اطلاعیه سازمان عفو بین الملل در خصوص ۸ فعال دانشجویی آذربایجان

چهارشنبه ۲۷ آذر ۱٣٨۷ - ۱۷ دسامبر ۲۰۰٨

ساوالان سسی:
سازمان عفو بين الملل روز دوشنبه ۱۵ ماه دسامبر، با انتشار اطلاعیه ای به تشریح آخرین وضعيت ۸ دانشجوی هویت طلب آذربایجانی که تابستان امسال در تبریز دستگیر شده بودند، پرداخته است.

متن ترجمه شده این بیانیه به شرح زیر است:

ایران - فعالان دانشجویی حقوق فرهنگی آذربایجان

مقصود عهدي
منصور امينيان
داريوش حاتمي - ۲۹ ساله
آيدين خواجه اي- ۲۳ ساله
امير مرداني
مجيد ماکوئي
سجاد رادمهر
فراز زهتاب - ۲۳ ساله

فعال دانشجو داريوش حاتمي در اواخر نوامبر با سپردن پنجاه ميليون ريال (تقريبا پنجاه هزار دلار آمريکا) آزاد شد. وي و ساير فعالان دانشجو که اسامي آنان در بالا آمده است، هم اکنون تا زمان محاکمه به اتهام "تاسيس و عضويت در گروه هاي غير قانوني بمنظور اخلال در امنيت ملي" و " تبليغات بر عليه کشور" به قيد ضمانت آزاد میباشند. محاکمه آنان از ۱۷ ژانويه ۲۰۰۹ در دادگاه انقلاب تبريز شروع خواهد شد.

همه این دانشجويان به استثناء داريوش حاتمي در ۲۸ اکتبر به قيد ضمانت آزاد شده بودند. در آن موقع داريوش حاتمي از آنجا که قادر نبود وثيقه ۵۰۰۰۰ دلار را تامين کند آزاد نشد.

بنا به اعلام انجمن دفاع از زندانيان سياسي آذربايجان-(آداپ) مستقر در ونکوور کانادا، پليس پس از بازداشت دانشجويان منازل انها را بازرسي کرده و کامپیوترها ، سي دي ها و مدارک و کتابهایشان را ضبط کرده است. همه دانشجويان بمدت سه ماه در زندان تبريز بازداشت بوده و در آنجا مرتبا بوسيله مامورين وزارت اطلاعات تحت بازپرسي قرار داشتند. در طول مدت بازداشت به خانواده آنها اجازه ملاقات داده نشد اما بعضي ها بصورت موردي امکان تماس تلفني يافتند.

به هيچ يک از فعالان اجازه انتخاب وکيل داده نشد. بنا به اظهار آداپ، اعضاء خانواده فعالان دانشجو اظهار کرده اند که دانشجويان “در طول بازداشت در وزارت اطلاعات در تبريز، مورد شکنجه قرار گرفته و مقامات آنان را در معرض بازپرسي هاي ۲۴ ساعته، بيخوابي، شکنجه و بد رفتاری قرار داده اند."

اطلاعات پیش‌زمینه:

آذربایجانیها که عمدتا شیعه ميباشند بصورت بزگترین اقلیت قومی در ایران شناخته شده و اين نظر عموما هست که ۲۵ الی ۳۰ در صد جمعیت ایران را تشکیل میدهند. آنها عمدتا در مناطق شمال و شمالغرب ایران ساکن هستند و اگر چه بطور کلی در جامعه ایران بخوبی جذب شده اند، اما در سالهای اخیر بطور فزاینده ای حقوق فرهنگی و زبانی مانند حق تحصیل بزبان ترکی آذربایجانی، که معتقدند در قانون اساسی ایران آمده است، و همچنین حق تجلیل از میراث فرهنگی و تاریخی خود را مطالبه کرده اند.

اقدام پيشنهادي:

لطفا درخواست هاي خود را سريعا به فارسي ، عربي ، فرانسه، انگليسي و يا بزبان خودتان ارسال کنيد:

- اظهار خشنودي از از آزادي به قيد وثيقه داريوش حاتمي

- درخواست از مقامات که وي و هفت فعال دانشجوي ديگررا یا به یک جرم شناخته شده بين المللي متهم نموده و آنان را در چارچوب استانداردهاي یک محاکمه عادلانه بر اساس قوانين بين الملل محاکمه نماید و يا اگر اتهامات وارده بر آنان صرفا به خاطر ابراز مسالمت اميز حقوق آنان درآزادی عقيده و تجمع بوده است اتهامات وارده را لغو نمايد.

مراجعه به :
رییس قوه قضاییه:
آیت اله محمود هاشمی شاهرودی
حوزه ریاست قوه قضائیه / دفتر ریاست قوه قضائیه
خیابان پاستور، خیابان ولی عصر، جنوب سه راه جمهوری، تهران۱۳۱۶۸۱۴۷۳۷
جمهوری اسلامی ایران
ایمیل : info@dadgostary-tehran.ir
در قسمت موضوع به نویسید : جهت اطلاع آیت اله شاهرودی

رئيس جمهور
عاليجناب محمود احمدي نژاد
رياست جمهوري، خيابان فلسطين، چهار راه آذربايجان
تهران، جمهوري اسلامي ايران
فاکس: 98 21 6 649 5880
ايميل: dr-ahmadinejad@president.ir
ايميل از طريق وب سايت: www.president.ir/email

رونوشت به:

دبیر دفتر مرکزی حقوق بشر در ایران
جناب آقای محمد جواد لاریجانی
حوزه ریاست قوه قضائیه / دفتر ریاست قوه قضائیه
خیابان پاستور، خیابان ولی عصر، جنوب سه راه جمهوری، تهران۱۳۱۶۸۱۴۷۳۷
جمهوری اسلامی ایران
فاکس : 98 21 3390 4986

ایمیل : int_aff@judiciary.ir
(در قسمت موضوع بنویسید: قابل توجه آقاي محمد جواد لاريجاني )

و برای نمایندگی جمهوری اسلامی در کشورهای محل زندگی تان .

لطفا درخواست را سریعا بفرستید. چنانچه درخواست های خود را بعد از26 ژانویه ۲۰۰۹ارسال می کنید، با دبیرخانه سازمان عفو بین الملل یا شعبه عفو بین الملل در کشورتان تماس بگیرید.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed