عبداله مومنی سخنگوی سازمان دانش آموختگان: سرکوب معلمان و فعالین مدنی نشانه شکست آشکارسیاستهای دولت است

شنبه ٣۰ شهريور ۱٣٨۷ - ۲۰ سپتامبر ۲۰۰٨

ادوارنیوز: عبداله مومنی سخنگوی سازمان دانش آموختگان سرکوب معلمان و فعالین مدنی را نشانه شکست آشکار سیاستهای دولت ارزیابی کرد.

عبداله مومنی با اشاره به بازداشت دسته جمعی فعالان صنفی معلمان در روز سه شنبه در تهران گفت: در حالی که معلمان در آستانه سال تحصیلی جدید و بازگشایی مدارس هستند و دولت خود را آماده نواختن زنگ آغاز سال تحصیلی در مراکز آموزش و پرورش می کند اما معلمانی که برای پیگیری مطالبات صنفی شان فعالیت می کنند با برخورد امنیتی دولت نهم مواجه شده اند ،متاسفانه باید گفت این رویکرد دولت در سرکوب خواستهای صنفی معلمان آن هم در آستانه ی مهرماه شیوه ی مناسبی برای تبریک آغاز سال تحصیلی به جامعه ی شریف و محروم معلمان کشور نیست.

مومنی تصریح کرد: درشرایطی که فعالیت معلما‌ن رویکرد کاملا صنفی داشته است ودر تمام دنیا اینگونه تحرکات صنفی که جزو حقوق و مطالبات بدیهی ومتعارف شهروندان به رسمیت شناخته می شود اینگونه برخوردها هیچ توجیه منطقی و حقوقی ندارد. آیا معلمی که خواهان افزایش حقوق و رهایی از زیر بار سنگین تورم و فشار اقتصادی است مرتکب جرمی شده ؟ برخورد با معلمینی که خواهان بهبود وضعیت نامناسب معیشتی شان هستند خصوصا از سوی دولتی که با شعارهای معیشتی آرای مردم را کسب کرد به معنای اعتراف صریح به شکست در تحقق شعارهاست.

رییس شورای مرکزی سازمان دانش آموختگان با بیان اینکه فعالیتهای صنفی نمی‌تواند هیچ‌گونه اخلالی در نظم و امنیت جامعه بوجود بیاورد به مشکلات پیش روی فرهنگیان پرداخت: وضعیت معیشتی ومادی معلمان با توجه به اوضاع نابسامان مدیریتی و اقتصادی کشورروند نامطلویی دارد ، تلاشهای فعالین صنفی منجر به بهبود اوضاع نگشته و در سالهای اخیر نه تنها مطالبات به حق فرهنگیان برآورده نشده است،بلکه صدای اعتراض فرهنگیان نسبت به شرایط سخت زندگی وتنگناههای معیشتی و مشکلات رفاهی معلمان در طول سالهای گذشته به بهانه اخلال در نظم وبه بدترین شکل ممکن سرکوب شده است.

مومنی برخورد با معلمان را نشانه روشنی از عوام فریبی و توخالی بودن وعده های دولت احمدی نژاد مبنی بر کمک به اقشار کم در آمد دانست و گفت:برخورد امنیتی و بازداشت معلمان درخیابانها و انتقال انها به کلانتری بدون در نظر گرفتن کوچکترین مبانی حقوقی و شخصیت اجتماعی آنها ، در حالی که این قشر از جمله اقشار مورد احترام در جامعه امروز ایران هستند یکی از صدها نکته ی منفی کارنامه ی ناقضان حقوق بشر در ایران محسوب می شود.

مومنی ادامه داد: حق اعتراض نسبت به وضعیت نامناسب کار،از جمله حقوقی است که در مقاوله نامه های مختلف سازمان های بین المللی که ایران هم به آنها پیوسته است مورد تاکید بوده و معلمان حق دارند از طریق نمایندگان صنفی خود حقوق بدیهی شان را مطالبه کنند، معلمان، کارگران و سایر اقشار حق دارند از طریق تشکیل انجمنهاو کانونهای صنفی پیگیر مطالباتشان باشند و این حق را قانون اساسی هم برای آنها به رسمیت می شناسد.

سخنگوی سازمان ادوار تحکیم همچنین بازداشت 12 تن از فعالان مدنی آذربایجان در تهران را محکوم کرد و گفت:فارغ از اینکه چنین بازداشت هایی نقض آشکار حقوق بشر محسوب می شود، نگاه امنیتی به مسئله قومیت ها و تلاش برای سرپوش نهادن به مطالبات آنها از طریق برخوردهای قضایی موجبات به خطر افتادن منافع ملی و ایجاد تفرقه و دودسته گی در ایران خواهد بود، اینکه از سویی شعار وحدت ملی سر داده شود و از سویی حقوق فرهنگی و در بسیاری موارد مدنی،سیاسی و اقتصادی اقوام نقض شود بیانگر نوعی تناقض در سخن و عمل است.

رییس شورای مرکزی سازمان دانش آموختگان با ابراز نگرانی از روند برخورد گسترده با فعالین قومی و مدنی بخصوص بعد از روی کار آمدن دولت نهم ،تلقی امنیتی برخی نهادها از فعالیتهای مربوط به حقوق فرهنگی،سیاسی و مدنی اقوام را باعث تداوم فشار و تحمیل محدودیت و زندان برای فعالین مدنی و قومی در آذربایجان و خصوصا در مورد فعالین مدنی ترک زبان دانست و خواستار به رسمیت شناختن حقوق و مطالبات این دسته از هموطنان و رعایت قانون در مورد آنها شد.

مومنی در پایان رعایت حقوق بشر و توسعه ی متوازن در تمامی استانهای کشور را مهم ترین ضامن و حافظ وحدت ملی و تمامیت ارضی دانست و سرکوب و نقض حقوق فعالین مسالمت جوی حقوق اقوام را تنها موجب دامنه دار شدن بحرانها قومی دانست.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed