عباس لسانی فعال سیاسی سرشناس آذربایجانی آزاد شد

چهارشنبه ٨ آبان ۱٣٨۷ - ۲۹ اکتبر ۲۰۰٨

ساوالان سسی: بنا به گزارشات رسیده، عباس لسانی فعال مدنی سرشناس آذربایجانی امروز چهارشنبه هشتم آبان ماه پس از اتمام دوران محکومیت ۳۰ ماهه خود از زندان یزد آزاد شد.

در این میان لسانی ۱۶ مهر به وزارت اطلاعات یزد انتقال یافته و به مدت ۱۰ ساعت مورد بازجویی قرار گرفته بود، در بازجویی صورت گرفته که ماموران امنیتی اردبیل نیز حضور داشتند در مورد برنامه های وی پس از آزادی از زندان و بازگشت به اردبیل از وی بازجویی کرده بودند.

به گفته خانواده لسانی مقامات امنیتی اردبیل چند ماه پیش به آنها اعلام داشته بودند که آقای لسانی باید بعد از آزادی از زندان یزد به یک شهر فارس نشین مهاجرت بکند، آنها تهدید کرده بودند در غیر اینصورت هر اتفاق و حرکتی در اردبیل و دیگر شهرهای آذربایجان روی دهد ما او را دستگیر و زندانی خواهیم کرد.

عباس لسانی درجریان تظاهرات اعتراض آمیز گسترده در شهرهای آذربایجان که در خرداد ۱۳۸۵ روی داد، بازداشت شد و به دو اتهام معاونت در تخریب و احراق (آتش زدن اموال عمومی) از طریق تشویق و تحریک مردم و همینطور مشارکت در اخلال در نظم عمومی محاکمه و به شانزده ماه زندان محکوم شد.

این حکم بعداً تشدید شد و به هجده ماه حبس و پنجاه ضربه شلاق تبدیل گردید، دادگاه تجدیدنظر هم سه سال اقامت اجباری در شهرستان طبس را به این مجموعه اضافه کرد که با اعتراض وکیل آقای لسانی، دیوان عالی کشور اقامت اجباری را حذف کرد.

عباس لسانی هیجده ماه حبسی که در دادگاه عمومی اردبیل برایش تعیین شده بود را در زندان اردبیل به پایان برد اما چون از قبل با اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال حبس در دادگاه انقلاب شهرستان کلیبر محکوم شده بود، بعد از اتمام دوره زندان در اردبیل به نزدیکترین زندان به شهرستان کلیبر، یعنی زندان شهرستان اهر منتقل شد.

در حالیکه حدود سه ماه ازدوران زندانش در زندان اهرسپری شده بود او را به زندان مرکزی شهرستان یزد انتقال دادند، نهادهای مدافع حقوق بشر بين المللی از جمله سازمان عفو بين الملل و همچنين نهادهای داخلی چون انجمن دفاع از حقوق زندانیان انتقال او به زندان یزد را اقدامی غیرقانونی دانستند.

این فعال مدنی، در زندان چند بار در اعتراض به آنچه رفتار تبعيض آميز مسئولان امنیتی و زندان نسبت به خود می دانست اعتصاب غذا کرد، و به او اجازه رفتن به مرخصی هیچ وقت داده نشد که این اوامر اعتراض گروههای مدافع حقوق بشر، از جمله سازمان عفو بين الملل را برانگيخت.

همسر آقای لسانی می گوید :«آنها نیز همواره در معرض فشارها بوده اند، او را به خاطر تماس با رسانه های خارجی و نهادهای بين المللی حقوق بشری چند بار احضار و مورد بازجویی قرار داده اند».

روز ١٠ سپتامبر، ماموران امنیتی ۱۹ آذربایجانی - روزنامه نگار، استاد دانشگاه و شاعر - را که در خانه ای در تهران برای برگزاری مراسم افطار جمع شده بودند دستگیر کردند. همسر و فرزندان عباس لسانی از زندانیان سیاسی سرشاس آذربایجانی از جمله آنها بودند.

عباس لسانی -۴۰ساله و یکی از فعالان و مدافعان سرشناس حقوق آذربایجانیهای ایران می باشد که پيشتر نيز چند بار به دليل حرکتهای اعتراض آميز مختلف مورد پيگرد و بازداشت قرار گرفته است.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed