نگرانی از وضعیت نوید سلطانی فعال مدافع هویت آذربایجانی در ارومیه

دوشنبه ۲ دی ۱٣٨۷ - ۲۲ دسامبر ۲۰۰٨

ساوالان سسی: نوید سلطانی فعال حرکت ملی آذربایجان و از مدافعان هویت آذربایجانی که روز پنج‌شنبه ۲۱ آذر ۸۷ در منزل شخصی اش توسط ماموران اداره اطلاعات اورمیه بازداشت گردیده بود در وضعیت نامطلوب جسمی به سر می برد.

خانواده سلطانی اعلام نموده است که روز دوشنبه ۲دی ۸۷ ماموران وی را جهت محاکمه بدون حضور وکیل به دادگاه انقلاب ارومیه برده اند. علاوه از این همسر نوید سلطانی در مصاحبه با خبرنگار ما در ارومیه گفت :"نوید از بیماری ترومور که بیماری مربوط به دستگاه عصبی است رنج می برد و هر روز باید داروهایش را مصرف کند اما به دلیل نرسیدن داروها و فشارهای روحی و روانی وارده از سوی بازجویان به شدت دچار لرزش بدن وتشنج شده است.

همسر نوید سلطانی افزود:"پدر نوید روز شنبه ۱ آذر ۸۷ توانسته است نوید را در بازداشتگاه سپاه پاسداران ارومیه واقع در شهرچایی ملاقات کند و طی این ملاقات متوجه لرزش شدید بدن وی شده است".وی تصریح کرد "خانواده به شدت نگران وضعیت وخیم جسمی آقای سلطانی است و خواهان دسترسی هر چه سریعتر وی به امکانات پزشکی وانتقال وی به بیمارستان جهت مداوا می باشد".

نوید سلطانی ۲۰ ساله و از فعالین حرکت ملی آذربایجان در ارومیه است که پیش از این نیز به مناسبتهای مختلف چون تظاهرات خرداد ۸۵ و اسفند ۸۵ و ۸۶ همزمان با روز جهانی زبان مادری به اداره اطلاعات ارومیه احضار و بازجویی شده بود.

سعید محمودی٬ حجت محمودی ،ستاره قاسمی (اولدوز)٬ رحمان قاسمی و هومن قاسمی دیگر شهروندان ارومیه ای هستند که در روزهای ۲۰ و ۲۱ آذر بازداشت شده اند و به گفته خانواده های بازداشت شدگان،این پرونده در شعبه 9 دادیاری به ریاست قاضی حسینی و شعبه ۱ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی درویشی در جریان است. آنها از داشتن وکیل محروم هستند. همچنین به گفته منابع مطلع در ارومیه اداره اطلاعات ارومیه ضمن احضار بعضی اعضای خانواده های بازداشت شدگان آنها را تهدید کرده است که در صورت اطلاع رسانی در مورد روند این پرونده در اینترنت ورادیوها وتلویزیونها آنها رابازداشت خواهد نمود.

لازم به ذکر است که همه ساله در تاریخ ۲۱ آذر به مناسبت سالروز تشکیل حکومت ملی آذربایجان و رسمی شدن زبان ترکی٬ در شهرهای آذربایجان به خصوص ارومیه مراسمهای جشن و نور افشانی برگزار شده و اعلامیه های گوناگون در این رابطه منتشر می شود.

 
Free counter and web stats Savalansei Posts Feed