اطلاعیه انجمن حقوقی آذیاسا در خصوص sms های منتشر شده توسط ستادهای خبری وزارت اطلاعات

اخیراً sms هایی از طرف ستاد خبری اداره اطلاعات شهرهای مختلف آذربایجان به شهروندان آذربایجانی و فعالین حرکت ملی آذربایجان ارسال می شود که حاوی پیامهای هشداردهنده و تهدید آمیزی مبنی بر عدم حضور در تجمعها که ضمن اشاره سلیقه ای به برخی از مواد قانون مجازات، ملت آذربایجان را از شرکت در هر گونه تجمعی منع می کنند. انجمن حقوقی آذیاسا با بررسی موضوع ضمن واکنش به آن، اعلام می دارد که اتخاذ چنین روش هایی از طرف وزارت اطلاعات فاقد وجهه قانونی می باشد. چرا که وزارتخانه مذکور به عنوان مرجع تحقیق شناخته می شود نه مرجع قضائی. بدینجهت نمی تواند هشدارهایی قضائی آن هم به روش سلیقه ای به شهروندان ارائه داده و آنها را تهدید کند و اینچنین ترفندهایی، نادیده گرفتن حقوق مسلم یک ملت می باشد.

البته دور از ذهن نیست که این عمل وزارت اطلاعات ناشی از عدم آگاهی کافی شهروندان از قوانین جاریه کشور و همچنین تصمیم گیریهای امنیتی خودسرانه و ناهماهنگ این ارگان با قوه مقننه باشد.

به هر حال لازم است نکاتی در این مورد به اطلاع عموم ملت، علی الخصوص فعالین هویت طلب آذربایجان برسانیم:

1- هیچ مرجعی نمی تواند خودسرانه در شرایط معمول و بدون در نظر گرفتن آرای عموم ملت، قانون اساسی را دور بزند و با استناد به قوانین دیگر اصول آن را نقض کند.

2- قوانینی که مورد تصویب قوه مقننه قرار می گیرند نمی توانند در زمان اجرا، اصول موجود در قانون اساسی (مشابه با مواد مذکور ) را نقض و یا نادیده بگیرند.

3- طبق ماده 2 قانون مجازات اسلامی "هر فعل یا ترک فعلی که در قانون برای آن مجازات تعیین شده باشد جرم محسوب می شود" پس فعل یا ترک فعلی که برای آن مجازات تعیین نشده باشد (مثل تجمعات و تظاهرات بدون حمل سلاح) جرم محسوب نمی شود و کاملاً آزاد می باشند. " لذا مواد 618 – 500 و 610 قانون مجازات، معین کننده مجازات تجمعات بدون حمل سلاح و آرام نمی باشند چرا که اصل 27 قانون اساسی چنین تجمعاتی را مجاز و از حقوق ملت دانسته است و هیچ ماده ای نمی تواند اصل مذکور را تخصیص و یا نقض کند و هیچ ارگانی نمی تواند با استناد به مواد مذکور با اعمال روشهای سلیقه ای اصل مذکور را محدود و یا نقض کند بلکه روح و متن مواد مذکور به جرایم خاصی اشاره دارند که عناصر تشکیل دهنده آن جرایم نیز در فرصتی مناسب توضیح داده خواهند شد.
4- طبق ماده 20 اعلاميه جهانی حقوق بشر :

" الف) هر كس حق دارد آزادانه در احزاب و تجمع های مسالمت آميز شركت جويد.

ب) هيچ كس را نمي توان وادار ساخت به حزبي بپيوندد." بر اساس این ماده نیز تجمعات و تظاهرات بدون سلاح کاملاً آزاد می باشد و این ماده بیانگر حق آزادی انتقاد و اعتراض از یک سیستم را می رساند و این طبیعی است که در برابر عملکردهای یک سیستم، منتقدان و مخالفان نیز باشند در غیر این صورت با فساد ، عدم پویایی و تبعیضات مختلف مواجه خواهیم شد.

5- نقض و نادیده گرفتن اصل 27 قانون اساسی و ماده 20 اعلامیه جهانی حقوق بشر، ناقض صریح حق آزادی می باشد که وزارت اطلاعات خودسرانه و بصورت غیرقانونی با ارسال چنین sms هایی آن را نقض می کند و با چنین عملکردی بر سرکوب های غیرقانونی تجمعات مسالمت آمیز مختلف مردمی در سالهای گذشته مهر تایید می زند و اینکه نوع برخوردها کاملاً بصورت سرکوب نظامی و غیرقانونی بوده است.

6- مشروح مواد 500-610 و 618 قانون مجازات اسلامی و اصل 27 قانون اساسی:

اصل ۲۷قانون اساسی :"تشکیل اجتماعات و راه‏پیمایی‏ها، بدون حمل سلاح، به شرط آن که مخل به مبانی اسلام نباشد آزاد است".‏‏
ماده 500: " هر كس عليه نظام جمهوري اسلامي ايران يا به نفع گروهها و سازمانهاي مخالف نظام به هر نحو فعاليت تبليغي نمايد به حبس از سه ماه تا يكسال محكوم خواهد شد" .

ماده 610: "هرگاه دو نفر يا بيشتر اجتماع و تباني نمايند كه جرايمي بر ضد امنيت داخلي يا خارج كشور مرتكب شوند يا وسايل ارتكاب آن را فراهم نمايند در صورتي كه عنوان محارب بر آنان صادق نباشد به دو تا پنج سال حبس محكوم خواهند شد".

ماده 618: "هركس با هياهو و جنجال يا حركات غير متعارف ياتعرض به افراد موجب اخلال نظم وآسايش وآرامش عمومي گردد يا مردم را از كسب وكار باز دارد به حبس از سه ماه تا يك سال وتا ( 74 ) ضربه شلاق محكوم خواهد شد .

انجمن حقوقی آذیاسا با تاکید بر اینکه وزارت اطلاعات نمی تواند به عنوان مرجع قضائی عمل کرده و هشدارهای قضائی (آن هم به صورت سلیقه ای) بدهد، اعلام می دارد وزارت مذکور تنها به عنوان مرجع تحقیق (آنهم در حیطه قوانین) می تواند عمل کند و اتخاذ روشهایی همچون ارسال چنین Sms هایی به نوعی "تهدید " شهروندان محسوب می شود و ناقض حقوق اساسی آنها می باشد.

انجمن حقوقی آذیاسا آماده پاسخگویی به سوالات خوانندگان وبلاگ، علی الخصوص ملت آذربایجان و فعالین حرکت ملی در خصوص این موضوع و موضوعات مرتبط با حقوق شهروندی و بشری آنها می باشد.

5/9/1387
انجمن حقوقی آذیاسا
(اولین مرجع آموزشهای حقوقی برای فعالین حرکت ملی آذربایجان)
http://www.azyasa.blogfa.com/
mailto:azyasa2005@yahoo.com

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed