دومین بیانیه «سازمان عفو بین الملل» در خصوص ۹ تن از بازداشت شدگان آذربایجانی در یک مراسم افطاری

ابراز نگرانی نسبت به شکنجه ۴ فعال باقی مانده در زندان اوین

ساوالان سسی:
سازمان عفو بين الملل، روز پنج شنبه ۲۳ ماه اکتبر، دومین بیانیه خود را در خصوص ۹ تن از فعالان بازداشت شده آذربایجانی در یک مراسم افطاری صادر کرد.

در اعلاميه عفو بين الملل گفته شده که پنج نفر از نه نفر فعالان آذربایجاني بازداشتی در بند ۲۰۹ زندان اوین بصورت مشروط آزاد شده اند اما چهار نفر ديگر همچنان در زندان انفرادي بسر می برند. آنها در معرض شکنجه و رفتار خشونت آمیز قرار دارند.

متن ترجمه شده این بیانیه به شرح زیر است:

AI Index: MDE 13/158/2008

۲۳ اکتبر۲۰۰۸

اطلاعات تکميلي در مورد269/08 (MDE 13/141/2008, 22 September 2008)

نگراني از شکنجه و ديگر انواع بد رفتاري/ بازداشت انفرادي

ایران :

عليرضا صرافي مهندس عمران، روزنامه نگار و فعال فرهنگي ؛

اکبر آزاد نويسنده؛

حسن راشدي، مهندس، نويسنده و سخنران؛

سعيد محمدي موغانلي، شاعر و روزنامه نگار؛

حسن رحيمي بيات، مهندس عمران، فعال حقوق بشر؛

حسين حيدري، دانشجو؛

عباس نعيمي، فعال فرهنگي ؛

مهدي نعيمي، شاعر و مدرس دانشگاه؛

صياد محمديان، فعال فرهنگی


پنج نفر از نه نفر فعالان آذربایجاني ايرانی قيد شده در بالا بصورت مشروط در ماه اکتبر آزاد شده اند. همه اين نه نفر به جرم “اقدام عليه امنيت ملي” متهم شده و از زمان دستگیری اشان در ۱۰ سپتامبر ۲۰۰۸ در بخش ۲۰۹ زندان اوين تهران که بوسيله وزارت اطلاعات اداره ميشود بصورت انفرادي نگهداري ميشدند. چهار نفر ديگر در زندان انفرادي باقي مانده و براي اولين بار در ۱۳ اکتبر اجازه يافته اند که با اعضاء خانواده خود ملاقات نمايند، اما با اينحال به وکيل دسترسي نداشته اند.

اکبر آزاد، حسين حيدري،عباس نعيمي، و صیاد محمديان در ۸ اکتبر آزاد شده و حسن رحيمي بيات در ۱۶ اکتبر آزاد شد. اين پنج نفربه این شرط آزاد شده اند که هر يک وثيقه اي معادل ۵۰۰ ميليون ريال (تقريبا معادل ۵۱۰۰۰ دلار آمريکا) سپرده و يک نفر را نيز به عنوان ضامن معرفي نمايند. فرد ضامن بايستي گواهي درآمد چندين ماه خود را ارائه داده و در صورتيکه فعالان مورد ضمانت در زماني که بوسيله مقامات احضار ميشوند خود را معرفي نکرده و يا کشور را ترک کنند، وی شخصا مسئول شناخته ميشود. قاضي مربوطه که وثيقه را تعيين نموده به فعالان گفته که اگر آنان مبلغ درخواستي را نپردازند به زندان بازگردانده خواهند شد. اکبر آزاد در روز ۱۵ اکتبر به دفتر قاضي متين راسخ احضار و به وي گفته شد که بايستي ۵۰۰ ميليون ريال وثيقه را تهيه نمايد. فعالان آزاد شده تاکنون ضامني را پيدا نکرده و موفق به تهيه ۵۰۰ ميليون ريال وثيقه نيز نشده اند.

اکبر آزاد اعلام کرده که در طول تمام دوره بازداشت، تنها در دو روز آخر و روزانه ۳۰-۴۰ دقيقه اجازه هوا خوري به وي داده شده بود. در طول دوره بازداشت وي قادر به دسترسي به مداواي پزشکي براي ناراحتي معده خود نبوده است. تنها يک بار وقتي که وي از درد شديد معده از هوش رفته بود وي اجازه يافت که پرستار را ببيند. اکبر آزاد به مدت هاي طولاني که گاه در طول شب ادامه داشت تحت بازپرسي قرارداشت. باز پرس ها خود و خانواده وي را تهديد به مرگ کرده و حتي پس آزادي نيز وی از طریق تلفن تهديدات بيشتري دريافت کرده است.

اطلاعات پيش‌زمينه:

آذربايجاني هاي ايران که عمدتا مسلمان شيعه هستند، بصورت بزرگترين اقليت در ايران شناخته شده و بطور کلي تعداد آنان بين ۲۵ تا ۳۰ درصد کل جمعيت ميباشد. آنان عموما در شمال و شمال غربي ايران ساکن هستند. اگر چه آنان بطور کلي در جامعه ايران بخوبي جذب شده اند، اما در سالهاي اخير بطور فزاينده اي حقوق فرهنگي و زباني مانند حق تحصيل بزبان ترکي آذربايجاني، که معتقدند در قانون اساسي ايران آمده است، و همچنين حق تجليل از ميراث فرهنگي و تاريخي خود را مطالبه کرده اند.

در سالهاي گذشته، فعالان آذربايجاني ايران با این در خواست که کودکان آذربايجاني اجازه يابند که فرصت آموزش به زبان خود داشته باشند، اقدام به دعوت به تحريم روز اول سال تحصيلي و بر پائي تظاهرات نموده بودند.

(به بیانیه عمومی زیر مراجعه کنید):

http://www.amnesty.org/en/library/asset/MDE13/108/2006/en/dom-DE131082006en.html

سال تحصيلي جاري در ايران روز اول مهر( ۲۳ سپتامبر) شروع ميشود و بنظر ميرسد که بازداشت اين فعالان تلاش مقامات بوده که از تحريم اعتراضي پيش گيري نمايند. عفو بين الملل بر اين باور است که اينان ممکن است زندانيان عقيده بوده و صرفا براي اظهار مسالمت آميز حقوق خود براي آزادي بيان و تجمع زنداني شده اند.

اقدام پيشنهادي:

لطفا درخواست هاي خود را سريعا به فارسي ، عربی، فرانسه ، انگليسي و يا بزبان خودتان ارسال کنيد:

-اصرار به مقامات که اطمينان دهند که چهار نفر فعال حقوق آذربایجانیها ، عليرضا صرافي، حسن راشدي، سعيد محمدي موغانلي و مهدي نعيمي در معرض شکنجه و يا ديگر انواع بد رفتاري قرار ندارند.

-اصرار به مقامات که به آنان اجازه دهند که فورا و بصورت منظم به اعضاء خانواده و وکيل مورد نظر خود و هرنوع مداواي پزشکي که نياز دارند دسترسي داشته باشند.

-درخواست از مقامات که که چهار فعال را که از ۱۰ سپتامبر زنداني هستند آزاد نمايند مگر اينکه آنان به جرم مشخص جزائی متهم شده و به سرعت تحت محاکمه منصفانه قرار گيرند.

- توجه دادن به اين مساله که اگر آنان صرفا به خاطر اظهار حق خود براي آزادي بيان و تجمع دستگير شده اند، زندانيان عقيدتي به حساب آمده ، و بايستي به فوريت و بدون قيد و شرط آزاد شوند.

مراجعات به :

غلامحسين محسني اژه اي
وزارت اطلاعات، خيابان نگارستان دوم، خيابان پاسداران
تهران، جمهوري اسلامي ايران
ايمئيل : iranprobe@iranprobe.com

رییس قوه قضاییه:
آیت اله هاشمی شاهرودی
حوزه رياست قوه قضائيه/ دفتر رياست قضائي
خيابان پاستور، خيابان ولي عصر، جنوب سه راه جمهوري، تهران 1316814737، جمهوري اسلامي ايران
ايمئيل : info@dadgostary-tehran.ir (در قسمت موضوع بنویسید: قابل توجه آیت اله هاشمی شاهرودی)

رونوشت به:

دبير ستاد حقوق بشر ايران
جناب محمد جواد لاريجاني
حوزه رياست قوه قضائيه (دفتر رياست قضائي)
خيابان پاستور، خيابان ولي عصر، جنوب سه راه جمهوري، تهران 1316814737، جمهوري اسلامي ايران
فاکس: +98 21 3390 4986
ایمئیل: int_aff@judiciary.ir:(در قسمت موضوع بنویسید: قابل توجه آقاي محمد جواد لاريجاني )

و برای نمایندگی جمهوری اسلامی در کشورهای محل زندگی تان.

لطفا درخواست را سريعا بفرستيد. اگر درخواست را بعد از چهارم دسامبر ۲۰۰۸ ارسال ميکنيد قبلا با دبيرخانه بين الملل و يا با دفتر بخش خودتان هماهنگ کنيد.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed