با دستگیری فعالان ترک، یاد ستار‌خان گرامی داشته شد

رادیو زمانه - اردوان روزبه
a.roozbeh@radiozamaneh.com

گفت و گو با واحید‌ قاراباغلی، سخنگوی انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان

جمشید زارعی، ۳۱ ساله و از فعالان مدنی در تبریز، ظهر روز سه‌شنبه، بیست‌ و هشتم آبان‌ماه‌ در محل کارش توسط ماموران اداره‌ی اطلاعات شهر تبریز بازداشت شد.

او در ۲۱ اردیبهشت امسال هم در تبریز بازداشت شده بود و حدود سه ماه را در بازداشتگاه اداره‌ی اطلاعات تبریز و زندان عمومی شهر به سر برد. شایان ذکر است، نامبرده در اردیبهشت ٬۸۷ نیز هم‌زمان با دومین سالگرد اعتراضات خرداد ۱۳۸۵ آذربایجان دستگیر و سه ماه در بازداشت موقت بود.

در آخرین روزها هم حکم شش ماه حبس تعزیری در این خصوص برای وی صادر شده بود. این فعال پس از تحمل نه روز بازداشت موقت پنج‌شنبه، هفتم آذر‌ماه به قید وثیقه ۲۰ میلیون تومانی از زندان تبریز آزاد شد.

در همین زمینه پیش از آزادی او با سخنگوی انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان- آداپ ، وحید‌ قره‌باغی گفت و گو کردم.

آخرین اخبار در ارتباط با وضعیت بازداشت جمشید زارعی چیست؟

جمشید از روز سه‌شنبه، بیست‌ و هشتم آبان‌ماه در تبریز بازداشت شد و کماکان بازداشت ایشان ادامه دارد. به دنبال این بازداشت، خانواده‌ی او به ارگان‌های امنیتی و جزایی در خصوص اتهام وی و محل نگه‌داری‌اش مراجعه‌ کردند‌.

اما هنوز نتیجه‌ای نگرفته‌‌اند و هیچ‌کس پاسخ‌گوی خانواده‌ی وی نبوده است و آقای زارعی در مکان نامعلومی به سر می‌برد. البته این برای اولین بار نیست که ایشان بازداشت شده است.

آقای زارعی فعالی هستند که سابقه‌ی فعالیت ایشان به پیش از این برمی‌گردد. وی امسال و با توجه به اعتراضات خرداد ۸۵ در دومین سالگرد آن ۲۰ اردیبهشت‌ماه بازداشت شده و بعد از سه ماه بازداشت موقت به قید وثیقه آزاد شده بود.

اشاره به گسترش دستگیری‌ها ‌کردید، می‌توانید توضیح بدهید؟

بله، در این ایام دستگیری‌های گسترده‌‌ای صورت گرفته است. در تهران و کرج هم بوده و اکثر فعالان روزنامه‌نگار و دانشجویان را دستگیر کرده‌اند.

مثلاً خانم شهناز غلامی دستگیر شده‌ و روز ۱۹ آبان به دنبال بازداشت وی خانه‌اش مورد بازرسی قرار گرفته و کتاب‌ها و کامپیوتر او را بردند. یک هفته بازداشت خانم غلامی تبدیل به زندان شده است‌.

اما در تهران دستگیری فعالان ادامه دارد: قاسم برزگر، حسین حسینی، سیروس حسین‌نژاد از جمله فعالانی هستند که طی روزهای گذشته در کرج دستگیر شده بودند و هم‌چنان در بازداشت به سر می‌برند. اتهام آنان هنوز اعلام نشده و از ملاقات و داشتن وکیل نیز محروم هستند.

ما احتمال می‌دهیم دستگیری این‌ها در ارتباط با مراسم یادبود ستارخان بوده است. چون از سه چهار سال پیش آذربایجانی‌ها مراسم یادبود ستارخان را در شاه‌عبدالعظیم برگزار می‌کنند و خواسته‌هایی را هم مطرح می‌کنند مثل پذیرش زبان ترکی و مواردی از این دست که نگاه مثبتی به آن نمی‌شود.

یکی دیگر از فعالان نیز سیروس یوسفی است که از شنبه، ۲۵ آبان در بازداشت به سر می‌برد. احتمالاً این فعالین در بند ۲۰۹ اوین حضور دارد.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed