواجه ای می گوید: «برادرم معمولا هر هشت یا نه روز یک بار با منزل تماس می گیرد٬ البته ما دقیقا نمی دانیم کی زنگ خواهد زد»٬ او همچنین می گوید٬ «از صحبتهای برادرم فهمیده ایم که در یک سلول انفرادی بازداشتگاه اطلاعات نگهداری می شود.» به گفته رامین خواجه ای برادرش وکیل ندارد؛ «می گویند که در مرحله تحقیقات وکیل قبول نمی کنیم٬ حالا هم که تحقیقات را دو ماه دیگر تمدید کرده اند.»

سجاد رادمهر٬ فراز ذهتاب و داریوش حاتمی (ائلچین) که همراه با آیدین خواجه ای دستگیر شده اند٬ همچنین امیر مردانی دانشجوی دیگر دانشگاه تبریز که به روز سی ام مرداد بازداشت شده نیز کمابیش وضعیتی مشابه با آیدین خواجه ای دارند. هر ۵ تن بدون محاکمه٬ بدون دسترسی به وکیل و بدون اجازه ملاقات با خانواده در یکی از بازداشتگاههای اداره اطلاعات تبریز نگهداری می شوند.

همچنین برادر مجید ماکویی زاد (ائلیار خویلو) دانشجوی دانشگاه مالک اشتر اصفهان که روز دهم شهریور ماه بازداشت شده است٬ از عدم ملاقات برادرش با خانواده بعد از دستگیری تا کنون خبر می دهد. مجید ماکویی زاد هم در بازداشتگاه اطلاعات تبریز نگهداری می شود.

از سوی در مورد منصور امینیان (دبیر انجمن اسلامی دانشکده فنی دانشگاه تبریز) و مقصود عهدی دو دانشجوی دیگر دانشگاه تبریز که صبح روز چهارشنبه سی ام مردادماه در تبریز دستگیر شده اند اخبار دقیقی وجود ندارد. برخی گزارشها از انتقال آنها به بخش قرنطینه زندان تبریز خبر می دهند. متاسفانه همانند گذشته بر اثر فشارهای وارده از طرف نهادهای امنیتی٬ برخی از خانواده ها از دادن هرگونه اطلاعات به گروههای مدافع حقوق بشر و رسانه ها خوددکاری می کنند. بر اساس اخبار رسیده به کمیته دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان٬ خانواده محبوسین در خصوص عدم اطلاع رسانی وضعیت نزدیکان خود همچنان به شدت تهدید می شوند.

هم اکنون حدود ۲۰ تن از فعالان مدنی٬ روزنامه نگاران٬ نویسندگان و دانشجویان آذربایجانی بدون محاکمه و بدون دسترسی به وکیل در بازداشت وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی هستند. آسمک اسامی ۱۷ نفر را دقیق کرده است؛ سجاد رادمهر٬ آیدین خواجه ای٬ فراز ذهتاب٬ داریوش حاتمی٬ امیر مردانی٬ منصور امینیان٬ مقصود عهدی٬ مجید ماکویی زاد٬ علیرضا صرافی، حسن راشدی، اکبر آزاد، سعید محمدی، مهدی نعیمی اردبیلی، حسن رحیمی بیات، عباس نعیمی، حسین حیدری، و صیاد محمدیان.

با توجه به اینکه دست کم ۱۵ تن آنها از لحظه بازداشت تا کنون هیچ ملاقاتی با خانواده خود نداشته اند. امکان اعمال شکنجه های جسمی و روحی برای گرفتن اطلاعات از این زندانی ها بسیار زیاد است.

پنج‌شنبه ۲٨ شهريور ۱٣٨۷ - ۱٨ سپتامبر ۲۰۰٨
علیرضا جوانبخت
سخنگوی کمیته دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان-آسمک
mailto:سمکquluncu@gmail.com

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed